Toparlanan Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı!

Toparlanan Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı!
Toparlanan Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bitcoin (BTC) fiyatı Mayıs ayının ilk hafta sonunda beklentilere meydan okuyan bir iniş çıkış yaşadı. Zira, %12,5’in üzerinde artışla 64.000 doların üzerine çıktı. Bu beklenmedik yükseliş, ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını koruma kararı etkili oldu. Ayrıca, ABD istihdam verilerini teşvik etmesi dahil olmak üzere bir dizi olumlu faktörün etkisiyle alevlenmekte. Ancak analistler, bunun sürekli bir boğa koşusunun başlangıcı mı yoksa başka bir gerileme öncesi geçici bir erteleme mi olduğu konusunda bölünmüş durumda.

Hafta sonu kıvılcımı, Bitcoin fiyatı artışını tetikledi

Hafta sonundaki fiyat artışı birkaç önemli olaya bağlandı. Öncelikle ABD Merkez Bankası’nın 2024 yılı boyunca faiz oranlarını sabit tutma taahhüdü, piyasaya güven aşıladı. Düşük faiz oranları genellikle Bitcoin gibi daha riskli varlıklara yapılan yatırımın artması anlamına gelir. Ek olarak, işsizlik başvurularında düşüşe işaret eden olumlu ABD istihdam verileri, kripto para biriminin devam eden toparlanmasını daha da destekledi.

Bitcoin ve Ethereum'da Artış Öngörüsü: Göz Ardı Edemeyeceğiniz Gösterge! Bu Patlamadan Önce Hangi Altcoin'leri Satın Almalısınız?

Son dönemde yaşanan artış kesinlikle olumlu bir işaret olsa da teknik analizler dikkat çekiyor. Zira, Bitcoin’in Mayıs ayında kısa vadeli bir düzeltmeye maruz kalabileceğini öne sürüyor. Fiyat şu anda momentumu ölçmek için önemli bir gösterge olan 50 günlük üstel hareketli ortalamanın (EMA) yakınında seyrediyor. Bu seviyenin üzerinde kesin bir kapanış, Bitcoin’i 69.650 dolara doğru itebilmekte. Ancak bu direncin kırılmaması, konsolidasyon dönemine ve hatta tersine dönmeye yol açabilmekte. Bu senaryoda bir sonraki potansiyel destek seviyesi 60.500 dolar civarında bulunmakta.

Analistlerin farklı görüşleri var

Analist topluluğu Bitcoin’in gelecekteki gidişatı konusunda bölünmüş durumda. SHIB Knight ve Steph is Crypto gibi bazıları iyimserliğini korumakta. Zira, hedeflerin 100.000 dolara kadar çıkacağı uzun bir boğa koşusu öngörüyor. Yükseliş eğiliminin kanıtı olarak boğa bayrağı kurulumları ve RSI kırılmaları gibi teknik göstergelere işaret ediyorlar.

Ancak diğerleri temkinli olmaya devam ediyor. Bitcoin Net Gerçekleşmemiş Kar/Zarar (NUPL) ölçümü, Bitcoin sahiplerinin önemli bir kısmının gerçekleşmemiş önemli kazançlardan keyif aldığını gösteriyor. Tarihsel olarak, bu kadar yüksek NUPL değerleri çoğu zaman fiyat düzeltmelerinden önce gelmiştir. Ek olarak, yükseliş eğilimi göstergesi olan ters baş ve omuz formasyonu oluşmakta. Zira, Bitcoin’in potansiyel olarak yeni zirvelere ulaşmadan önce 60.000 dolara düşmesine neden olabilir.

Bitcoin fiyatı için CME boşluğuna vurgu

Ancak Daan Crypto Trades, hafta sonu boyunca yeşil mumlara ekleme yapılmaması konusunda uyarıda bulundu. Ayrıca, sabrın ve grafiklerin nasıl oynandığını gözlemlemenin önemini vurguladı. Ayrıca BTC/USD fiyatı ile CME Grubu Bitcoin vadeli işlemleri kapanış fiyatı arasında bir “boşluğun” varlığının altını çizmekte. Bu boşluk, BTC/USD’nin daha sonra doldurma eğiliminde olduğu bir boşluk.

Öte yandan Credible Crypto, mevcut alanın nispeten likidite sıkıntısı çekmesiyle mevcut BTC fiyat hareketi için iki olası sonuç öne sürüyor. İki senaryo görüyor. Ya Bitcoin yerel yüksek seviyeleri korur. Sonrasında ana dirence kadar devam ederek altcoinlerdeki açık pozisyonları doldurmasına olanak tanır. Ya da toparlanmayı sürdüremez. Sonrasında, erken bir çöküş yaşayarak çoğu altcoin için ideal kısa bölgeler yaratır.

Ticaret kaynağı Material Instruments’ın kurucu ortağı Keith Alan, zayıf emir defteri likiditesi sayesinde bir düzeltmenin kolayca gelebileceği konusunda uyarıyor. Yükselişin devam etmesi için teklif likiditesinin yenilenmesi ihtiyacını vurgulamakta, aksi takdirde zayıf likiditeden kurtulmak çok fazla zaman almamakta.

Piyasada nelere dikkat etmek lazım?

Yatırımcıların önümüzdeki haftalarda birkaç önemli faktörü izlemesi gerekiyor. Öncelikle Bitcoin 64.895 dolarlık direnç seviyesinin üzerine kararlı bir şekilde çıkacak mı? İkinci olarak, NUPL metriği potansiyel bir düzeltmeye işaret eden düşüş işaretleri gösterecek mi? Son olarak, potansiyel olarak kısa vadeli bir düşüşe ve ardından bir yükselişe yol açacak olan ters baş ve omuz formasyonu doğrulanacak mı?

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

Toparlanan Bitcoin Fiyatı İçin Sırada Neler Var? Analistler Açıkladı!