Groundhog Day: Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir!

Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir
Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2 Şubat’ta, ABD ve Kanada’da kutlanan popüler bir Kuzey Amerika geleneği olan Groundhog Day (Dağ Sıçanı Günü), sonraki altı haftanın daha kış olduğuna dair batıl bir inanca sahiptir. Böyle bir durum kripto para piyasasında da geçerli olsaydı neler olurdu? Gelin farklı bir hikayeye göz atalım…

Kripto para piyasası altı hafta daha kışı tecrübe ederse neler olabilir?

Dün ABD’de Groundhog Day’in kutlandığı, yerel halkın gölgesini görüp görmediğini izlemek için “Punxsutawney Phil” bölgesi etrafında toplandığı bir gündü. Bu etkinlik, önümüzde altı hafta daha kış olduğuna dair batıl bir işarettir. Bu esnada, Bitcoin ve altcoinler, rekor düzeydeki en uzun kripto kışlarından birinin ardından yılın başından bu yana aniden yükseliyordu. Bugün sabah erken saatlerde meydana gelen satışlar ralliyi ciddi şekilde baltaladı.

BTC grafikleri aracılığıyla kripto piyasasının uzaklaştırılmış bir görünümünü alırken, burada dibe vurmak, kripto para boğa koşularının döngüsel bir ritimle tekrar ettiği Groundhog Day benzeri bir senaryo olacak. Kripto para piyasası altı ay daha kripto kışı yaşarsa, bu yeni dipler anlamına gelmeyebilir. 2015’te Bitcoin, ayı piyasasının dibinden ayrılmaya çalıştı, ancak tam olarak altı haftalık kripto kışı için reddedildi.

Bitcoin’i Şubat ayında neler bekliyor?

Tarihsel veriler, daha uzun bir kripto kışının her zaman yeni dipler anlamına gelmediğini gösterirken, Şubat ayı kripto para piyasası için bir dizi makro katalizörü yaklaştırıyor. Örneğin, 1 Şubat’taki FOMC toplantısı, yatırım ortamında belki de en çok beklenen olaydı. Buna kripto para piyasası da dahildi, dolayısıyla özellikle Bitcoin yatırımcıları ve meraklıları arasında büyük beklentiler vardı.

Satoshi Nakamoto’nun vizyonu, geleneksel finans sisteminden kopuk yeni bir finansal sistem yaratmak olabilir. Günümüze hızla ilerleyin ve kripto piyasası ile geleneksel finans arasında önemli bir korelasyon olduğu açıktır. Bu çoğunlukla yatırımcıların ekonomik değişikliklere nasıl tepki verdiği ile ilgilidir. FED’in faiz oranlarını art arda ikinci kez 25 baz puan artırması ve kripto paraların yükselişe geçmesi, bunu somut örneklerinden biriydi. Bitcoin, yeni oran artışının açıklanmasından saatler sonra bir miktar artışla haberlere olumlu tepki verdi.

Bitcoin, Fed rallisiyle kısa bir süre için 24.000 dolar fiyat seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Genel kripto para piyasa değeri, %4,5 civarında arttı. Yükseliş sonucu, yatırımcıların FED’in kararı konusunda iyimser olduğunu teyit ediyor. Bunun başlıca nedeni, faiz artırımının stabil kalması, niceliksel sıkılaştırmanın FED’i ekonomik normale doğru doğru yola koyduğunu teyit etmesidir. Fakat, ivmeye rağmen tüm analistler bu kadar iyimser değil. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, bazı analistlere göre güçlenen ABD doları da piyasa üzerinde baskıyı artırıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Groundhog Day: Kripto Para Kışı Bu Tarihe Kadar Uzayabilir!