Kripto Para Tasarısında Dakikalar Kaldı: TBMM’ye Sunuluyor!

Kripto Para Tasarısına Dakikalar Kaldı: TBMM'ye Sunuluyor!
Kripto Para Tasarısına Dakikalar Kaldı: TBMM'ye Sunuluyor!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kripto para birimler için beklenen yasal düzenleme bugün gerçekleşecek gibi duruyor. AK Parti, kripto varlıkların tanımını ve işlemlerini düzenleyen “Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunacak. Bu gelişme, kripto para yatırımcıları ve sektör için heyecan verici bir haber olarak nitelendiriliyor. Düzenlemenin kabul edilmesi halinde Türkiye’nin, Mali Suçlarla Mücadele Özel Görev Grubu (FATF) gri listesinden çıkması da beklenmekte. İşte detaylar…

Kripto para düzenlemesi bugün Meclis’te!

Çeşitli haber kaynaklarının aktardıklarına göre, bugün Türkiye saatiylw 15.30’da kripto kanun teklifi TBMM Başkanlığı’na sunulacak. Yani, uzun zamandır beklenen yasal düzenleme bugün gerçekleşecek gibi duruyor. AK Parti, kripto varlıkların tanımını ve işlemlerini düzenleyen “Sermaye Piyasası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi”ni Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunmakta. Bu gelişme, kripto para yatırımcıları ve sektör için önemli bir dönüm noktası olarak nitelendiriliyor.

11 Borsa Duyurdu: BONK Coin ve Bu 15’i Listeleniyor!

Teklifin içeriğine göre kripto varlıklar, “dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayrimaddi varlıklar” olarak tanımlanıyor. Bu tanımlama, Bitcoin, Ethereum ve diğer birçok popüler kripto parayı kapsıyor.

SPK’ya yetki ve diğer önemli maddeler

Bu sırada, Kripto para piyasasının düzenlenmesi ve denetlenmesi Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) devrediliyor. Ayrıca, platformlarda gerçekleşen tüm işlemler kayıt altında olacak. İşlemler, MASAK tarafından takibe alınacak. Bunların yanı sıra, diğer önemli maddeler şu şekilde:

  • Tanım: Kripto varlıklar net bir şekilde tanımlanıyor ve uluslararası standartlara uyumlu hale getiriliyor.
  • Lisanslama: Kripto para alım satımı yapan platformlar lisans almak zorunda kalacak.
  • Güvenlik: Yatırımcıları korumak için asgari faaliyet şartları ve düzenlemeler getirilmekte.
  • Yasaklar: Kripto varlıklarda kaldıraçlı işlemler, kredili işlem ve açığa satış gibi riskli işlemler yasaklanmakta.
  • Yatırım Danışmanlığı: Yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi ikincil bir düzenleme ile SPK tarafından belirlenmekte.
  • Sigorta: Kripto para yatırımları için sigorta mekanizması öngörülmeyecek.
  • Ceza: İzinsiz kripto hizmeti verenlere ceza uygulanmakta.
Dikkat: Kripto Kanun Teklifi Bu Hafta Meclis’e Gidecek!

Yasa teklifinin diğer boyutu Mali Suçlarla Mücadele Özel Görev Grubu (FATF) gri listesiyle bağlantılı olması. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Türkiye, 2021 yılında kripto düzenlemeleri eksik olduğu gerekçesiyle FATF gri listesine girmişti. Bu yasa teklifinin kabul edilmesi, Türkiye’nin gri listeden çıkması için önemli bir adım olacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kripto Para Tasarısında Dakikalar Kaldı: TBMM’ye Sunuluyor!