Kriz Kâhini Bombayı Patlattı: Binance’i Kim Kurtaracak?

Kriz Kâhini Bombayı Patlattı: Binance'i Kim Kurtaracak?
Kriz Kâhini Bombayı Patlattı: Binance'i Kim Kurtaracak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX ve Binance draması sektörün içinde olduğu kadar, sektör dışındaki kişilerin de dikkatini çekti. Bunlardan biri, ekonomist “Dr. Kıyamet (Dr. Doom)” olarak da bilinen Nouriel Roubini. İşte Roubini’nin yorumları…

Nouriel Roubini, Binance ve FTX hakkında düşüncelerini paylaştı

Popüler ekonomist Nouriel Roubini, kripto para birimi endüstrisindeki “kurtarma planlarını” sorguladı. Ardından FTX olaylarıyla ilgili gelişmelere yönelik şüphelerini dile getirdi. Roubini FTX’in ddaha önce çöken platformları kurtardığına dikkat çekti. Şimdi de FTX, Binance tarafından kurtarılmakta. Bu nedenle Roubini, “Binance’i kim kurtaracak?” diyor. Ekonomist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

İlk başta FTX, çöken kripto Ponzi dolandırıcılıklarını kurtarıyor. Şimdi FTX çöküyor ve Binance tarafından kurtarılıyor. Ama o ‘iskambilden yapılmış ev’ çöktüğünde Binance’i kim kurtaracak? Kripto, tüm ponzi dolandırıcılıklarının anasıdır! Binance, kripto rakibi FTX’i kurtarmaya başlıyor.

Binance, rakip borsadaki likidite sıkışıklığının üstesinden gelmek için Salı günü FTX’in ABD dışı birimini satın almak için bağlayıcı olmayan bir anlaşma imzaladı. Genel kripto para piyasası değeri, Salı günü Binance’in FTX tokenindeki (FTT) pozisyonunu satacağını duyurmasıyla düştü. FTT’nin fiyatı önemli ölçüde geriledi. Bitcoin, ETH gibi en iyi kripto para birimlerini aşağı çekti.

Roubini: Kriptolar para birimi değildir

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, daha önceki bir röportajda varlık hakkında konuşurken Roubini, kripto para birimlerine düşmanlığını zaten göstermişti. Kripto para birimleri için “makul bir tanım gereği para birimi değiller” demişti. Bu nedenle “para birimi” ibaresinin yanlış olduğunu gözlemlemişti.   “Bu kripto para birimlerinin fiyatlarına baktığınızda, tipik piyasa balonları gibi görünüyorlar,” dedi. Ayrıca aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Altta yatan temel değerle tamamen ilgisiz varlıkların değerinde üstel artışlarınız var. Bitcoin’in zirvesinden önceki üç yıldaki kendi enflasyonu, Tulipmania veya South Sea balonu veya Mississippi balonundan çok daha kötüydü.

FTX borsasında yaşananlar, genel kripto para piyasasını da derinden etkiledi. Bitcoin, FTX’in kripto parası FTT’nin yanı sıra, durumdan en çok etkilenen coin’lerden biri Solana (SOL) oldu.  İşte detaylar…

Roubini, borsada önemli bir kayıp yaşayan Isaac Newton örneğini aktardı. “Isaac Newton, Güney Denizi Balonu’na geç yatırım yaparak gömleğini kaybetti – sadece çok, çok akıllı insanların bile çılgınlığa ve diğer herkes satın aldığı için yükselen varlık fiyatları çılgınlığına kapılabileceğini gösteren bir örnek vermek için. Ve burada Newton kadar bilgili olmayan insanlardan bahsediyoruz” dedi.

Kriptonun “Lehman Brothers” anı mı?

Bu sırada, Circle’ın kurucu ortağı ve CEO’su Jeremy Allaire, şirketin çıkardığı stablecoin olan USDC’nin kripto borsası FTX’in yerel token krizinden etkilenmediğini söyledi.  Allaire, FTX iflasına kripto için “Lehman Brothers” anı olarak atıfta bulundu. Binance-FTX fiyaskosu hakkındaki düşüncelerini paylaşmak için Twitter’ı kullandı. Lehman çöküşü, 2007’de sonunda en büyük küresel finansal felaketlerden biri haline geldi. Birden fazla finansal felaketin domino etkisine önemli bir katkıda bulundu. Allaire, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Son olarak, 10 yıldır bu sektörün içinde olan biri olarak, 2008’deki Lehman Bros gibi zamanlara tepki olarak ortaya çıkan bir teknolojinin bu çöküşün kendi versiyonunun ortaya çıkması hayal kırıklığı yaratıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kriz Kâhini Bombayı Patlattı: Binance’i Kim Kurtaracak?