Kripto Para Karşılığında Veri Satan Çift Tutuklandı!

GettyImages 1144805490
GettyImages 1144805490
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Adalet Bakanlığı’nın Pazar günkü bir açıklamasına göre askeri sırlara erişimi olan bir ABD Donanması nükleer mühendisi, Amerikan nükleer denizaltılarının tasarımı hakkında bilgi satmaya çalışmakla suçlandı. Tutuklanan Jonathan Toebbe’nin, kripto para ile ödeme aldığı ortaya çıktı.

Kripto para karşılığında bilgi sattı, tutuklandı

Hükümet, Jonathan Toebbe aleyhindeki casuslukla ilgili suçlamaları ayrıntılandıran bir suç duyurusunda, neredeyse geçen yıl boyunca bilgilerini yanlışlıkla yabancı bir gücü temsil ettiğine inandığı bir kişiye sattığını söyledi. Mahkeme belgelerinde bu ülkenin adı geçmiyordu. 42 yaşındaki Toebbe, Cumartesi günü 45 yaşındaki karısıyla birlikte Jefferson County’de bir hafıza kartı yerleştirdikten sonra Batı Virginia’da tutuklandı.

Bu 2 Altcoin, ATH Yaptı!

FBI, planın Nisan 2020’de, 2012’den beri ABD hükümeti çalışanı olan Jonathan Toebbe’nin yabancı bir hükümete bir Donanma belgeleri paketi göndermesiyle ve operasyon kılavuzları, performans raporları ve diğer hassas bilgileri satmakla ilgilendiğini söylemesiyle başladığını söyledi.

Yetkililer ayrıca, Toebbe’nin kimliği gizli ilişkiye nasıl devam edileceğine dair talimatlar verdiğini ve “Dilinize yapılan bu kötü çeviri için özür dilerim. Lütfen bu mektubu askeri istihbarat teşkilatınıza iletin. Bu bilgilerin ulusunuz için çok değerli olacağına inanıyorum. Bu bir aldatmaca değil,” dediğini söyledi.

FBI, ajan gönderdi

Bunun üzerine FBI’dan yabancı bir hükümetin yetkilisi gibi davranan bir ajan, Toebbe’nin sunduğu bilgiler için kripto para biriminde binlerce dolar ödemeyi teklif etti. FBI, Haziran ayında gizli ajanın Toebbe’ye 10.000 dolarlık kripto para gönderdiğini ve bunu “iyi niyet ve güven işareti” olarak nitelendirdiğini söyledi. Yetkililer, operasyonun bir parçası olarak, FBI’ın Toebbes’lerin değişim için üzerinde anlaşmaya varılan yerlere birden çok kez geldiğini ve bir seferde bir fıstık ezmeli sandviçin yarısı üzerindeki iki dilim ekmek arasına, bir kere de bir sakız paketine SD kartını gizlediğini gözlemlediğini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Karşılığında Veri Satan Çift Tutuklandı!

Yorumlar kapalı.