Groundhog Day: Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir!

533 görüntülenme
Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir

2 Şubat’ta, ABD ve Kanada’da kutlanan popüler bir Kuzey Amerika geleneği olan Groundhog Day (Dağ Sıçanı Günü), sonraki altı haftanın daha kış olduğuna dair batıl bir inanca sahiptir. Böyle bir durum kripto para piyasasında da geçerli olsaydı neler olurdu? Gelin farklı bir hikayeye göz atalım…

Kripto para piyasası altı hafta daha kışı tecrübe ederse neler olabilir?

Dün ABD’de Groundhog Day’in kutlandığı, yerel halkın gölgesini görüp görmediğini izlemek için “Punxsutawney Phil” bölgesi etrafında toplandığı bir gündü. Bu etkinlik, önümüzde altı hafta daha kış olduğuna dair batıl bir işarettir. Bu esnada, Bitcoin ve altcoinler, rekor düzeydeki en uzun kripto kışlarından birinin ardından yılın başından bu yana aniden yükseliyordu. Bugün sabah erken saatlerde meydana gelen satışlar ralliyi ciddi şekilde baltaladı.

BTC grafikleri aracılığıyla kripto piyasasının uzaklaştırılmış bir görünümünü alırken, burada dibe vurmak, kripto para boğa koşularının döngüsel bir ritimle tekrar ettiği Groundhog Day benzeri bir senaryo olacak. Kripto para piyasası altı ay daha kripto kışı yaşarsa, bu yeni dipler anlamına gelmeyebilir. 2015’te Bitcoin, ayı piyasasının dibinden ayrılmaya çalıştı, ancak tam olarak altı haftalık kripto kışı için reddedildi.

Bitcoin’i Şubat ayında neler bekliyor?

Tarihsel veriler, daha uzun bir kripto kışının her zaman yeni dipler anlamına gelmediğini gösterirken, Şubat ayı kripto para piyasası için bir dizi makro katalizörü yaklaştırıyor. Örneğin, 1 Şubat’taki FOMC toplantısı, yatırım ortamında belki de en çok beklenen olaydı. Buna kripto para piyasası da dahildi, dolayısıyla özellikle Bitcoin yatırımcıları ve meraklıları arasında büyük beklentiler vardı.

Satoshi Nakamoto’nun vizyonu, geleneksel finans sisteminden kopuk yeni bir finansal sistem yaratmak olabilir. Günümüze hızla ilerleyin ve kripto piyasası ile geleneksel finans arasında önemli bir korelasyon olduğu açıktır. Bu çoğunlukla yatırımcıların ekonomik değişikliklere nasıl tepki verdiği ile ilgilidir. FED’in faiz oranlarını art arda ikinci kez 25 baz puan artırması ve kripto paraların yükselişe geçmesi, bunu somut örneklerinden biriydi. Bitcoin, yeni oran artışının açıklanmasından saatler sonra bir miktar artışla haberlere olumlu tepki verdi.

Bitcoin, Fed rallisiyle kısa bir süre için 24.000 dolar fiyat seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Genel kripto para piyasa değeri, %4,5 civarında arttı. Yükseliş sonucu, yatırımcıların FED’in kararı konusunda iyimser olduğunu teyit ediyor. Bunun başlıca nedeni, faiz artırımının stabil kalması, niceliksel sıkılaştırmanın FED’i ekonomik normale doğru doğru yola koyduğunu teyit etmesidir. Fakat, ivmeye rağmen tüm analistler bu kadar iyimser değil. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bazı analistlere göre güçlenen ABD doları da piyasa üzerinde baskıyı artırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği
Dünyaca Ünlü Banka, Bu Altcoin ile İşbirliği Yapıyor! Rusya’nın en büyük bankası ve önde gelen bir küresel finans kuruluşu olan Sberbank, yeni bir DeFi platformu inşa edecekleri altcoin projesini duyurdu. Sberbank, bu altcoin üzerinde DeFi platformu başlatmayı planlıyor Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, Ethereum (ETH)...
Buğra Çağlar 2 ay önce