CEO Duyurdu: Bu Altcoin, SEC’e Kaydolacak!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 4 hafta önce
478 görüntülenme
Bu Altcoin, SEC'e Kaydolacak

Piyasa değerine göre ilk 150 arasında yer alan bir altcoin projesinin CEO’su, SEC’e kaydolmak için çalıştıklarını duyurdu.

Bu altcoin menkul kıymet olmamasına rağmen SEC’e kayıt olmayı planlıyor

Chia Network CEO’su Gene Hoffman, ağı yerel tokeni XCH’nin menkul kıymet olmadığını, ancak şirketin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) kaydolmak için çalıştığını savundu. SEC Başkanı Gary Gensler 25 Şubat’ta “Bitcoin dışındaki her şey menkul kıymettir” demişti. Bitcoin dışındaki diğer tüm kripto tokenlerinin, tokenleri tanıtmak ve yatırımcıları cezbetmek için çalışan bir proje ekibine sahip olduğunu savundu.

Yanıt olarak, Chia Network CEO’su Gene Hoffman, Chia’nın yerel tokeni ‘XCH’nin menkul kıymet olmadığını söyledi. Howey Testine göre menkul kıymetleri sınıflandırmak için gerekli bir koşul olan XCH’nin halka satılmadığını savundu. Howey Testine göre, “başkalarının çabalarından elde edilecek makul bir kar beklentisiyle ortak bir kuruluşta para yatırımı” varsa, bir token menkul kıymet olarak kabul edilir.

Chia, yerel tokeni XCH’yi SEC’e kaydettirecek

Hoffman, şirketin operasyonunu yasal hale getirmek için yerel tokeni SEC’e kaydettirmeyi planladığını da sözlerine ekledi. Ancak, eski Ripple geliştiricisi Matt Hamilton, hisse senedi kaydının SEC’in Ripple’ın peşine düşmesini engellemediğini söyledi. Hoffman, Chia’nın durumunun Ripple’ınkinden farklı olduğunu, ikincisinin XRP’yi kayıt beyanı olmadan sattığını açıkladı:

Etrafta bir kayıt beyanı olmadan bir token satmak, bir tokeni menkul kıymete dönüştürebilir. Bu nedenle, bir kayıt beyanı olmadan onları satmayın.

Altcoin Analisti: Bu Coin'i Sattım!

Hoffman, XRP kayıt beyanı olmadan satıldığı için Ripple’ın SEC’e karşı açtığı davayı kaybetmesi halinde şaşırmayacağını da sözlerine ekledi.

Diğer altcoin/token’ler menkul kıymet olarak sınıflandırılabilir mi?

Howey Testine göre en önemli konu, SEC’in XRP’ye yapılan yatırımı, kârların “başkalarının çabalarından elde edildiği” bir sözleşme olarak sınıflandırıp sınıflandırmadığıdır. Bu, kripto para birimlerinin merkezi olmayan yönü nedeniyle şu anda gri bir alandır. SEC, daha önce Binance’in BNB tokeni ve Bored Ape NFT’lerini destekleyen ApeCoin hakkında incelemeler başlattı. Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, ABD’li düzenleyiciler bir süredir kripto borsaları üzerinde baskısını sürdürüyor.

Özetle, SEC ve Ripple davasında olduğu gibi diğer tüm menkul kıymet davaları, kripto piyasası için düzenleyici görünümü değiştirebilir. SEC’in piyasanın baş düzenleyicisi olmak istediği açık ve Ripple’a karşı hareket, tüm tokenleri menkul kıymetler olarak sınıflandırmanın ilk adımıydı.

Bu Altcoin Tek Haberle Uçuyor: Mahkeme Kararı Çıktı!

Ripple davayı kaybederse, SEC çok sayıda kripto projesine para cezası verebilir. Ripple için bir kayıp, projeyi ve yöneticilerini olumsuz etkileyebilir ve daha sıkı bir endüstri ortamına kapı açabilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

MATIC ve 18 Altcoin İçin Son Dakika
MATIC ve 18 Altcoin İçin Son Dakika: Büyük Haberler Geldi! Kripto para piyasası geçen hafta boyunca son zamanlardaki kazanımlarını korumakla meşguldü. Bu esnada Ethereum’un önemli bir yükselmesi yaklaşıyor ve MATIC ve bu 18 altcoin’den sıcak listeleme, ortaklık, airdrop vb. haberler var. İşte MATIC ve 18 altcoin’den günün...
Buğra Çağlar 4 hafta önce