Reklamı kapat

Fed’in Faiz Kararı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkiledi?

Serkan Eser
Serkan Eser 23 Aralık 2018
0 görüntülenme

Kripto para piyasası bazı varlık sınıfları ile ilişkili. Küresel borsalar ve kripto para pazarı, belirli bir kalıp içinde hareket etme eğiliminde. Peki FED’in faiz oranı zammı Bitcoin fiyatını arttırdı mı?

Datatrek Analyst: “Yatırımcılar kripto para ve hisse senetleri yatırımlarında benzer kararlar alır.”

Bitcoin (BTC) fiyatı da küresel borsalar ile artan bir şekilde ilişkili hale geldi. Aşağıdaki resmin gösterdiği gibi, korelasyon son dönemde en belirgin hale geldi ve aynı zamanda hem Bitcoin hem de küresel borsalar için çok yüksek bir yıl oldu.

Bir araştırma danışmanlığı şirketi olan Datatrek Analyst, Ocak 2016 döneminden bu yana Bitcoin ve S&P 500 için 10 gün, 30 gün ve 90 günlük üç tutma dönemini analiz etti. Araştırma şirketi, Bitcoin ve günlük S&P 500 fiyat hareketlerinde yüzde 79 ve yüzde 52 korelasyon olduğunu buldu. 90 günlük bir temelde bu rakam yüzde 33’lük bir korelasyon oranına denk geliyor. Datatrek Analyst konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Yatırımcıların riski işlemek için tek bir beyinleri bulunduğundan, ikincisinde fiyat oynaklığı gördükleri zaman kripto para birimleri ve hisse senetleri hakkında benzer kararlar alacaklar.

Kripto paraların faiz oranları ile korelasyonu

Ayrıca Bitcoin, Çin renminbi, Arjantinli pezosu veya Venezuela doları gibi büyük dünya fiili para birimleri önemli ölçüde zayıflamaya veya şişmeye başladığında, insanları başka yerlerde istikrar aramaya zorlarken genellikle bir artış gördü. Bugünkü analize göre analist ve uzmanlar, Federal Rezerv Sistemi (FED)’nin faiz oranlarını yüzde 2,5 artırma kararı ile Bitcoin fiyatının 3,2 bin dolardan 4 bin dolara çıkması arasında pozitif bir korelasyon olduğuna inanıyor.

Faiz oranları, bir bireyin veya bir işletmenin borç para alabilmesi için belirleyici bir faktör. Düşük faiz oranları, ödünç aldığınızdan daha fazla geri ödemek zorunda olmadığınız için paranın ucuz bir şekilde ödünç alınabileceği anlamına gelir. Yüksek faiz oranları borçlanmayı daha pahalı kılar. Çünkü borçlu olduğunuz miktarı geri ödemelisiniz, artı ek olarak yüzde 5, 10 veya yüzde 15 daha fazla (borçlu olarak güvenilirliğinize bağlı olarak) para ödemek zorunda kalırsınız.

Düşük faiz oranları, borsadaki boğa koşularına sıklıkla denk gelebilir

Federal Reserve Sistemi, genellikle bir baloncuk zamanında piyasayı serinletmenin bir yolu olarak faiz oranlarını yükseltir. Varlıklar satın alındığında ve fiyatlar bir varlığın gerçek değerine kıyasla çok yüksek olduğunda Federal Reserve Sistemi bunu yapar. İnsanları ve işletmeleri gayrimenkul veya hisse senedi gibi şeylere yatırım yapmaya iten şeylerin çoğu düşük faizli kredilere erişim. Daha fazla borç para almak benim için ne kadar kolaysa, hisse senetlerine veya diğer yatırımlara o kadar fazla borç verebilirim.

Düşük faiz oranları, bu nedenle borsadaki boğa koşularına sıklıkla denk gelebilir. Şimdi Federal Rezerv Sistemi faiz oranlarını artırmaya karar verdiğinde (ya da faiz oranlarının yükselebileceği yönünde bir spekülasyon olsa bile), yatırımcılar düşüşe geçiyor ve hisse senetlerini satıyorlar. Çünkü daha az insanın alabileceği ucuz kredilere erişebileceklerini tahmin ediyorlar.

Bitcoin fiyatı ve Dow Jones ve S&P 500 endeksi korelasyonu

Faiz oranları dün yüzde 2,5 oranında artarken, Dow Jones ve S&P 500 endeksi son beş günde yüzde 5 oranında gerileyerek faiz artışına neden oldu.

Kaynak: Marketwatch.com

Kaynak: Marketwatch.com

Bu arada, Bitcoin fiyatı son 5 günde 800 dolardan fazla arttı.

Bitcoin fiyat grafiği

Bitcoin fiyat grafiği

FED’in faiz arttırma kararı, Bitcoin fiyatı olumlu etkilemiş olabilir

Bunun olası bir nedeni, bazı hisse senedi yatırımcılarının fonlarını hisse senetlerinden kripto para birimlerine kaydırmaya karar vermiş olmalarından kaynaklanıyor. Genellikle kripto para birimleri ideal ikinci seçenek olmaz (altın veya tahviller genellikle meraklı yatırımcılar için hisse senetlerinin ardından sıraya girer). Bununla birlikte, son üç haftada Bitcoin fiyatının yaklaşık yüzde 50 oranında düşmesiyle, hisse senedi yatırımcılarına doğru zamanda çok fazla satılan bir varlığa geçmeleri için mükemmel bir fırsat sunuldu.

Sonuçta, diğerleri zayıf performans gösterdiğinde hangi varlık sınıflarının iyi performans göstereceğini tahmin etmek asla kesin bir bilim değil. Bununla birlikte, temel bir ekonomi anlayışıyla ve denizaşırı satış modellerini gözlemleyerek, Bitcoin’in mevcut fiyat zammı için sağlam bir durum söz konusu olabilir. Bunun ne kadar süreceği ise belli değil. Federal Reserve Sistemi’nin faiz oranı artışı uzman ve analistlere göre,  Bitcoin fiyatını elbette arttırdı. Ayrıca sektör liderlerine göre, Federal Reserve Sistemi’nin kararları Bitcoin fiyatını ve kripto para piyasasını etkilemeye devam edecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır. 

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ripple CEO’su: Bitcoin ve Ethereum XRP’den Daha Merkezi “Çoğu ölçek açısından XRP Bitcoin ve Ethereum’dan Daha Adem-i Merkeziyetçi” Ripple’daki finans teknolojisi başlangıcı için tercih edilen dijital varlık olan XRP,  kripto para birimi lider tablolarının en üst sıralarına yükseldiğinden beri, Ripple’ın aktiflerinin iç işleyişi çoğu piyasa...
Mesut İnan 23 Aralık 2018