Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı?

bitcoin 75896 wo 1260x840 1
bitcoin 75896 wo 1260x840 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bir süredir Vergi Reformu Paketi ile uğraşıyordu. Şimdi ise, bu paket ile ilgili son düzenlemelerin gerçekleştirildiği bildirildi. Birçok kripto para yatırımcısı, bu vergi paketinin kripto para kazançlarını da kapsayacağından endişe duyuyordu. Peki, paketin içinden neler çıktı? Kripto paralar dair bir şey var mı? İşte detaylar…

Vergi Reformu Paketi’nde kripto paralar yer alıyor mu?

Nuray Babacan’ın bildirdiklerine göre vergi paketine ilişkin son düzenlemeler, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Başkanlığı’nda gerçekleşti. Vergi Reformu Paketi’nin önümüzdeki hafta TBMM’ye gönderilmesi planlanıyor. Kripto para yatırımcıları, bu paketin içerisinden kripto para vergisinin de çıkabileceğini düşünse de, kripto paralara ilişkin herhangi bir şey çıkmadı.  Bu paket, çoğunlukla YouTuber’lar başta olmak üzere sanal ortamlar üzerinden para kazananlardan vergi almaya odaklanıyor.

İşte Ünlü Analiste Göre, Bitcoin’in Bugün Test Edebileceği Seviyeler

Sanal ortamdan para kazananlardan yüzde 15 vergi kesilecek

Pakete ilişkin ortaya çıkan bilgilere göre, odakta YouTube, Google gibi sanal platformlardan para kazananlardan yüzde 15 oranında vergi kesilecek. Ayrıca, defter tutma zorunluluğunun kaldırılacağı; söz konusu platformlarda ders verenlerin, yemek programı yapanların arasında belli bir izleyici kitlesine ulaşanların ele alınacağı  belirtiliyor. Bunun yanı sıra, “daha önce yapılan düzenlemeyle  yayınlanan reklamlar nedeniyle vergi mükellefi haline gelen bu kişiler ayrıca vergilendirilecek”.

Türkiye'de İlginç Altcoin Vakası Mahkemede: Borsa Delist Etti, Kazancım Gitti!

Vergi reform paketi kapsamında, Türkiye Dijital Vergi Dairesi’nin uygulamaya geçirileceği de bildirildi. Bu dijital sistem, 7/24 hizmet verecek. Ayrıca “Dijital Vergi Asistanı” oluşturulacak. Bunun yanı sıra Dijital Vergi Denetimi Sistemi geliştirilecek, bununla vergi inceleme sürecinin kısaltılması planlanıyor. Denetim ve incelemelerin dijital ortamda yapılması düşünülüyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ülkemizde, kripto para regülasyonuna yönelik çalışmalar sürüyor. Pek çok yatırımcı, bu kapsamda kriptolara vergi geleceği beklentisinde. Dünya çapında ise kripto paralardan vergi alan pek çok ülke bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Vergi Reformu Paketinden Kripto Paralar İçin Ne Çıktı?

Yorumlar kapalı.