İki Dev Şirket Duyurdu: O Kripto Parayı Tercih Ediyorlar!

İki Dev Şirket Duyurdu: O Kripto Parayı Tercih Ediyorlar!
İki Dev Şirket Duyurdu: O Kripto Parayı Tercih Ediyorlar!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Japon merkezli Metaplanet, daha fazla Bitcoin (BTC) satın alarak Bitcoin varlığını önemli ölçüde güçlendirdi. Bu stratejik hamle, şirketin Bitcoin’u değerli bir varlık olarak görmekteki artan güvenini ve kripto para piyasasına daha fazla kurumsal yatırımın yapıldığı genel eğilimi yansıtıyor. Diğer yandan önde gelen bir Kanadalı finansal teknoloji (fintech) şirketi, Bitcoin’i (BTC) birincil hazine rezerv varlığı olarak benimsediğini duyurdu. Bu stratejik hamle, şirketin geleneksel sermaye piyasalarını merkezi olmayan finans (DeFi) ile entegre etmesini sağlayan 110 BTC’lik ilk satın almayı içeriyor.

Metaplanet, lider kripto para olan Bitcoin’den satın aldı

“Asya’nın MicroStrategy’si” olarak adlandırılan Metaplanet hisseleri, dikkat çekti. Zira şirketin bir milyon dolarlık daha Bitcoin (BTC) satın aldığını açıklamasının ardından Salı günü iki haneli oranlarda yükseldi. Yankı uyandıran açıklamada, firma Bitcoin satın almak için 1,59 milyon dolarlık bütçe ayırmayı planladığını duyurdu. Metaplanet’in Bitcoin yatırımı duyurusu, yatırımcıların yoğun ilgisini ve incelemesini çekti. Böylece hisse senetlerinde önemli bir artışa neden oldu. Akıllı mali yönetimi ile tanınan şirketin 23.351 Bitcoin satın alma kararı, kritikti. Zira geleneksel yatırım alanlarından önemli bir sapma olarak değerlendiriliyor.

11 Haziran 2024 tarihli bildiriminde detaylandırıldığı üzere, Metaplanet yüklü bir alım yaptı. Zira toplam Bitcoin varlığını 141.07 Bitcoin’e (9,6 milyon dolar) çıkarttı. Böylece ortalama satın alma fiyatı olarak Bitcoin başına 65.365 dolar (10.278.391 Japon Yeni) harcadı. Bu değer ile 23.351 Bitcoin (BTC) satın aldı. Bu hamle, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi, Metaplanet Inc.’in Mayıs ayı sonlarında Bitcoin (BTC) varlığına ekleme yaparak yükseliş eğilimini sürdürdüğünü açıklamasının ardından geldi. Şirket, son stratejisine paralel olarak 250 milyon yen değerinde Bitcoin alma kararını yönetim kuruluna bildirdi. Böylece kripto para piyasasındaki konumunu daha da güçlendirdi.

DeFi Technologies, rezerv varlık olarak Bitcoin’i seçti

Diğer yandan 1 trilyon doları aşan piyasa değeriyle önemli bir varlık sınıfı olarak Bitcoin’i kabul eden DeFi Technologies, onu etkili bir enflasyon koruması olarak görüyor. Bitcoin’in kıtlığı, sınırlı doğası, dijital dayanıklılığı ve mimari istikrarı, dikkat çekiyor. Zira onu geleneksel varlıklardan daha çekici bir seçenek haline getiriyor. DeFi Technologies’un son girişimi, kripto para birimi sektöründeki önemli isimlerden ilgi gördü. Morgan Creek Digital Assets’in kurucusu ve popüler bir Bitcoin savunucusu olan Anthon Pompliano, açıklama yaptı. Şirketin hamlesi hakkındaki düşüncelerini Twitter’da şu şekilde paylaştı:

Bitcoin, dünya çapındaki halka açık şirket hazinelerine yavaş yavaş giriyor. DeFi Technologies’un (DEFTF) hissedarı olmaya devam ediyoruz ve işletmenin hala düşük değerli olduğuna inanıyoruz.

DeFi Technologies’in kararı, önemli para politikası değişiklikleriyle aynı zamana denk geliyor. Son zamanlarda, Kanada Bankası (BoC), harekete geçti. Zira borçlu tüketiciler üzerindeki yükü hafifletmek amacıyla ana politika faizini %5’ten %4,75’e düşürmeyi kararlaştırdı. Düşük faiz oranları, hem tüketiciler hem de işletmeler için borçlanmayı ucuzlatıyor. Bu değişiklik, potansiyel olarak artan harcama ve yatırıma yol açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İki Dev Şirket Duyurdu: O Kripto Parayı Tercih Ediyorlar!