Reklamı kapat

Turcoin’in Kurucuları Tutuklandı!

Mert Kaya
Mert Kaya 3 Temmuz 2018
0 görüntülenme

“Türkiye’nin ilk dijital para birimini hayata geçirdik!” sloganıyla ortaya çıkan Turcoin’in ponzi olduğu geçtiğimiz günlerde ortaya çıkmıştı. Türkiye’nin ilk ponzi koin’i Turcoin’in kurucuları dün tutuklanıp cezaevine gönderildi.

Sadun Kaya ve İstanbul merkezli şirket Hipper AŞ’den iş arkadaşı Muhammed Satıroğlu tutuklanırken üç kişi ise adli kontrol ile serbest bırakıldı.

Milli kripto para olma amacıyla yola çıktığını iddia eden Turcoin çalışanlarına lüks arabalar hediye etmişti. Birçok kişi bu “kripto para”nın ponzi olduğunu daha çok daha önceden tahmin ederken yakın zamanda inanılmaz sayıda insanın bu şirkete yatırım yaptığı ortaya çıkmıştı.

Bu arada birkaç ay önce Kripto Koin’de yaptığımız Turcoin tanıtımında da takipçilerimizi bu şirketin vadettikleri konusunda dikkat etmeleri için uyarmıştık…

Turcoin Çiftlik Bank’a çok benzer bir şekilde Haziran başında kullanıcılarına ödeme yapmayı bırakmıştı, bu olay yüzlerce yatırımcının Turcoin merkezini aramasıyla ancak herhangi bir cevap alamamasıyla sonuçlanmıştı.

Sadun Kaya 10.000 kişiden topladığı 100 Milyon Lira ile ülke dışına kaçmak ile suçlanıyordu.

Şirketin en üst isimlerinden Kaya ve Satıroğlu Haziran ayında göz altına alınmış Satıroğlu daha sonra şartlı tahliye ile serbest bırakılmıştı. Ne var ki dün ikisi de hapishanenin yolunu tuttu.

Satıroğlu Suçlamaları Reddetmişti

Muhammed Satıroğlu kendisine yapılan suçlamaları Haziran ayında Hürriyet’e verdiği demeçte reddetmişti:

“Para ile hiçbir yere kaçmış değilim. Yetkililer banka hesaplarımın engelini kaldırır kaldırmaz bütün üyelerimize geri ödeme yapacağım…”

(hurriyet daily news)

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin Momentumu 7.000 Dolara İşaret Ediyor Kripto para piyasası 2018 yılında yaşadığı kayıpların yaralarını sarmaya çalışıyor. Son haftalarda Bitcoin 3 kez 5.600 dolar seviyelerini test etti ama bu noktalardan güçlü bir şekilde destek bulundu. Destek noktalarından güçlenen Bitcoin o seviyeye göre yüzde 16...
Serkan Eser 4 Temmuz 2018