2 Analist: Altın Fiyatı İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekliyoruz!

goldbarren kurs peterschreiber media adobestock 212571840
goldbarren kurs peterschreiber media adobestock 212571840
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın fiyatı haftayı, geçen Cuma günü kapanışına göre küçük bir değişiklikle kapattı. Altın vadeli işlem bazında en aktif Aralık 2021 kontratı şu anda 1.750,60 dolarda sabitlenmiş durumda ve bu da günlük 0,80 dolar (+0,05%) net kazanç anlamına geliyor. Altının haftalık görünümü için piyasa analistleri Gark S.Wagner ve Christopher Lewis’in analizlerini ve değerlendirmelerini Kriptokoin.com olarak sizler için derledik.

Fed, enflasyonist baskıların öngörülenden daha uzun süre devam edeceğini kabul etti

Perşembe günü altını önemli ölçüde düşüren temel olay, FOMC toplantı açıklamasının ve Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısının yayınlanmasıydı. Federal Rezerv’in ne zaman taperinge başlayacağına ilişkin açıklama, taperingin “yakında” başlayacağına işaret ediyor. Şimdi piyasalarda, Federal Rezerv’in aylık varlık alımlarını azaltma sürecine ne zaman başlayacağına dair bir duyurunun Kasım ayında yapılacağına ve taperingin Aralık ayı gibi erken bir tarihte başlayabileceğine inanılıyor.

Altın fiyatı

Piyasa analisti Gark S.Wagner’e göre, piyasa katılımcılarını ve altın yatırımcılarını şaşırtan haber, faiz oranlarının normalleşmesine ilişkin tahminleri gösteren yeni revize edilen “nokta grafiği” oldu. En son tahminler, 2023 yerine gelecek yıl bir faiz artışı olabileceğini ortaya koyuyor. Federal Rezerv, daralmaya başlama zaman çizelgelerinin ve faiz oranı normalleşmesini kaldırmaya başlama zaman çizelgelerinin farklı kriterlere sahip olduğunu vurgulayarak açıkça belirtiyor.

Federal Rezerv ayrıca, enflasyonist baskıların muhtemelen en yakın zamanda öngörülenden daha uzun süre devam edeceğini kabul ediyor. Fed, her ikisi de birincil, ikili yetkilerini oluşturan enflasyonist baskılardan ziyade maksimum istihdama odaklanıyor. Enflasyonist baskılar, bu ay açıklanan Ağustos TÜFE’sinin gösterdiği gibi artmaya devam etti. Temmuz-Ağustos ayları arasında %0,3’lük bir artışa işaret ediyor.

XAU

“Fed’in faizleri daha hızlı yükseltme ihtimaline, altın fiyatı güçlü düşüş tepkisi verdi”

Çalışma İstatistikleri Bürosu’ndan gelen rapor ayrıca, enflasyonun Ağustos 2021’de sona eren 12 ay boyunca %5,3’e yükseldiğini belirtiyor. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Cuma günü bildirdiğine göre, “Tüm Kentsel Tüketiciler İçin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE-U), Temmuz ayında yüzde 0,5 oranında yükseldikten sonra mevsimsellikten arındırılmış bazda Ağustos ayında yüzde 0,3 arttı. Son 12 ayda tüm kalemler endeksi mevsimsellikten arındırılmadan önce yüzde 5,3 arttı.” Analist Gark S.Wagner, 20 ay önce pandeminin başlamasından bu yana ilk kez faiz oranlarını artıracakları zaman, Merkez Bankası’nın tapering zaman çizelgesini yukarı çekmesinin altında yatan mantığın, büyük olasılıkla bu rapor olduğunu belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Faiz oranlarının Federal Rezerv’in daha önce öngördüğünden daha hızlı yükselme potansiyeline karşı altın fiyatı güçlü düşüş tepkisi verdi. Bunun nedeni, daha yüksek faiz oranlarının, yatırımcıya faiz kazancı getirmeyen altın tutma fırsatını doğal olarak artırmasıdır. Altın şu anda daha düşük fiyatlara çok duyarlı ve teknik olarak kilit ve kritik bir seviyede. Teknik çalışmalarımız, biri günlük grafiklerden, diğeri haftalık grafiklerden oluşturulan iki veri seti arasında bir Fibonacci harmoniği gösteriyor.

Altın fiyatı

Analist, en uzun veri setinin, altının 2.088 dolarla zirveye ulaştığı geçen yılın Ağustos ayında ulaşılan mevcut rekor seviyeye kadar, altının 1.171 dolardan işlem gördüğü Ekim 2018’de başladığını söylüyor ve şu anda, altının bu haftaki en düşük seviyesinin, bu uzun veri setinin %38,2 Fibonacci düzeltmesiyle eşleştiğini belirtiyor. Gark S.Wagner, analizine şu şeklide devam ediyor:

Ayrıca günlük grafikten oluşturulan %61,8 Fibonacci düzeltmesiyle de eşleşti. Bir Fibonacci harmoniği, iki farklı veri seti, anahtar Fibonacci sayılarından biri için aynı fiyat noktasına sahip olduğunda oluşur. Bu, fiyatı teknik olarak çok daha kritik bir seviye haline getiriyor.

Altın fiyatı

Christopher Lewis: Doların yükselişi altın fiyatı için ters rüzgar oluşturabilir

Piyasa analisti Christopher Lewis’e göre altın piyasaları başlangıçta hafta boyunca yükseldi ancak 50 haftalık EMA’da başarısız oldu ve bu noktada piyasa ters bir çekiç oluşturdu ve bu nedenle kırılması muhtemel. Analist, altın fiyatı için şu teknik seviyelere işaret ediyor:

1.750 dolar seviyesi destek sunmaya devam ediyor ve bu nedenle, bunun altına düşersek, o zaman 1.680 dolar seviyesine düşmemizin muhtemel olduğunu düşünüyorum. Bu seviyenin altına inmek, 1.500 dolar seviyesine kadar büyük bir hareketin önünü açacak. Öte yandan, hafta için mum çubuğunun üzerinde bir kırılmaya dönersek, o zaman 1.835 dolar seviyesine bakmamız muhtemeldir.

XAU

Christopher Lewis, ABD Dolar Endeksi’nin altın fiyatı ile negatif bir korelasyonu olduğunu ve sonuç olarak doların yükselişinin altın fiyatı için ters rüzgar oluşturmasının da ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor. Öte yandan analiste göre, piyasa ABD dolarının düştüğünü görürse, bu 50 haftalık EMA’ya doğru giden altın piyasalarına bir yükseliş sağlayacak ve bunun üzerine çıkmak, bu piyasaya daha fazla ivme katacak ve bir kırılma olasılığını ortaya çıkaracak. Christopher Lewis, şu değerlendirmeleri yapıyor:

ABD’deki faiz oranlarının elbette altın fiyatı üzerinde büyük bir etkisi var. Çünkü artan oranlar altın fiyatı için bir katildir. Bununla birlikte, piyasa muhtemelen 10 yıllık getiri korelasyonunun da yürürlüğe girdiğini görmeye devam edecek. Yine de, bu kesinlikle düşmeye hazır gibi görünen bir piyasa. Bu nedenle mum çubuğunun altına düşmek sadece bu piyasayı sıkıştırmakla kalmıyor, aynı zamanda belki biraz agresifleştiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

2 Analist: Altın Fiyatı İçin Haftaya Bu Seviyeleri Bekliyoruz!