NFT Coinleri 101 Bölüm 3: Bilmeniz Gereken Her Şey!

NFT Coinleri 101 Bölüm 3: Bilmeniz Gereken Her Şey!
NFT Coinleri 101 Bölüm 3: Bilmeniz Gereken Her Şey!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu, NFT coinleri 101 serimizin üçüncü bölümü. Kripto uzmanı Shuab Akhtar, NFT’lerin ne zaman popüler hale geldiğine ve NFT pazarının toparlanıp toparlanmayacağına bakıyor.

Kripto piyasasındaki çöküş NFT coinleri de vurdu

FTX bulaşması ve diğer makroekonomik faktörler, NFT pazarını ciddi şekilde etkiledi. Birçok tokenin fiyatı düşerken, birçoğu NFT’lerin kalıcı bir güce sahip olup olmadığını veya geçici bir heves olup olmadığını merak ediyor. Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, buzlu kripto ayı piyasası sadece daha da soğuyor. Ve FTX bulaşmasının kademeli etkileri, kripto endüstrisinde hasara neden oluyor. NFT’ler ve NFT pazarı da etkilendi ve bu yılın başlarından itibaren önemli ölçüde hız kaybetti.

Kripto piyasası çalışanları ve NFT yaratıcıları, piyasadaki mevcut olumsuz duyguya rağmen hala olumlu bir geri dönüş umut ediyor. Satışlar ciddi şekilde zayıfladı. DappRadar ve Dune’a göre, Kasım ayında ikincil piyasa satışları Ocak ayındaki 5.36 milyar dolardan yaklaşık 568 milyon dolara geriledi. Ancak geçen haftaki panik satışları ve fiyat düşüşleri birçok koleksiyonun dibe vurduğunu gösteriyor olabilir.

NFT coinleri

NFT coinleri toparlanacak mı?

Böylesine geniş kapsamlı bir felaketten yeniden inşa etmek birkaç yıl alabilir. Ancak endüstri geri dönecek. Teknoloji yeni ve şu anda deneysel aşamasında. Web 2.0 markalarının çoğu henüz çoğunluğa katılmadı. Veya işlerine fayda sağlama potansiyeli olan NFT kullanım durumlarını keşfetmedi.

Pek çok işletme, NFT’leri tüketici pazarlamasındaki daha belirgin trendlerde hâlâ bir rol oynuyor olarak görüyor. Ayrıca, Büyük Şirketler NFT’lerin, Blockchain’in ve akıllı sözleşmelerin olanaklarını yeni yeni görmeye başladılar. Daha da tanınmış şirketlerin ve ünlülerin eğlenceye katılacağını varsaymak mantıklı. Toplumun hızla dijital ekonomiye geçiş yapıyor olması, NFT’lerin küresel yatırım pazarındaki başarı oranını yükseltiyor. Artık, Web 3.0, metaverse ve yapay zeka, günlük hayatımıza yerleşen terimler.

https://twitter.com/keung/status/1595458506551103488?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1595458506551103488%7Ctwgr%5E3a381fcaa128c1708a2f6d36159aa94f85254d0d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.altcoinbuzz.io%2Fnft%2Fnfts-101-everything-you-need-to-know-part-3%2F

Ayrıca, NFT pazaryerlerinin benimsediği %0 telif hakkı politikası, NFT’yi çevirmeyi daha kazançlı hale getirdi. Bu şekilde, her çevirme yeni karlar getiriyor. Bu da bir fiyat artışına neden oluyor. Bazı ‘mavi çipli’ Ethereum NFT’leri, her biri yaklaşık 1 milyon dolara iki Bored Apes satışının kanıtladığı gibi yüksek fiyatlar getirmeye devam ediyor. Bu arada, bir Cryptopunk #8,191 düşüş piyasasında 438 bin dolara satıldı. NFT patladı ve sıçradı. Ancak, bu teknoloji geleceğimizi şekillendirmede yine de yıkıcı bir rol oynayacak. Ayrıca, bu alandaki yatırımcı sayısı ve satış hacmi genişleyecek.

NFT’ler ne zaman başladı?

