Bu Altcoin, Unlock Kurbanı Oldu: Fiyat Çakıldı!

Bu Altcoin, Unlock Kurbanı Oldu: Fiyat Çakıldı!
Bu Altcoin, Unlock Kurbanı Oldu: Fiyat Çakıldı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Layer-2 merkezi olmayan borsa dYdX, çok önemli bir hamleyle bugün yaklaşık 478 milyon dolar değerindeki 150 milyon DYDX tokenının kilidini açtı. Bu kilit açma (unlock) olayı, altcoin arzındaki potansiyel artış ve bunun DYDX fiyatları üzerindeki etkisi konusunda endişelere yol açtı. İşte detaylar…

DYDX, altcoin arzını yükseltti

DYDX, bugün, 150 milyon DYDX’in kilidini açtı. Bu, yaklaşık 478 milyon dolar değerinde. Yatırımcılar durumu yakından izliyor. Zira piyasaya token akınının arzda önemli bir artışa yol açabileceğine dair endişelerini dile getiriyor. Talebin bu artışla eşleşmemesi halinde, DYDX fiyatlarında bir geri çekilme tetiklenme riski var. Dolayısıyla son birkaç işlem haftasında gözlemlenen kazançlar tersine dönme potansiyeli taşıyor.  Bubblemaps verileri, 478 milyon dolara denk gelen kilidi açılmış DYDX tokenlerinin %50’sinden fazlasının Paradigm ve Polychain de dahil olmak üzere risk sermayedarlarına (VC’ler) tahsis edildiğini ortaya koymakta.

VC’ler başlangıçta layer-2 tabanlı merkezi olmayan borsaya 100 milyon dolar fon aktardı. Ayrıca bu tokenleri Coinbase Custody, Investor Distribution ve Foundation Wallet gibileri aldı. Yani fon, başta VC’ler olmak üzere çeşitli cüzdanlar aracılığıyla özel yatırımcılara altcoin dağıttı. Endişeleri gidermek için dYdX ekibi beklenen altcoin satış baskısını hafifletecek bir strateji geliştirdi. İlk kilit açma işlemi toplam miktarın %30’unu serbest bıraktı. Bunu önümüzdeki üç yıl boyunca aylık eşit kilit açılımları izleyecek. Bu yaklaşım, kilidi açılan tokenları kademeli olarak dağıtma planını gösteriyor. Yani DYDX fiyatları üzerindeki etkiyi potansiyel olarak sınırlamayı amaçlamaktadır.

DYDX’te son durum nedir?

Şu an itibariyle DYDX, en son Şubat 2023’te görülen seviyelere ulaştı. Ayrıca teknik olarak yükseliş eğilimi göstererek 3 doların üzerinde işlem görüyor. Bununla birlikte, token kilidinin yakında açılması, pozitif ivmeye gölge düşürerek yatırımcılar arasında endişelere yol açıyor. dYdX’in daha önce token kilidini on ay erteleyerek Şubat ayından Aralık 2023’e taşıdığını belirtmek gerekir. Bu gecikme başlangıçta DYDX fiyatlarında bir artışa katkı sağladı. Ancak daha sonra 2023’ün 2., 3. ve 4. çeyreğinin başlarında konsolidasyonlar meydana geldi. Ekim 2023’ün sonlarında önemli bir ralli pldu. Zira DYDX Ekim ayının en yüksek seviyelerinden %82’lik bir artış yaşadı. Altcoin son 24 saatte, 3.25 dolar civarından 3.05’e kadar düşüş gösterdi. Ancak yazım sırasında 3.15 dolara toparlanmakta.

Kilit açma etkinliği sırasında veya sonrasında fiyatların düşebileceğine dair spekülasyonlar olsa da bazı iyimserler, kilidi açılan tokenların önemli bir kısmının ekibe ve yatırımcılara gidebileceğine ve potansiyel olarak destek sağlayabileceğine inanmakta. Ayrıca, perakende yatırımcılara kıyasla daha seyrek alım satım yapan ekip üyeleri ve risk sermayedarlarının alım satım davranışları, beklenen likidasyon baskısını azaltmaya yardımcı olabilir. Altcoin kilidi açılırken, Blockchain analiz platformu Lookonchain’den alınan veriler, DYDX’in Binance gibi kripto para borsalarına önemli hareketlerini ortaya koyuyor. dYdX Vakfı ile ilişkili önemli balinalar, milyonlarca DYDX’i çeşitli adreslere gönderilmesiyle transferleri başlattı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Bu Altcoin, Unlock Kurbanı Oldu: Fiyat Çakıldı!