Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!

Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!
Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para benimsenmesi yeni bir aşamaya geçiyor. Bir ülke dünyanın ilk devlet destekli Bitcoin borsasını başlatmak için adımlar attı. Bahse konu ülkenin ticaret bakanlığı, kripto borsasını Haziran 2023’ten önce başlatmayı planlıyor.

Hükümet destekli ilk Bitcoin borsası geliyor

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, kripto benimsenmesi giderek artıyor. Artık sadece kurumsal anlamda değil, kripto ülkelerin de gündeminde önemli bir yer işgal ediyor. Endonezya, kripto para birimlerini benimsemek için hızla hareket eden birçok ülkeye katıldı. Bu doğrultuda, en geç Haziran 2023’e kadar dünyanın ulusal hükümet tarafından desteklenen ilk Bitcoin borsasını başlatmaya hazırlanıyor.

Endonezya hükümeti şu anda hangi şirketin Bitcoin borsasına katılmak için tüm gereksinimleri karşıladığını belirlemek için bir hazırlık soruşturması yürütüyor. Halihazırda Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Düzenleme Kurumu’na ‘kripto varlıklarının fiziksel trader’ları’ olarak kayıtlı olan 25 kuruluştan, genellikle kripto borsaları olarak bilinen, şu anda sadece beş işleyen kripto borsası var. Ticaret Bakanı Zulkifli Hasan’a, bakanlık tarafından işletilen kripto para borsasının yukarıda bahsedilen beş fiziksel trader’ı içerme potansiyeli var. Bu bağlamda Zulkifli Hasan, “Artık düzenlemelere sahip olduğumuza ve bazı iyileştirmeler yaptığımıza göre, umarım Haziran’dan önce bir kripto borsamız olur,” açıklamasını yaptı.

Bitcoin

Kripto benimsenmesi konusunda önemli bir adım

Endonezya hükümeti, yeni kripto borsaları için lisans ambargosunu kısa bir süre önce kaldırdı. Zulkifli Hasan, bu nedenle halktan kripto piyasası konusunda sabırlı olmasını istedi. Zulkifli, bu son gelişmenin ışığında, halkı yeni borsa için son lansman tarihine kadar beklemeye çağırdı. Bu arada söz konusu borsa hala geliştirme aşamasında. Büyüyen kripto ekosisteminin, şu anda var olan kaosa düzen getirmek için tam olarak oluşturulduktan sonra bir tür takas ve koruyucuya sahip olması bekleniyor.

Zulkifli ayrıca, “Çok acele etmek iyi değil. Çünkü hazır olmazsa işler karışır. Hükümet bunun halk üzerinde büyük bir etki yaratmasını istemiyor. Çünkü insanlar fazla bir şey bilmiyor,” dedi. Ayrıca, kripto varlık alım satımının potansiyel risklerinden bahsetti. Endonezya Kripto Varlık Tradeları Derneği’nin yeni girişimin büyük karlar getireceğini doğrulasa da, yüksek miktarda zarara da yol açabileceğini kaydetti. Ticaret Bakanlığı ayrıca, özellikle kripto para borsası FTX’in başarısızlığının ardından, kripto para birimleri ile ilişkili tüm kuralları iyileştireceğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dünyada Bir İlk: Devlet Destekli Bitcoin Borsası Geliyor!