NFT’lere yol açan fikir, Ethereum var olmadan çok önce, Meni Rosenfield 2012’de Bitcoin ağı için ‘Renkli Kripto Paralar’ önerisini özetleyen bir makale yayınladığında ortaya çıktı. Renkli kripto paraların amacı, Blockchain’deki mülkiyeti doğrulamak için maddi varlıkları kaydetmek ve sürdürmek için bir teknik sınıfı tanımlamaktı. Geleneksel Bitcoin’lerle aynılar. Ancak kullanımlarını belirten, onları benzersiz ve yegane kılan ek bir ‘token’ öğesi içerirler. Renkli Paralar konsepti, Bitcoin’in kısıtlamaları nedeniyle asla gerçekleşmedi. Ancak, sonunda NFT’lerin geliştirilmesine yol açan deneyler için başlangıç ​​noktası olarak hizmet etti.

Kuantum, Kevin McCoy, Sotherby’s

Ardından, dijital sanatçı Kevin McCoy, 3 Mayıs 2014’te Namecoin Blockchain’de bilinen ilk NFT ‘Quantum’u yarattı. ‘Quantum‘ dijital görüntüsü, hipnotik olarak titreşen ve renk değiştiren bir sekizgeni andırıyordu. Ardından, NFT’ler üzerinde muazzam miktarda araştırma ve geliştirme yapıldı. Bitcoin ağının üzerinde birçok platform oluşturuldu. Ethereum Blockchain’in NFT’ler üzerindeki hakimiyetinin erken dönemi de böylece başladı.

Counterparty platformu (Bitcoin 2.0), dijital varlıkların oluşturulmasına izin veren bir platform olarak oluşturuldu ve popülerlik kazandı. Spells of Genesis, Counterparty’nin liderliğini yakından takip etti. Ayrıca, oyun içi varlıkların yayınlanmasında öncü olarak başladı. Ardından, Counterparty platformunda birkaç Nadir Pepes NFT’nin tanıtılması, 2016’da meme çağının gelişine işaret etti. Bitcoin Blockchain’in hiçbir zaman varlıkların sahipliğini temsil eden tokenler için bir veritabanı olarak kullanılması amaçlanmadı. Böylece NFT gelişmeleri Ethereum Blockchain’e kaydı.

NFT coinler ne zaman popüler oldu?

NFT’lerin Ethereum’a büyük kayması, geliştiricilerin token oluşturmasına izin veren bir dizi token standardının ortaya çıkmasıyla desteklendi. Rare Pepes’in başarısının ardından, iki yazılım geliştiricisi John Watkinson ve Matt Hall, CryptoPunks adı altında Ethereum Blockchain’de kendi üretken NFT serilerini yarattılar. Bu koleksiyon daha sonra çok popüler oldu ve ömür boyu satışlarda milyarlara tanık oldu.

nft coinleri

Daha sonra, Vancouver merkezli girişim stüdyosu Axiom Zen, bir Blockchain oyunu olan CryptoKitties’i tanıttı. Viral bir sansasyon haline geldi. O kadar popüler hale geldi ki CryptoKitties, Ethereum Blockchain’i tıkadı. CryptoKitties’in muazzam başarısının ardından, NFT’ler genel halktan daha fazla ilgi topladıkça NFT oyunları yükselmeye başladı.

Odak noktası, NFT oyunları ve metaverse girişimleriydi. Ve merkezi olmayan bir VR platformu olan Decentraland (MANA), bu alanda dalgalar yaratan ilk kişi oldu. Metaverse’yi tanımlayan birkaç hayati projeden biriydi. Ardından, Blockchain endüstrisini sonsuza dek değiştiren devrim niteliğinde bir oyun olan Axie Infinity piyasaya girdi. O kadar kazançlıydı ki birçok oyuncu günlük işlerini bile bıraktı. Pokémon tarzı oyunun ekonomik fırsatları, dünya çapında kullanıcıları kendine çekti. 2021, NFT’lere olan talep ve arzın patlamasıyla NFT yılı oldu.

