Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var!

5f1fff213f737002ce63b768 1
5f1fff213f737002ce63b768 1
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlara göre, dünya yenilenebilir enerji ve elektrikli araçlara geçerken ve arz daralırken, bakır talebi önemli ölçüde artacak. Newmont CEO’su Tom Palmer, “Bakırın çok uzun ve iyi bir koşuya başlayacağı ve bundan organik olarak faydalanacağımız için çok heyecanlıyım” diyor. Bu yılın başlarında 100. yılını kutlayan Newmont, S&P 500’de listelenen tek altın madenciliği şirketi. Denver Gold Forum’da bir röportaj veren Tom Palmer’ın değerlendirmelerini Kriptokoin.com olarak sizler için derledik.

“2030 yılına kadar yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyor olacağız”

Metal uzmanları, güneş, hidro veya rüzgar çiftlikleri gibi yenilenebilir enerji sistemleri de dahil olmak üzere çoğu temiz teknolojinin şu anda yenilenemeyen enerji sistemlerimizde kullanılandan çok daha fazla bakır gerektirdiğini söylüyor. Tom Palmer, Newmont’un bakır faaliyetlerini nasıl artırdığını anlatıyor:

Bir dizi bakır projesini içeren organik proje boru hattımızda bir portföy tasarladık. Organik proje boru hattımızı yatırım sistemimiz aracılığıyla ilerletmekten başka bir şey yapmadan ve bu on yılın ikinci yarısına, 2030’lara ve 2040’lara girerken, bakır faaliyetlerimizi artıracağız çünkü çok sayıda altın/ bakır projemiz var.

Bakır

Newmont ayrıca, British Columbia’da bir bakır/altın madeni olan Tatogga projesini de içeren GT Gold’u bu yılın başlarında satın aldı. Goldman Sachs tarafından bu yılın başlarında yayınlanan bir raporda bakırdan “yeni petrol” olarak bahsediliyor. Geçen Kasım ayında Newmont, sera gazı emisyonlarını 2030 yılına kadar yüzde 30 azaltmak ve 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşmak için iddialı hedefler belirledi. Tom Palmer, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Şu anda kullanılan sera gazı emisyon düzeylerini azaltabileceğimiz projeleri belirlemek için aktif olarak çalışıyoruz. 2030 yılına kadar, ister hidro, ister rüzgar veya güneş enerjisi olsun, yenilenebilir enerjiye doğru ilerliyor olacağız. Bu durum, kamyonlarımızı sürmek için, elektrikli piller veya hidrojen gibi farklı enerji biçimlerine geçmemizi gerektirecek.

“Bizi altın endüstrisindeki rakiplerimizden ayıran şey, sermaye tahsis politikamız”

Altın fiyatı yıldan yıla yaklaşık %7 düşerken, Newmont’un hisse senedi fiyatı bugüne kadar %9 ve Mayıs’taki zirvesinden %22 düştü. Tom Palmer, açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:

Altın fiyatları Mayıs ayından bu yana fazla hareket etmedi. Çok iyi bir alım yapıyoruz. İnsanlar uzun vadeli iyi bir yatırıma geçmek istiyorsa, altın hisse senetlerinin iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bizi altın endüstrisindeki rakiplerimizden ayıran şey, sermaye tahsis politikamızdır. Çok net bir temettü çerçevemiz var. Her çeyrekte hisse başına 55 sent temettü ödüyoruz. Bu, mevcut hisse fiyatımızla %4’lük bir getiriyi temsil ediyor.

Altın

Newmont CEO’su, Newmont’un bu nakdi hissedarlara iade etmesini sağlayan 1.200 dolarlık bir altın fiyatında sürdürülebilir bir temel temettü ödemesini nasıl belirlediğini şu şekilde açıklıyor:

1.200 dolar varan bir marj yaratan iş planları oluşturuyoruz. Ardından, 1.200 dolar altın fiyatından hisse başına 1 dolarlık sürdürülebilir bir temel temettü ödüyoruz. Bütün bu parçalar yerinde olduğunda, altın fiyatına güçlü bir şekilde kaldıraç uyguluyoruz . Altın fiyatında 1.200 doların üzerindeki her 100 dolarlık artış için, her yıl 400 milyon dolarlık serbest nakit akışı yaratıyoruz. Mevcut altın fiyatlarında, her yıl bu taban seviyenin üzerinde serbest nakit akışıyla yarattığımız 2,4 milyar dolar.

Tom Palmer: Pandemi nedeniyle oldukça iyi altın fiyatlarından yararlandık

Newmont CEO’su, Newmont’un Tanami, Avustralya’daki mevcut projeleri ve Gana’daki Ahafo North projesinin üretim için önemli olduğunu söylüyor:

Tanami, ilk kez bir üretim kuyusunu batırdığımız dünya standartlarında bir varlıktır. Uzun yıllar boyunca oradaki konumumuzu gerçekten belirleyen temel taşı bir varlıktır. Ahafo North, Ahafo madenimize sadece 30 kilometre uzaklıkta. Ahafo’nun birden fazla açık ocak ve bir yeraltı madeni ile gerçekten uzun bir ömrü var. Ahafo North, bu kompleksin bir parçası olarak, ömrü daha da uzatıyor ve Ahafo’nun üretimini artırıyor.

Altın

Tom Palmer, pandemi sırasında altı fiyatlarındaki artış fırsatından ve altın endüstrisinin pandemide faaliyet göstermesinin ne kadar zor olduğundan bahsediyor:

Pandemi, özellikle Latin Amerika üzerinden, iş gücümüz ve topluluklarımız üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Pandemi nedeniyle oldukça iyi altın fiyatlarından yararlandık, ancak yine de zor bir dönem oldu. Pandemiye acil müdahalemizden 18 aydır yönetmekte olduğumuz kronik bir sorun haline geldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Usta İsim, Altın Piyasasını Yorumladı: Buralarda Fırsat Var!