Altın Fiyatı İçin Görülmemiş Tahmin: Bu Seviyeleri Göreceğiz!

Gold AFPGetty
Gold AFPGetty
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Uzmanlara göre ABD Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar aylık tahvil alımını azaltma planı, fiyatların yaklaşık 1.750 dolar desteğine bağlı kalması nedeniyle altın fiyatı üzerinde ağırlık yaratmaya devam ediyor. Ancak bir yatırım firması, altın fiyatlarının uzun vadede binlerce dolar yükseleceğini tahmin ediyor. İşte yatırım bankası Jefferies Group’ın tahminleri…

Jefferies Group’tan altın fiyatı için 5.500 dolarlık tahmin

Salı günü yayınlanan bir raporda, yatırım bankası Jefferies Group, düşük büyüme ve yüksek enflasyon ortamını ifade eden stagflasyon tehdidi büyümeye devam ederken, altın ve Bitcoin’in temel korunma araçları olmaya devam ettiğini söyledi. Piyasa kısa vadede mücadele etmeye devam etse de Jefferies analistleri, altın fiyatlarının ons başına 5.500 dolara yükseleceğine dair uzun vadeli tahminlerinin hala arkasında olduklarını söyledi. Analistler, tahminlerinin arkasındaki mantığa yönelik aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Bu tahmin, Ocak 1980’de 850 dolarlık zirve altın fiyatını, o zamandan beri ABD’de kişi başına düşen nominal kişisel harcanabilir gelirdeki artışla karşılaştırarak elde edildi. Altın fiyatı, o zaman, 8,547 dolar olan kişi başına harcanabilir gelirinin yüzde 9,9’una eşdeğerdi. Altın fiyatı şu anda 1.757 dolarda, yani ABD’nin kişi başına düşen 54.671 dolarlık harcanabilir gelirinin yüzde 3.2’si seviyesinde. Yine de, kısa vadede altın, azalan endişelere karşı savunmasız kalacak.

5 Analist: Altın Fiyatı, Hafta İçinde Bu Seviyeleri Görebilir!

Altın fiyatını etkileyebilecek faktörler hangileri?

Firmaya göre merkez bankaları alışılmışın dışında para politikalarına başlamanın, değişik politikaları sonlandırmaktan daha kolay olduğunu keşfetmesiyle  altın konusunda yükseliş görünümlerini koruyorlar. Analistlere göre bu noktada uzun vadeli görüşleri, yıllardır olduğu gibi kalıyor. Analistler, en önemli şeyin FED de dahil olmak üzere G7 merkez bankalarının geleneksel olmayan para politikasından iyi bir şekilde çıkmamaları olduğunu söylüyor.

Analist, Altın Fiyatları İçin Kısa, Orta ve Uzun Vadeli Tahmin Yaptı!

Firma, altınla birlikte fiat para birimlerinin değeri düştükçe Bitcoin fiyatlarının yükselme potansiyeli görüyor. Firmanın ABD dolarına dayalı uzun vadeli küresel yatırımcılara yönelik küresel portföyü, kripto para biriminde yüzde 5’lik bir paya sahip. Analistlere göre bu alım, “bir değer deposu arayan ve riskten kaçınan sermaye için meşru bir alternatifi açık bir şekilde temsil ediyor”. Raporda son olarak şu ifadeler yer alıyor:

Altın ve Bitcoin’e yapılan yatırımların kısa vadeli işlemler olarak değil, sigorta olarak görüldüğünü tekrar vurgulamak gerekir. Bu, mevcut küresel bağlamda uzun vadeli riskleri ve fırsatları dengelemeyi amaçlayan uzun vadeli bir portföydür.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Altın Fiyatı İçin Görülmemiş Tahmin: Bu Seviyeleri Göreceğiz!