Merakla Beklenen Davada SEC’ten Bitcoin’i Etkileyecek Kritik Karar!

Merakla Beklenen Davada SEC’ten Bitcoin’i Etkileyecek Kritik Karar!
Merakla Beklenen Davada SEC’ten Bitcoin’i Etkileyecek Kritik Karar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para piyasası için önemli bir gelişme olarak, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Grayscale’in Bitcoin Trust’ını bir borsa yatırım fonuna (ETF) dönüştürme başvurusuna ilişkin mahkeme kararını temyiz etmemeye karar verdi. Bu karar, Amerika Birleşik Devletleri’nde onaylanacak ilk Bitcoin ETF’sinin önünü açabilir. İşte detaylar…

SEC, Grayscale’in Bitcoin ETF hamlesi için kararını verdi

Reuters’in haberine göre SEC, mahkemenin ilk kararını bozmasına itiraz etmek için bir son tarihle karşı karşıya kaldı, ancak konuya aşina bir kişiye göre, temyize gitmemeyi seçtiler. Bu karar Bitcoin’in fiyatının hızla yükselmesine ve kripto para biriminin 27.000 dolar sınırını aşmasına yol açtı. Bu noktaya giden yolculuk Ağustos ayında D.C. Temyiz Mahkemesi’nin SEC’in Grayscale Investment’ın başvurusunu reddetmesinin “keyfi ve kaprisli” olduğuna karar vermesiyle başladı. Mahkeme, federal kurumların “benzer vakalara aynı şekilde muamele etmeleri” gerektiğini vurguladı. Bu karar SEC’in kripto para ile ilgili yatırım ürünlerine yaklaşımında bir dönüm noktası oldu.

Ünlü Şirket Altcoin ORBS'ta Kritik Hamleyi Yaptı! Fiyat Fırladı

Bölge Yargıcı Neomi Rao, Ağustos ayında yaptığı bir açıklamada, SEC’in kararlarındaki tutarsızlığa dikkat çekerek, “Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu kısa süre önce iki Bitcoin vadeli işlem fonunun ulusal borsalarda işlem görmesini onayladı ancak Grayscale’in Bitcoin fonunun onayını reddetti” dedi. Şu an itibariyle SEC kararları hakkında resmi bir yorumda bulunmadı ve Grayscale sözcüsü SEC’in tutumu onaylanana kadar yorum yapmayı reddetti. SEC’in Grayscale’in başvurusunu ele almasındaki sonraki adımlar belirsizliğini koruyor. Kurumun hala farklı gerekçelerle başvuruyu reddetme yetkisi var. Ancak Grayscale bu kararlara mahkemede de itiraz edebilir.

Grayscale, 2021’de başvurusunu yapmıştı

Şirket ilk olarak Ekim 2021’de kapalı uçlu fonunu ETF’ye dönüştürmek için başvurmuştu. Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) küresel çapta en büyük kripto para fonudur. Şubat 2021’den bu yana Bitcoin varlıklarına göre iskontolu işlem görmektedir. Bu iskonto bir noktada neredeyse %50’ye ulaştı ancak o zamandan beri %17 civarına geriledi. Grayscale uzun süredir GBTC’yi bir ETF’ye dönüştürmenin indirimi ortadan kaldıracağını söylüyor. Ayrıca tröstün fiyatı ile temel Bitcoin arasındaki boşluğu dolduracağını savunmakta. ETF’lerin yapısı, talebi karşılamak için yeni ETF hisselerinin oluşturulmasına veya arzı azaltmak için bunların itfasına olanak tanıyan bir oluşturma-itfa modeline izin verir.

Glassnode Vurguladı! Bitcoin İçin Bu Gelişme Kritik

Digital Currency Group’un bir iştiraki olan Grayscale, ETF başvurularıyla dikkat çekiyor. Zira Bitcoin spot ETF’leri için başvuruda bulunan birkaç kuruluş arasında yer alıyor. Özellikle, BlackRock ve Fidelity de ETF teklifleri için SEC onayını sabırsızlıkla bekliyor. SEC’in mahkemenin kararına itiraz etmeme kararıyla birlikte, kripto para topluluğu bu gelişmeyi takip ediyor. Topluluk, şimdi Grayscale’in Bitcoin ETF’sinin potansiyel onayını dört gözle bekliyor. Bu da kriptoların geleneksel piyasalarda benimsenmesinde önemli bir kilometre taşına işaret edebilir. Uzmanlar, SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini değerlendirme isteğinin bu gelişmenin ardından önemli ölçüde arttığı konusunda iyimser.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Merakla Beklenen Davada SEC’ten Bitcoin’i Etkileyecek Kritik Karar!