2 Ünlü Yönetici, “Gizli Mücevher” Dedikleri Altcoin’leri Açıkladılar!

6165a2e0e3a8d80018036092
6165a2e0e3a8d80018036092
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Carlos Betancourt ve eski Wall Street traderı olan Kevin Kang, üç yıldan biraz fazla bir süre içerisinde kripto hedge fonlarını, 130 milyon dolarlık varlığı kontrol eden 11 kişilik bir operasyonel birime dönüştürdü. Ancak BKCoin Capital’in kurucuları için yolculuk her zaman kolay olmadı. Yöneticiler vermiş oldukları bir röportajda kuruluş hikayelerini ve kripto stratejilerinde yer alan altcoin projelerini anlatıyorlar. Biz de Kriptokoin.com olarak söyleşinin önemli satır başlarını sizler için hazırladık.

“Geleneksel dünyada, yüksek tek haneli getiriler oldukça iyiyken, kriptoda işlem başına %10 ila %50 getiriye bakıyoruz”

Carlos Betancourt ve Kevin Kang için, fon lansmanına hazırlanmaları bir yıldan fazla sürdü. Yöneticler, o zamanlar aktif hedge fon yöneticilerine hizmet vermeye hazır kripto saklama görevlilerinin olmaması nedeniyle, zorlu bir süreç yaşadıklarını söylüyorlar. Carlos Betancourt, “Soğuk depoları vardı ve trade yapabilmeniz için varlığınızı almanız 24 saatinizi alacaktı” diye hatırlatıyor ve “Bu, bir arbitraj fırsatı gören ve hızlı hareket etmesi gereken aktif bir yönetici için işe yaramaz” diyor.

Altcoin

Birçok kripto traderı gibi, Kevin Kang ve Carlos Betancourt da, tipik olarak bir borsada kripto satın alıp başka bir borsada daha yüksek bir fiyata satmayı ifade eden muazzam arbitraj fırsatlarına rastladıktan sonra kriptonun çekimine kapılıyorlar. Kevin Kang, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Geleneksel dünyada, yüksek tek haneli getirileriniz varsa, bu oldukça iyi bir yıldır. Kriptoda ise, işlem başına %10 ila %50 getiriye bakıyoruz, bu nedenle yıl boyunca birleştiğinde, geçmek için çok iyi bir fırsat görüyoruz.

Kevin Kang madalyonun diğer yüzünü de kaçırmıyor. Yönetici, 2016 ve 2017’de kripto tradine ilk başladığında, basit bir al ve tut yaklaşımıyla bile yanlış bir şey yapamayacakmış gibi göründüğünü söylüyor ve bununla birlikte, 2018’de kriptoda ayı piyasası oluştuğunda, kaldıraçlı işlemlerin ani düşüşleri ve tasfiyeleri nedeniyle birçok yatırımcının yok olduğunu belirtiyor.

Altcoin

Kripto trade stratejilerinin püf noktaları

Sonuç olarak, piyasadan bağımsız bir strateji ile piyasaya girmeye karar verdiler. Kripto para piyasası geliştikçe, arbitraj fırsatları nadirdir, ancak Kevin Kang türev piyasasında ve offshore borsalarında hala bu imkanların bulunduğunu söylüyor. Kevin Kang’a göre işin püf noktası, yeni tokenler veya altcoin projeleri, yeni yatırım araçları veya ürünleri olsun, her zaman yeni lansmanları takip etmek ve orada bir piyasa olup olmadığını aramak. Kevin Kang, sözlerine şöyle devam ediyor:

Açıkçası, bunu bilen tek kişinin biz olduğu bir strateji olmayacak. Bunu çözebilecek daha akıllı insanlar var. Ancak alfa bozunumu açısından, bu arbitraj ortadan kalkmadan önce fırsatı ilk öğrenen ve onu uygulayan ilk kişilerden biri olduğumuzdan emin olmalıyız.

