Ethereum Shanghai Güncellemesinde Neler var Neler yok?

Ethereum Shanghai Güncellemesinde Neler var Neler yok?
Ethereum Shanghai Güncellemesinde Neler var Neler yok?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ethereum geliştiricileri, staking para çekme işlemlerini mümkün kılacak olan Ethereum Shanghai yükseltmesini 2023 Mart ayında gerçekleştirmeyi planlıyor. Ethereum Shanghai yükseltmesinde neler var ve neler yok?

Önemli dönüm noktası: Ethereum Shanghai yükseltmesi

Ethereum çekirdek geliştiricileri, The Surge ile ilgili Ethereum İyileştirme Önerisi’ni (EIP)-4884’ü uygulamadan önce Shanghai’a odaklandı. Bu doğrultuda ekip, Shanghai yükseltmesiyle staking çekme işlemlerinin etkinleştirilmesine öncelik vermeyi seçti. Bu, Ethereum’un yol haritasındaki bir sonraki önemli dönüm noktası olacak. Diğer şeylerin yanı sıra Ethereum Shanghai yükseltmesi, ETH stake edenlerin/doğrulayıcıların Beacon Chain’den çekilmesini sağlayacak.

Bu arada EIP-4884 de oldukça önemli. Ayrıca, başlangıçta, gelecek yılın sonlarında büyük Sharding yükseltmesinin tam olarak uygulanmasından önce katman-2 toparlama ölçeklenebilirliğini (The Surge) önemli ölçüde geliştirmek için ‘proto-danksharding’ sunarak Shanghai ile paketlenmesi bekleniyordu. Ancak, Ethereum çekirdek geliştiricisi Tim Beiko’ya göre, 8 Aralık’taki Ethereum Çekirdek Geliştiriciler Toplantısında işler değişti. Ekip, EIP-4844’ün zamanında hazır olmaması durumu ele aldı. Bu doğrultuda, herhangi bir olası gecikme olmaması için nihai konsensüs Shanghai yönünde oldu.

Ethereum Shanghai

Tim Beiko, yükseltme hakkında açıklama yaptı

Tim Beiko, Twitter’dan konuya ilişkin olarak özet bir ileti dizisi paylaştı. Beiko, herkesin “(1) Şangay’ın hızlı bir şekilde, ideal olarak Mart civarında gerçekleşmesini ve (2) bunu EIP-4844 merkezli bir fork’la izlemeyi” kabul ettiğini belirtti. EIP-4844 dahil edilmeyecek olsa da geliştiriciler, yeni bir EVM sözleşme formatı, kod/veri ayrımları ve yeni işlem kodları dahil olmak üzere Ethereum Sanal Makinesini (EVM) esasen yükselten bir dizi EIP’yi dahil etmeyi kabul etti.

Beiko, EVM Nesne Formatı (EOF) olarak bilinen bu yükseltmelerin, Shanghai uygulamaya hazır olduğunda geliştiriciler üzerinde çalışmayı bitirmemişlerse geri dönüp Shanghai’dan kaldırmanın oldukça kolay olduğunu söylüyor. Bu yüzden, EOF’nin basitçe kaldırılacağını ve gönderileceğini belirtiyor. Ek olarak, daha önce üzerinde anlaşılan bir dizi EIP, Shanghai ile birlikte kullanıma girecek. Listede EIP-3651: Warm Coinbase, EIP-3855: PUSH0 talimatı, EIP-3860: Limit ve sayaç başlangıç ​​kodu ve EIP-4895: Beacon chain push para çekme işlemleri yer alıyor.

https://twitter.com/TimBeiko/status/1600946642433507328?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1600947005265960960%7Ctwgr%5E95b4bd30935d71dcf16c94819d626f8f15cb482a%7Ctwcon%5Es2_&ref_url=https%3A%2F%2Fcointelegraph.com%2Fnews%2Fwhat-s-in-and-what-s-out-for-ethereum-s-shanghai-upgrade

Yükseltme Blockchain’e ne getirecek?

EIP-3651: Özellikle Warm Coinbase, ağ için potansiyel olarak bazı maliyet azaltma avantajlarına sahip olacak. Bu arada, Coinbase kripto borsasının adıyla karıştırılmaması gerekiyor. Bu, inşaatçıların ağ üzerinde yeni token almak için kullandıkları yazılımın adını ifade ediyor. Platformdaki her yeni işlemin Coinbase yazılımıyla birden çok kez etkileşime girmesi gerekiyor. Bununla birlikte, Coinbase’in esasen ısınması için zamana ihtiyacı var. Bu yüzden, ilk işlemler daha pahalı başlayacak.

Yeni EIP uygulamasıyla artık durum böyle olmayacak. Böylece inşaatçılar onunla etkileşim kurarken gas ücretleri düşecek. Ethereum Vakfı’na göre Sharding, Ethereum’un ‘ölçeklenebilirliğini ve kapasitesini’ önemli ölçüde artıracak çok aşamalı bir yükseltme. Sharding, ağa önemli ölçüde ‘veri depolamak ve veriye erişmek için daha fazla kapasite’ sağlayacak. Bunu da shard-chain’ler aracılığıyla yapacak.

Geliştirilmiş veri depolama yetenekleriyle, temel olarak katman-2 çözümleri için çok daha düşük işlem ücretleri sağlayacak. Tüm bunlar tamamlandıktan sonra, ağın bir sonraki büyük etkinliği ve yol haritası gündeme girecek. Bu da, 2023 ve 2024 yıllarında piyasaya sürülmesi beklenen Sharding yükseltmesi.

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, her şeyden önce geliştiriciler, yaklaşan Shanghai güncellemesinin kapsamı üzerinde anlaştılar. Yükseltme, stake edilen Ethereum para çekme işlemleri, EVM Nesne Formatının uygulanması, zamana dayalı EL fork’u ve daha fazlası gibi bazı varoluşsal noktaları içerecek.

https://twitter.com/christine_dkim/status/1600899351613943808?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1600899351613943808%7Ctwgr%5E56242d5c8ec758b9608f05162e2e7e138d4a034d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Fethereum-shanghai-update-heres-what-you-will-see-there

Staking ve sözleşmelerden ETH çekilmesi hassas bir konu olmaya devam ediyor. Proje temsilcileri, bu konuda netlik sağlamadığı için son zamanlarda toplulukta bir anlaşmazlığa neden oldu. Bu yüzden, staking para çekme işlemlerinin katılığı tesadüfi değil.

Ethereum’a ikinci en önemli ekleme, Ethereum Nesne Formatının uygulanması olacak. Yeni özellik, sözleşme oluşturma işlemi sırasında kod doğrulamayı etkinleştirecek. Böylece, hesapta ek bir sürüm alanı olmadan kod sürümü oluşturmaya olanak tanıyacak. Teknik olarak EOF, dağıtım zamanında bir defaya mahsus doğrulama ile EVM bayt kodu için yeni bir kap biçimi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Ethereum Shanghai Güncellemesinde Neler var Neler yok?