DeFi’nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin’leri Eleştirdi!

DeFi'nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin'leri Eleştirdi!
DeFi'nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin'leri Eleştirdi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lider altcoin Ethereum (ETH), Blockchain dünyasında DeFi’nin en önemli ismi olarak kabul görür. Bununla birlikte DeFi’nin babası olarak kabul edilen Andre Cronje, Ethereum’u (ETH) bazı konularda eleştiriyor. Ayrıca, bir Ethereum rakibi olan Avalanche (AVAX) da eleştirilerden nasibini alıyor. Öte yandan Cronje, neyi sevdiğini de açıklıyor!

“Side-chain’leri, Layer-2’leri ve sub-net’leri sevmiyorum”

Andre Cronje, Yearn.Finance (YFI) protokolünün kilit isimlerinden biri. Ayrıca, merkezi olmayan finans (DeFi) segmentindeki en etkili geliştiricilerden. Cronje, tüm büyük ‘yatay’ ölçeklendirme teknolojilerini tek bir meme ile tokatlıyor. DeFi’nin babası, Twitter’dan büyük akıllı sözleşme platformlarının ölçeklenebilirlik eklentileri hakkında bir meme paylaştı. Paylaşımdan anlaşıldığı kadarıyla Cronje, Ethereum (ETH) ve Avalanche’ın (AVAX) ölçeklendirmek konusunda büyük bir hayranı değil.

https://twitter.com/AndreCronjeTech/status/1588758525588934657?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1588758525588934657%7Ctwgr%5E774107d0dc39496166e806e3c82f9b33f98216a0%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fu.today%2Ffather-of-defi-andre-cronje-slams-ethereum-eth-avalanche-avax-scaling

Yani Andre Cronje, Optimism, Arbitrum, Boba ve Metis gibi Ethereum’un (ETH) ikinci katman ağlarının, Avalanche’ın (AVAX) sub-net’lerinin ve Polygon’un (MATIC) side-chain’lerinin, ‘talep ile’ ölçeklenen Katman-1 Blockchain’lere alternatif olamayacağını söylüyor.

DeFi’nin babası bu altcoin projesini neden seviyor?

Bununla birlikte Cronje, Fantom’un (FTM) Blockchain veriminin ölçeklenmesine yönelik ‘dikey’ yaklaşımının önemini vurguluyor. Çünkü, bunu ademi merkeziyetçilik, hız ve maliyet verimliliğinden ödün vermeden yaptığını söylüyor.

Ayrıca Cronje, Fantom’un gelecek vaat eden teknolojik gelişmeleri olarak Fantom Sanal Makinesi’nden (FTM) övgüyle bahsediyor. DeFi’nin babası, FTM alt tabakaları, düz depolama ve paralel işlemleri ön plana çıkarıyor. Ona göre, geliştiricilerin NFT piyasaları, GameFi platformları ve metaverse oluşturmak yerine odaklanması gereken şey bu.

Altcoin

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Cronje’nin Fantom (FTM) ekosistemine ve DeFi ekosistemine geri döndüğü iddiaları var. Hatta bu iddialar, FTM ve YFI fiyatları için şimdiden olumlu bir katalizör oldu. FTM, basın zamanında, CoinMarketCap verilerine göre %6,19 artışla 0,2893 dolardan işlem görüyordu. YFI ise gün içinde yükseliş kaydetse de sonrasında kazançlarını sildi. Şu anda 8.307 dolar seviyelerinde el değiştiriyor.

Fantom’u (FTM) özel yapan ne?

Fantom (FTM) ana akım EVM tabanlı Blockchain’lerden farklı olarak ‘dikey ölçeklendirme’ye öncelik veriyor. Off-chain işlemler için ek bir katman (side-chain veya L2 ağı) oluşturmak yerine, bu yaklaşım L1 veriminin organik artışına odaklanıyor.

Bu yaklaşım, birbiriyle etkileşime girmek için çeşitli Blockchain’lere ihtiyaç duymuyor. Örneğin, Arbitrum ile Ethereum, Boba Network ile BNB Chain arasında bu tür bir ilişki var. Dolayısıyla bu da Fantom operasyonlarını daha güvenli hale getiriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

DeFi’nin Babası Şaşırttı: Bu Altcoin’leri Eleştirdi!