Açıklandı! Kripto Para Borsası FTX Hack’i Bu Ülkeyle İlgili Olabilir

Açıklandı! Kripto Para Borsası FTX Hack’i Bu Ülkeyle İlgili Olabilir
Açıklandı! Kripto Para Borsası FTX Hack’i Bu Ülkeyle İlgili Olabilir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para analiz firması Elliptic tarafından yapılan yeni bir araştırma dikkat çekiyor. Buna göre geçtiğimiz Kasım ayında feshedilen FTX borsasından çalınan 400 milyon dolarla ilgili açıklama var. Önemli bir kısmının Rus siber suç gruplarıyla bağlantılı olabileceğini ortaya koyuyor. Başta ETH olmak üzere çalınan fonlar, yaklaşık 65.000 ETH RenBridge hizmeti aracılığıyla Bitcoin blockchain’e taşınmadan önce beş gün boyunca hareketsiz kaldı. Daha sonra saldırganlar, işlemleri gizlemek için karıştırıcı olarak bilinen bir blockchain aracından yararlandılar.

Çalınan kripto para birimlerinin izini ortaya çıkarmak

Elliptic, RenBridge aracılığıyla ETH’den dönüştürülen 4.536 Bitcoin’den yaklaşık 2.849 BTC’nin karıştırıcılar aracılığıyla aktarıldığını ve çoğunun ChipMixer adlı bir hizmetten geçtiğini bildirdi. Bu geçiş, varlıkların takibini daha zor hale getirmiş durumda. Ancak 4 milyon doların kripto para borsalarına gittiği ve potansiyel olarak nakde çevrilebileceği vurgular arasında.

FTX Hacker Moves New 7,500 ETH placing total at 22,500 Units

ChipMixer’ın uluslararası bir kolluk kuvveti operasyonu sırasında ele geçirilmesinin ardından bir gelişme oldu. Buna göre, suçlular karıştırma hizmetleri için Sinbad’ı kullanmaya başladı. Kripto para için anonim kalma çabaları dikkat çekiyor. Ancak, cüzdan verileri ve fon hareketlerinin analizi eninde sonunda faillerin tespit edilmesine yardımcı oluyor.

Önde gelen şüpheliler

Elliptic’in soruşturması, FTX’teki haydut çalışanlar ve çeşitli kripto para protokollerini istismar ettiği iddiasıyla bilinen Kuzey Koreli hacker grubu Lazarus da dahil olmak üzere bir dizi şüpheliye yol açtı. Bununla birlikte, zincir üzerindeki kanıtlar Rus müdahalesine daha güçlü bir şekilde işaret ediyor. Elliptic’e göre, “Rusya bağlantılı bir aktör daha güçlü bir olasılık gibi görünüyor.” ChipMixer aracılığıyla izlenebilen çalıntı varlıkların çoğu, borsalara gönderilmeden önce fidye yazılımı çeteleri ve darknet pazarları da dahil olmak üzere Rusya bağlantılı suç gruplarından gelen fonlarla karıştırıldı. Bu da Rusya ile bağlantısı olan bir komisyoncu ya da aracının devreye girdiğini gösteriyor.

FTX hacker becomes 35th largest Ethereum holder

Kripto para soygununun zamanlaması da ilginç. Buna göre 11 Kasım 2022’de, şirketin iflas başvurusunda bulunmasından sonra meydana geldi. Ayrıca o saatlerde FTX kurucusu Sam Bankman-Fried görevinden de istifa etmişti. Sonrasında hackerlar kripto para borsası FTX ve FTX US ile bağlantılı hesapları hedef aldı. Bankman-Fried, FTX’teki görevinden istifa ettikten kısa bir süre sonra, geçen yıl federal savcılar harekete geçmişti. Buna göre iki kez telekulak dolandırıcılığı ve beş kez çeşitli dolandırıcılık türlerini işlediğini iddia etmişlerdi. Ayrıca savcılar SBF’yi komplo kurmakla da suçladılar. Şimdi ise yargılaması devam ediyor. Ayrıca kriptokoin.com olarak baktığımızda bu 400 milyon dolarlık soygunla ilgili soruşturma devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın.

Açıklandı! Kripto Para Borsası FTX Hack’i Bu Ülkeyle İlgili Olabilir