Dolayısıyla, bu artışın en büyük tetikleyicilerinden biri, ünlü müzayede evleri Christie ve Sotheby’nin NFT’ler satmaya başlamasıyla birlikte sanat piyasasında ve tüm sektörde yaşanan derin değişimlerdi. Bu, Beeple’s Everydays: the First 5000 Days NFT’nin Christie tarafından rekor kıran 69 milyon dolara satılmasıyla sonuçlandı. Böylesine prestijli bir müzayede evinden yapılan muazzam bir işlem, önemli bir NFT pazar doğrulaması işlevi gördü.

https://twitter.com/flipsfinance/status/1477063388626833415?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1477063388626833415%7Ctwgr%5E3a381fcaa128c1708a2f6d36159aa94f85254d0d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.altcoinbuzz.io%2Fnft%2Fnfts-101-everything-you-need-to-know-part-3%2F

BYAC veya CryptoPunks gibi PFP NFT’leri aracılığıyla Eminem ve Snoop Dogg gibi ünlüler, NFT’lerin görünürlüğünü artırmaya yardımcı oldu. O kadar popüler hale geldi ki Twitter, kullanıcılarının NFT’lerini profil resimleri olarak kullanmalarına izin verdi. Aralarında McDonald’s, Burger King, Ray-Ban, Coca-Cola, Louis Vuitton, Samsung, Pepsi ve Adidas’ın da bulunduğu çok sayıda küresel şirket NFT alanına girmekten çekinmedi.

NFT’lerin çalınması mümkün mü?

Çalınan NFT’ler söz konusu olduğunda insan hatası en tipik yöntemdir. Bir bilgisayar korsanının cüzdanınıza erişimi olmadıkça, NFT’leri çalmak zordur. Ne yazık ki, web3 suçluları çeşitli dolandırıcılıklarla günlük olarak NFT’leri çalıyor. Bilgisayar korsanlarının, bir kullanıcının özel anahtarlarını birkaç farklı yoldan ele geçirmesi mümkün:

  • Aldatma: Bilgisayar korsanları, varlıklarını kendilerine devretmeleri veya dijital cüzdanlarına erişimi paylaşmaları için kullanıcıları kandırabilir.
  • İstismar: Bilgisayar korsanları, NFT sahibini hedeflemek yerine akıllı sözleşmeyi veya platformu istismar eder.
  • Kullanıcı Hatası: Bilgisayar korsanları, özel anahtarı off-line kaydetme veya 2FA’yı etkinleştirme gibi yeterli korumayı almazlarsa kullanıcının NFT’sini çalabilir.
https://twitter.com/SKETCHARio/status/1514232356361625600?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1514232356361625600%7Ctwgr%5E3a381fcaa128c1708a2f6d36159aa94f85254d0d%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.altcoinbuzz.io%2Fnft%2Fnfts-101-everything-you-need-to-know-part-3%2F

NFT’leri korumaya ilişkin ipuçları:

  • Özel anahtarınızı asla ifşa etmeyin.
  • Özel anahtarınızı bilgisayarınızda veya diğer elektronik cihazlarda tutmaktan kaçının.
  • Bir anlaşma gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen bir aldatmacadır.
  • Güvenmediğiniz sitelere asla tıklamayın.
  • 2FA’yı açın.
  • NFT’leri bir donanım cüzdanında güvende tutun.
  • Sürekli kendi araştırmanızı yapın.

NFT coinleri kopyalanabilir mi?

Non Fungible Token’ler benzersizdir. Bir NFT’yi kopyalamaya çalışsanız bile, iki farklı NFT üreteceksiniz demektir. Bu NFT’lerin her birinin ayrı bir öznitelik kümesi vardır. Bu nedenle NFT’ler çok değerli. Bununla birlikte, bir NFT’nin altında yatan çalışmaların kopyalanması mümkün. Ancak çoğu zaman, bu eserler telif hakkı yasalarıyla koruma altındadır. Bu da kopyalanmalarını yasa dışı hale getirir. Ayrıca, bir NFT’nin altında yatan oluşturmayı kopyalamanız, bir NFT’nin sahipliğiyle ilişkili yardımcı programa erişmenizi sağlamaz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

NFT Coinleri 101 Bölüm 3: Bilmeniz Gereken Her Şey!