İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!

İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!
v
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İflas eden kripto para borsası FTX, kurucusu Sam Bankman-Fried’in ebeveynlerine, şirketten milyonlarca doları uygunsuz bir şekilde aktarmak için ilişkilerini manipüle ettikleri iddiasıyla dava açıyor. İşte detaylar…

Kripto para borsasından SBF’in ailesine dava

Alameda Research LLC, Alameda Research Ltd. FTX Trading Ltd, West Realm Shires, Inc. ve West Realm Shires Services Inc. (FTX.US), 18 Eylül’de Delaware iflas mahkemesinde Allan Bankman ve Barbara Fried aleyhine şikayette bulundu. Bankman Stanford’da hukuk profesörü, Fried ise aynı hukuk fakültesinde emerita profesör olarak görev yapıyor. Şikayet dilekçesinde Bankman ve Fried’in FTX‘in Kasım 2022’de çökmesinden önce içeriden erişimlerini kullanarak kendilerini zenginleştirdikleri iddia edilmekte. Borçlular, Bankman ve Fried’in FTX’in mali tehlike altında olduğunu bildiklerini ya da bilmeleri gerektiğini ancak kazançlarına odaklandıklarını iddia ediyor. Kripto davası, diğer iddiaların yanı sıra Bankman’ı güvene dayalı görevi ihlal etmek ve dolandırıcılığa yardım ve yataklık etmekle suçluyor.

Kripto borsasının kurucusu Fried ise siyasi bağış toplama faaliyetleriyle ilgili olarak sebepsiz zenginleşme ve dolandırıcılığa yardım ve yataklık etmekle suçlanıyor. Şikayette özellikle Joseph Bankman ve Barbara Fried’in 10 milyon dolar nakit hediyesinden bahsedilmekte. Ayrıca Bahamalar’da 16.4 milyon dolarlık lüks bir mülk aldıkları belirtilmekte. Çalıştıkları Stanford Üniversitesi’ne 5 milyon doların üzerinde bağış aldıkları belirtilmekte. FTX tarafından finanse edilen menfaatler aldıkları söylenmekte. Ayrıca bunları FTX’teki mali sorunlar ve uygunsuz davranışlarla ilgili tehlike işaretlerini bilerek yaptıkları iddia ediliyor.

Allan Joseph Bankman hakkındaki şikayetler

Şikayette Allan Joseph Bankman’ın FTX’te kontrolleri uygulayacağı veya sorunları gündeme getireceği belirtilmekte. Ancak bunun yerine sessiz kaldığı kilit danışmanlık rolleri üstlendiği iddia edilmekte. Bankman’ın kripto borsası FTX, Alameda Research ve diğer iştirakler için ücretsiz hukuk müşaviri olarak görev yaptığı söylenmekte. Ayrıca fiili bir yönetici olarak geniş karar alma yetkisine sahip olduğu iddia ediliyor. Müşteri fonlarının uygunsuz kullanımı ve diğer hileli uygulamalarla ilgili kırmızı bayrakları görmezden geldi. Ayrıca suistimal iddiasında bulunan 2019 tarihli bir ihbar şikayetinin örtbas edilmesine yardımcı oldu.

Bu Hafta O 4 Altcoin Yükselişe Hazır: İşte Kritik Seviyeler!

Şikayette ayrıca, Bankman’ın güvene dayalı görevlerini ihlal ederek FTX’e yapılan 5,5 milyon dolardan fazla bağışın işvereni Stanford Üniversitesi’ne yönlendirilmesine neden olduğu belirtilmekte. Bankman, FTX’in mali sıkıntı içinde olduğunu söylüyor. Bunu bilerek vergiden kaçınmak için 10 milyon dolarlık hediyenin yönlendirilmesini tavsiye etti. Nihayetinde Bankman’ın iflasa doğru sürüklenen FTX’e odaklanmak için Stanford’dan izin aldığı iddia ediliyor. Bu dönemde oğluna yüklü bir maaş artışı için lobi yaptığı bildiriliyor. Bankman iflastan önce lüks seyahatler, kripto borsası FTX reklamlarında görünme ve diğer avantajlarla kendini zenginleştirdi.

Barbara Fried’e karşı şikayetler

Ayrıca Barbara Fried’in kampanya finansmanı yasalarını ihlal eden siyasi bağışlar için baskı yaptığı iddia ediliyor. Fried’in siyasi bağışlar konusunda Sam Bankman-Fried’in baş danışmanı olarak görev yaptığı iddia ediliyor. Kendisine ve diğer FTX yöneticilerine, Fried’in kurucularından olduğu Mind the Gap adlı siyasi eylem komitesine milyonlarca dolar katkıda bulunmaları için defalarca baskı yaptı. Ayrıca, şikayette Fried’in fonların kaynağını gizlemek için bağışçılar kullandığı öne sürülmekte. Bu da dahil olmak üzere kampanya finansmanı yasalarını ihlal edecek şekilde siyasi bağışlar yapmaya teşvik ettiği iddia edilmektedir.

Bu Hafta, 36 Altcoin İçin Kritik: İşte Yaşanacakların Listesi!

FTX şirketleri, Bankman ve Fried tarafından alındığı iddia edilen uygunsuz transferleri inceliyor. Borsa sayesinde yapılan faydaları geri almaya çalışıyor. Güvene dayalı görevin ihlali, sebepsiz zenginleşme ve diğer dava nedenlerine ilişkin iddialar ileri sürüyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

İflas Eden Kripto Borsasından, Kurucunun Ailesine Dava!