Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 2 ay önce
946 görüntülenme
Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!

Kripto para benimsenmesi yeni bir aşamaya geçiyor. Bir ülke dünyanın ilk devlet destekli Bitcoin borsasını başlatmak için adımlar attı. Bahse konu ülkenin ticaret bakanlığı, kripto borsasını Haziran 2023’ten önce başlatmayı planlıyor.

Hükümet destekli ilk Bitcoin borsası geliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto benimsenmesi giderek artıyor. Artık sadece kurumsal anlamda değil, kripto ülkelerin de gündeminde önemli bir yer işgal ediyor. Endonezya, kripto para birimlerini benimsemek için hızla hareket eden birçok ülkeye katıldı. Bu doğrultuda, en geç Haziran 2023’e kadar dünyanın ulusal hükümet tarafından desteklenen ilk Bitcoin borsasını başlatmaya hazırlanıyor.

Endonezya hükümeti şu anda hangi şirketin Bitcoin borsasına katılmak için tüm gereksinimleri karşıladığını belirlemek için bir hazırlık soruşturması yürütüyor. Halihazırda Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Düzenleme Kurumu’na ‘kripto varlıklarının fiziksel trader’ları’ olarak kayıtlı olan 25 kuruluştan, genellikle kripto borsaları olarak bilinen, şu anda sadece beş işleyen kripto borsası var. Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan’a, bakanlık tarafından işletilen kripto para borsasının yukarıda bahsedilen beş fiziksel trader’ı içerme potansiyeli var. Bu bağlamda Zulkifli Hasan, “Artık düzenlemelere sahip olduğumuza ve bazı iyileştirmeler yaptığımıza göre, umarım Haziran’dan önce bir kripto borsamız olur,” açıklamasını yaptı.

Bitcoin

Kripto benimsenmesi konusunda önemli bir adım

Endonezya hükümeti, yeni kripto borsaları için lisans ambargosunu kısa bir süre önce kaldırdı. Zulkifli Hasan, bu nedenle halktan kripto piyasası konusunda sabırlı olmasını istedi. Zulkifli, bu son gelişmenin ışığında, halkı yeni borsa için son lansman tarihine kadar beklemeye çağırdı. Bu arada söz konusu borsa hala geliştirme aşamasında. Büyüyen kripto ekosisteminin, şu anda var olan kaosa düzen getirmek için tam olarak oluşturulduktan sonra bir tür takas ve koruyucuya sahip olması bekleniyor.

Zulkifli ayrıca, “Çok acele etmek iyi değil. Çünkü hazır olmazsa işler karışır. Hükümet bunun halk üzerinde büyük bir etki yaratmasını istemiyor. Çünkü insanlar fazla bir şey bilmiyor,” dedi. Ayrıca, kripto varlık alım satımının potansiyel risklerinden bahsetti. Endonezya Kripto Varlık Tradeları Derneği’nin yeni girişimin büyük karlar getireceğini doğrulasa da, yüksek miktarda zarara da yol açabileceğini kaydetti. Ticaret Bakanlığı ayrıca, özellikle kripto para borsası FTX’in başarısızlığının ardından, kripto para birimleri ile ilişkili tüm kuralları iyileştireceğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coingape

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Tahminlere Dikkat: Altın Aralık'a Kadar Bu Seviyelerde!
Bu Tahminlere Dikkat: Altın Aralık’a Kadar Bu Seviyelerde! Yıla on yılın en iyi başlangıcından ve Kasım ayı dip seviyelerinden %20 artıştan sonra, London Bullion Market Association (LBMA) üyeleri, altın fiyatının yılın geri kalanında biraz soğumasını bekliyor. Analistler değerli metaller konusunda ihtiyatlı iyimser Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz...
Vural Erkan 2 ay önce