Kâbus Gerçek Oldu: Bu Kripto Para Şirketi İflas Etti!

Kâbus Gerçek Oldu: Bu Kripto Para Şirketi İflas Etti!
Kâbus Gerçek Oldu: Bu Kripto Para Şirketi İflas Etti!Judge gavel with dollars, books on wooden desk close up.
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sorunlu kripto para birimi kredi kuruluşu Genesis Global Capital’in ana şirketi Genesis Global Holdco LLC, 2022’nin en büyük iki endüstri çöküşünden sonra Bölüm 11 iflas koruması için başvurdu. İşte detaylar…

Kripto para şirketi Genesis, sonunda iflas başvurusu yaptı

Genesis Global Holdco, LLC ve yan kuruluşları Genesis Asia Pacific Pte. Ltd ve Genesis Global Capital, LLC iflas mahkemesine üç gönüllü dilekçe verdi. Üçü de Digital Currency Group (DCG) çatısı altında yer alıyor. Genesis, davaların ortak yönetimi için harekete geçti. Gemini’ın şu anda faaliyette olmayan Earn programının ortak şirketi Genesis Global Capital, dosyalamasında 100.000’den fazla alacaklı ve 1 milyar ila 10 milyar dolar arasında borç ve varlık tahmininde bulundu. Diğer iki kuruluş, varlıklarını ve yükümlülüklerini sırasıyla 100 milyon dolar ve 500 milyon dolar aralığında tahmin etti.

CNBC Analistinden Sıradaki FTX Yorumu: 1 Ay Sonra…

Bu şirketler, Genesis’in geçen yıl koruma fonu Three Arrows Capital ve kripto borsası FTX’in patlamalarıyla sarsılan kripto kredi işini içeriyor. Bir basın açıklamasına göre, Genesis’in türevler ve spot ticaret ve saklama işleriyle uğraşan diğer yan kuruluşları ve Genesis Global Trading belgelere ve devam eden müşteri ticaret operasyonlarına dahil edilmedi. Genesis, yeniden yapılandırma süreci boyunca, teminatsız alacaklılara ödeme yapmak için para kalmasını beklediğini söyledi.

Neler olmuştu?

FTX’in çöküşünün Kasım ayında iflas davasına düşmesinden kısa bir süre sonra Genesis Global Capital, Winklevoss ikizlerinin kripto borsası Gemini tarafından sunulan bir getiri ürününde müşteri para çekme işlemlerini askıya almak zorunda kaldı. Bu da müşterilerin zarar görmesine neden oldu. Genesis, yeni sermaye toplamak veya alacaklılarla bir anlaşmaya varmak için çabalıyordu. Aynı zamanda Digital Currency Group (DCG) ile birlikte, 900 milyon dolarlık kilitli mevduatta kâr elde etmek için artan bir baskı altındaydı.

'İflas Edebiliriz' Diyen Genesis'in Elinde Bu Altcoinler Var!

FTX Genesis’e bir darbe indirmeden önce; kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in başarısızlığı, firma için yüz milyonlarca dolarlık kayba neden olmuştu. Ayrıca bu ayın başlarında Genesis, personelinin yüzde 30’unu işten çıkararak 145 çalışana düşürdüğünü duyurdu. Genesis, geçen yılın sonlarında, seçenekleri keşfetmeye yardımcı olması için yatırım bankası Moelis & Co.’yu tuttu. Bazı uzmanlara göre Genesis ve kripto varlıklar yöneticisi Grayscale’in ana şirketi DCG olduğundan, iflas başvurusunun Bitcoin üzerinde daha geniş etkileri olabilir.  

Grayscale, yönetimi altında 10 milyar dolardan fazla varlığa sahip olan ve geçen yılın sonlarında net varlık değerine göre rekor bir indirimle işlem gören Grayscale Bitcoin Trust’ı (GBTC) işletmekte, ancak bu indirim son zamanlarda daraldı. Genesis iflasının yansımalarının bir şekilde GBTC’nin 600.000’den fazla Bitcoin varlığının tasfiyesine yol açabileceğine dair piyasa korkuları var.

'5. Dalga Geliyor' Bitcoin Analistlerinden Satış Uyarısı!

Cameron Winklevoss’tan açıklama geldi

Gemini’den Cameron Winklevoss, iflas başvurusunun açıklanmasından kısa bir süre sonra tweet attı. Tweet’te Digital Currency Group CEO’su Barry Silbert’i 900 milyon dolarlık bir kredinin geri ödenmemesi nedeniyle dava etmekle tehdit etti. Tweet, Winklevoss’un borsasının kendi mücadeleleri arasında krediyi geri almak için DCG’ye karşı bir Twitter savaşı başlatmasının ardından geldi. Winklevoss, borç verenin iflasını Gemini kullanıcılarının varlıklarını kurtarmaya yönelik “önemli bir adım” olarak nitelendirdi. Ancak, Silbert alacaklılarına “adil bir teklif” yapmadığı takdirde, Silbert ve Genesis’in ana şirketi DCG’ye dava açmayı planlıyor.

Winklevoss, “340.000’den fazla Earn kullanıcısına ve Genesis ve suç ortakları tarafından kandırılan diğerlerine zarar veren dolandırıcılığın sorumluluğunu paylaşan Barry, DCG ve diğerlerine karşı doğrudan yasal işlem başlatmaya hazırlanıyoruz” diye yazdı. Bu son tweet dizisi, Gemini’nin Genesis’e yaptığı 900 milyon dolarlık kredinin geri ödenmesi konusunda Winklevoss ve Silbert arasında haftalarca süren bir tartışmayı takip ediyor.

Kripto para şirketleri zor durumda

Kamuya açık tartışmanın ortasında Winklevoss, Silbert’in yönettiği çok sayıda şirket arasında karışık fonlara sahip olduğunu ve Gemini onların elindeki milyon dolarları hatırlamaya çalışırken “kötü niyetli oyalama taktikleri” uyguladığını iddia ederek Silbert’in DCG’den çıkarılması çağrısında bulundu. Bununla birlikte, Bölüm 11 iflas için gönüllü dilekçesinde Genesis Global Capital, Gemini’nin iddiasına itiraz etti. Genesis, 900 milyon dolarlık kredinin belirli varlıkların haczinden elde edilen net gelir olduğuna işaret etti.

Bu Altcoin'den Yüzmilyarlarcası OKEx'e Yığıldı! Satış Olabilir!

Winklevoss, son tweet’lerinde, Silbert’in kredinin geri ödenmesi için bir plan hazırlamak üzere Gemini ile işbirliği yapmadığına dair önceki iddialarını da yineledi. Genesis’in iflas duyurusu, her iki şirketin de düzenleyicilerle anlaşmazlığa düştüğü bir zamanda geldi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Gemini ve Genesis’in geçen hafta açılan bir davada kayıtsız menkul kıymetler sattığını iddia etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kâbus Gerçek Oldu: Bu Kripto Para Şirketi İflas Etti!