Trader’lar Yapay Zeka Altcoinleri Peşinde: Bu 3’ü Patlayabilir!

Trader'lar Yapay Zeka Altcoinleri Peşinde
Trader'lar Yapay Zeka Altcoinleri Peşinde
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yapay zeka altcoinleri, dünyanın ChatGPT ile yapay zekayla temasa geçmesinin ardından kripto para piyasasının trendlerine ulaştı. Şu anda halihazırda doğrudan yapay zeka üzerinde çalışan birkaç kripto projesi var. Bu yazıda, trader’ların sıkça bahsettiği 3 örneğe göz atalım.

İşte mutlaka izlemeniz gereken yapay zeka altcoinleri

İlk seçim Graph (GRT), 800 milyon dolardan fazla piyasa değerine sahip Ethereum tabanlı ‘büyük veri (big date)’ projesi. AI projelerinden farklı olarak bu alanın veri ihtiyacını karşılamayı amaçlıyor. Ayrıca, birkaç DeFi uygulamasında zaten kullanılan Ethereum ve IPFS gibi ağlardan veri istemek için bir indeksleme protokolü işlevi görüyor.

Gerçek AI projeleriyle karıştırılmaması gerekse de, bu kategorideki ana proje olduğu için bahsetmeye değer. Ayrıca halihazırda kullanımda olduğundan, bu kategorideki diğer projelere göre neden bu kadar yüksek piyasa değerine sahip olduğu da iyi anlaşılmaktadır.

Trader'lar Yapay Zeka Altcoinleri Peşinde

Yapay zekanın, özellikle makine öğrenimi veya derin öğrenme olarak adlandırılan şey için, genellikle büyük verilere dayandığını akılda tutmak önemlidir. Graph (GRT) şu anda bu ihtiyacı karşılayan en büyük projelerden biri. Geliştiriciler için yeni bir yuva olduğunu belirtmek fayda var.

Fetch.ai (FET)

Fetch.ai, gerçek yapay zekanın en önemli kripto projesi. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, yerel kripto para birimi FET, bu kategoride piyasa değerine göre üçüncü ve AI projeleriyle doğrudan bağlantılı olanlar arasında ilk sırada yer alıyor. Fetch AI, IoT (Nesnelerin İnterneti) cihazlarının ve algoritmalarının toplu olarak öğrenilmesini sağlayan bir platformdur. 2017’de başlatılan bir projedir ve merkezi Cambridge, İngiltere’dedir.

Fetch’in arkasındaki fikir, yapay zeka kullanarak merkezi olmayan problem çözme için makine öğrenimi çözümlerini uygulamaya yönelik akıllı sözleşmeler sağlamaktır. FET token, bu merkezi olmayan akıllı sözleşmeye dayalı ekosistemin yerel para birimidir. Şu anda 200 milyon doların biraz üzerinde sermayeye sahip, ancak kripto piyasasındaki performansı nedeniyle yıllar boyunca birkaç kez konuşuldu.

FET token, 2019’da kripto piyasasına 0,4 dolarlık bir fiyatla giriş yaptı, ancak bunun abartılı olduğu kısa sürede ortaya çıktı. Gerçekten de, Aralık 2020’ye kadar, son büyük boğa koşusu başlamadan önce neredeyse on kat düşmüştü. Ancak 2021 spekülatif balonu sayesinde önce Mart’ta 0,8 dolara, ardından Eylül’de 1,2 dolara sıçradı. Bu noktada, ilk yerleştirme fiyatından +%200, ancak balon öncesi fiyattan +%3.000 olarak değer kazandı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, kısa süre önce Bill Gates’in açıklamaları ardından %20’e varan bir ralliyi tamamladı.

SingularityNET (AGIX)

Yapay zeka altcoinleri ile ilgili diğer büyük kripto para birimi, SingularityNET projesinden Ethereum üzerindeki token olan AGIX. Piyasa değeri FET’inkine benzer, ancak çok farklı bir geçmişi var. SingularityNET, herkesin yapay zeka hizmetlerinden para kazanmasına izin veren Blockchain tabanlı bir pazar yeridir. Sorun şu ki, token piyasaya sürüldükten beş yıl sonra, hala sadece 75 hizmeti var.

Fiyat açısından, AGIX token 2018’de 1,5 dolar ile çıkış yaptı. Daha sonra, 2020 boyunca 0,02 doların altında kaldı ve son büyük boğa koşusu başladığında hala 0,05 doların altındaydı. 2021’de fiyat, Aralık 2020’ye göre on kat artarak iki kez 0,5 doların üzerine çıkmayı başardı, ancak 2022’de tekrar 0,04 doların altına düştü. Yani 2022’nin en düşük seviyesi, 2020’nin en yüksek seviyesinin altındaydı ve mevcut fiyat, 2018’deki ilk fiyattan %90 daha düşük.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Trader’lar Yapay Zeka Altcoinleri Peşinde: Bu 3’ü Patlayabilir!