DeFi’nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin’leri Eleştirdi!

Vural Erkan
Vural Erkan 5 Kasım 2022
46 görüntülenme
DeFi'nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin'leri Eleştirdi!

Lider altcoin Ethereum (ETH), Blockchain dünyasında DeFi’nin en önemli ismi olarak kabul görür. Bununla birlikte DeFi’nin babası olarak kabul edilen Andre Cronje, Ethereum’u (ETH) bazı konularda eleştiriyor. Ayrıca, bir Ethereum rakibi olan Avalanche (AVAX) da eleştirilerden nasibini alıyor. Öte yandan Cronje, neyi sevdiğini de açıklıyor!

“Side-chain’leri, Layer-2’leri ve sub-net’leri sevmiyorum”

Andre Cronje, Yearn.Finance (YFI) protokolünün kilit isimlerinden biri. Ayrıca, merkezi olmayan finans (DeFi) segmentindeki en etkili geliştiricilerden. Cronje, tüm büyük ‘yatay’ ölçeklendirme teknolojilerini tek bir meme ile tokatlıyor. DeFi’nin babası, Twitter’dan büyük akıllı sözleşme platformlarının ölçeklenebilirlik eklentileri hakkında bir meme paylaştı. Paylaşımdan anlaşıldığı kadarıyla Cronje, Ethereum (ETH) ve Avalanche’ın (AVAX) ölçeklendirmek konusunda büyük bir hayranı değil.

Yani Andre Cronje, Optimism, Arbitrum, Boba ve Metis gibi Ethereum’un (ETH) ikinci katman ağlarının, Avalanche’ın (AVAX) sub-net’lerinin ve Polygon’un (MATIC) side-chain’lerinin, ‘talep ile’ ölçeklenen Katman-1 Blockchain’lere alternatif olamayacağını söylüyor.

DeFi’nin babası bu altcoin projesini neden seviyor?

Bununla birlikte Cronje, Fantom’un (FTM) Blockchain veriminin ölçeklenmesine yönelik ‘dikey’ yaklaşımının önemini vurguluyor. Çünkü, bunu ademi merkeziyetçilik, hız ve maliyet verimliliğinden ödün vermeden yaptığını söylüyor.

Ayrıca Cronje, Fantom’un gelecek vaat eden teknolojik gelişmeleri olarak Fantom Sanal Makinesi’nden (FTM) övgüyle bahsediyor. DeFi’nin babası, FTM alt tabakaları, düz depolama ve paralel işlemleri ön plana çıkarıyor. Ona göre, geliştiricilerin NFT piyasaları, GameFi platformları ve metaverse oluşturmak yerine odaklanması gereken şey bu.

Altcoin

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cronje’nin Fantom (FTM) ekosistemine ve DeFi ekosistemine geri döndüğü iddiaları var. Hatta bu iddialar, FTM ve YFI fiyatları için şimdiden olumlu bir katalizör oldu. FTM, basın zamanında, CoinMarketCap verilerine göre %6,19 artışla 0,2893 dolardan işlem görüyordu. YFI ise gün içinde yükseliş kaydetse de sonrasında kazançlarını sildi. Şu anda 8.307 dolar seviyelerinde el değiştiriyor.

Fantom’u (FTM) özel yapan ne?

Fantom (FTM) ana akım EVM tabanlı Blockchain’lerden farklı olarak ‘dikey ölçeklendirme’ye öncelik veriyor. Off-chain işlemler için ek bir katman (side-chain veya L2 ağı) oluşturmak yerine, bu yaklaşım L1 veriminin organik artışına odaklanıyor.

Bu yaklaşım, birbiriyle etkileşime girmek için çeşitli Blockchain’lere ihtiyaç duymuyor. Örneğin, Arbitrum ile Ethereum, Boba Network ile BNB Chain arasında bu tür bir ilişki var. Dolayısıyla bu da Fantom operasyonlarını daha güvenli hale getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • U.Today

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Dünyaca Ünlü Uzmanlar, Bitcoin'in Aralık Seviyesini Belirledi!
Dünyaca Ünlü Uzmanlar, Bitcoin’in Aralık Seviyesini Belirledi! Bitcoin (BTC), yatay fiyat hareketi ile karakterize edilen 20.000 dolar civarında haftalarca konsolide oldu. Daha sonra Kasım ayında 21.000 dolar seviyesini geri kazandı. Özellikle yatırımcılar, varlığın dip fiyatı için muhtemelen yeni bir ralliye yol açacak potansiyel sinyalleri...
Vural Erkan 5 Kasım 2022