İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin!

alt
alt
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin‘in kripto yasağı, traderların merkezi olmayan borsalara girmesine neden oldu. İşte DEX’in ne olduğuna ve hangi altcoin projeleri ve tokenlerin izleneceğine Kriptokoin.com’da bir bakış. Bu borsaların nasıl çalıştığına ve hangi paraların DEX’in büyük silahları olduğuna bir göz atıyoruz.

DEX’te listelenen altcoin projeleri

Çin’in geçen haftaki kripto yasağı, traderları merkezi olmayan borsalara akın ettirdi. Bu eşler arası platformlar, tarafların herhangi bir aracı, hatta bir takas odası olmadan işlem yapmalarına izin verir. Kripto piyasası, Çin’in ticaret ve madenciliği tamamen yasaklamasının geçen hafta sonlarında neden olduğu düşüşten Pazartesi günü toparlandı. Ancak, hareketin çoğunu, hatta son zamanlarda ortaya çıkan altcoinlerin bir kısmını gören büyük kripto para birimleri değil, daha ziyade, merkezi olmayan borsa (DEX) tokenleri oldu.

Merkezi olmayan borsalar, standart bir merkezi borsanın yapacağı gibi herhangi bir aracıya güvenmez. Herhangi bir banka veya komisyoncu, hatta takas odası yoktur, bunun yerine, ilgili tarafların işlemlerini yürütmek için akıllı sözleşmeleri kullandıkları eşler arası bir platform sunarlar. Bu sözleşmeler, bir dizi koşul karşılandığında otomatik olarak yürütülecek bir Blockchain üzerinde çalışan mini programlardır. Akıllı kontratları, merkezi olmayan finans uygulamalarını ve diğer protokolleri barındıran bu tür en büyük Blockchain olan Ethereum ağı üzerine bir dizi merkezi olmayan borsa inşa edilmiştir.

Kullanımı genellikle Binance veya Coinbase gibi merkezi borsalardan daha ucuzdur ve kullanıcıların kripto tokenlerine erişmelerini sağlayan cüzdanlarını ve özel anahtarlarını yönetmekten tamamen sorumlu oldukları anlamına gelir. Hacimce en büyük üç merkezi olmayan borsa, Uniswap, SushiSwap ve türev borsası DxDy’dir. Kripto para yöneticisi Global Block’taki genç satış traderı Jonas Luethy bir bültende şöyle söyledi: “Merkezi olmayan borsalar Uniswap ve Sushiswap, Çin’in merkezi borsaları yasaklamasının bir sonucu olarak, kullanımda bir artış gördü. DEX’ler yalnızca bir kripto cüzdanı gerektirdiğinden ve KYC [müşterinizi tanıyın] gerektirmediğinden, kullanımı çok daha kolay ve olabilir.”

Bir DEX’in çalışacağı temel olarak üç farklı yol vardır

Birincisi, fiyata göre sıralanmış tüm alış ve satış emirlerini listeleyen on-chain sipariş defteri olarak bilinen şeydir. Bu durumda, işlemin her kısmı Blockchaine yazılır. Buna sadece alım ve satımlar değil, hatta alım veya satım talepleri de dahildir. Böylece tüm bilgiler tek bir yerde güvenli bir şekilde saklanır, ancak bu işlem maliyetli ve daha yavaş olabilir. Off-chain sipariş defterleri, siparişleri veya başka herhangi bir bilgiyi saklamadan, yalnızca Block chaindeki nihai kararlaştırılmış işlemi kaydeder. Daha hızlıdır, ancak biraz daha az güvenlidir.

Son olarak, likidite havuzları olarak bilinenleri kullanan otomatik piyasa yapıcılar (AMM) vardır. Havuz esasen yeterince büyük bir token rezervinden veya token çiftlerinden oluşur. Bir kullanıcı sadece satmak veya satın almak istediği tokenleri havuza yerleştirecek ve bir akıllı sözleşme işlemini tamamlayacaktır. Bu yöntem, örneğin bir sipariş defterine kıyasla bir kripto para biriminden diğerine geçişi çok daha kolay hale getirir.

İşte dikkat etmeniz gereken en iyi 3 DEX altcoin tokeni: Uniswap, 14 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile en büyük tokendir. Token Pazartesi günü bir noktada neredeyse %40 arttı. Bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %360 artışla 23.40 dolar civarında. Sushi, 1 milyar doların üzerinde bir piyasa değeri ile ikinci en büyük tokendir. Bu yıl yaklaşık %270 artışla 10.70 dolara yükselen tokeni, Pazartesi günü erken saatlerde yaklaşık %30 oranında ralli yaptı. DYDX Pazartesi günü %31’e kadar yükseldi. GlobalBlock’a göre, bu borsalara büyük bir yeni kullanıcı akışı artı ve ilk kez Coinbase’den daha yüksek işlem hacimleri kaydetti. Dydx tokeni yaklaşık bir ay önce piyasaya sürüldü ve şimdiden kabaca iki katına çıkarak 20,00 dolara ulaştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

İşte Çin Yasağının Etkisiyle Fırlayabilecek 3 Altcoin!

Yorumlar kapalı.