Amiral gemisi stratejisi yükselirken şirket, Bitcoin (BTC) ve lider altcoin Ethereum (ETH) için akıllı beta stratejileri de başlattı. Bu iki strateji arbitraj, ortalamaya dönüş, momentum ve trend trade ile uğraşıyor. Ancak kazançları Bitcoin veya Ethereum cinsinden ifade ediyor. Böylece yatırımcılar dolar yerine daha fazla kripto varlık biriktirebiliyor. Kevin Kang’a göre, bu iki strateji, daha fazla biriktirebilecekleri için Bitcoin sahibi aile şirketleri ve madenciler arasında çok popüler oldu.

Altcoin

Son iki buçuk yılda fon, piyasa yeteneklerini de geliştirmeye başladı. Bugün, 60 döviz çiftinde iki yönlü fiyatlar vererek büyük borsalarda likidite sağlıyor ve getiri olarak alış-satış spreadini topluyor. Kevin Kang, BKCoin’in piyasa yapıcı masasını büyütmeye devam etmeyi planladığını, çünkü daha küçük token veya altcoin projelerinde genişlemeyi sağlamak için daha fazla fırsat olduğunu söylüyor.

Son zamanlarda firma, defterin %25’ini 10 ila 15 düşük değerli DeFi tokenine yatıracak ve geri kalan %75’ini DeFi verim çiftçiliğine dağıtacak merkezi olmayan bir finans stratejisi başlattı. Carlos Betancourt, ekibin bazı DeFi protokollerindeki hem tokenlerin hem de güvenlik açıklarının temel ve risk analizini yürüteceğini de sözlerine ekliyor:

İlerlerken, protokolün arkasında tam olarak ne olduğuna, kodun nasıl göründüğüne ve bunu ne ölçüde halka açık hale getirdiklerine çok önem veriyoruz.

Muazzam bir talebi bulunan, yukarı yönlü ve değeri düşük olan bir altcoin

Kevin Kang ve Carlos Betancourt, her zaman arbitraj fırsatları ve değer düşüklüğüne uğramış varlıklar için beyin fırtınası yapıyor. İkili, takas Non Fungible Token (NFT)’lerde, DeFi tokenlerinde ve özellikle Blockchain tabanlı oyna-kazan oyunlarının tokenlerinde saklı mücevherler buluyor. İkili, yatırım yapmak için token seçerken, “muazzam talep” olanlara odaklanmaya çalışıyor.

Altcoin

Son zamanlarda gözlerini alamadıkları tokenlerden biri, Güney Koreli firma Terraform Labs tarafından geliştirilen bir katman Blockchain olan Terra’nın (LUNA) tokeni. Merkezi olmayan finansal ödeme ağının kendisi, sınır ötesi işlemler için bir itibari para birimine sabitlenmiş sabit para sepetine güç veriyor. CoinGecko’ya göre, yönetişim ve stake için kullanılan LUNA tokeni geçen yıl %11.576 arttı. Kevin Kang, Terra’nın en son yükseltmesi olan Columbus-5’in sadece bir hafta içinde 2 milyar dolarlık token yakmasına izin verdiğini belirtiyor:

Çok fazla yakıldığı için sınırlı bir arz var. Ancak tokenler için hala büyük bir talep var. Yani onların tokenleri bu yıl muazzam bir şekilde toplanıyor.

Kevin Kang genel olarak, kriptoda asimetrik yükseliş arayan yatırımcıların artık küçük tokenlere bakmak zorunda kalacağına inanıyor:

Bitcoin’in artık yılda %6.000 getirisi olduğunu görmeyeceksiniz. Çünkü bir varlık sınıfı ne kadar olgunlaşırsa, o kadar az volatil olacak ve o kadar az getiri olacak. Yani, bu tür getiriler arıyorsanız, daha küçük büyük harflere kadar inmeniz gerekir. Bence pek çok akıllı insan bahislerini burada oynuyor.

Bununla birlikte yönetici, küçük altcoin projelerine erken yatırım yapmanın son derece riskli olabileceğini ve bu nedenle yatırımcıların riski azaltmak için portföylerinin %1’ini bir DeFi token sepetine tahsis ederek başlayabileceklerini söylüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Ünlü Yönetici, “Gizli Mücevher” Dedikleri Altcoin’leri Açıkladılar!