Herkes Şakın: Dev Bankadan, İnanılmaz BTC ve Altın Tahmini!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 5 Aralık 2022
1.904 görüntülenme
Dev Bankadan, BTC ve Altın Tahmini

Çok uluslu banka Standard Chartered, FTX çöküşünün iyileşme döneminde, 2023 yılı için altın ve BTC tahminlerini paylaştı. Bankanın beklentileri kripto para yatırımcıları için pek iç açıcı değildi.

Standard Chartered, FTX’in çöküşünden sonra Bitcoin ve altın tahminlerini güncelledi

Bankanın küresel araştırma başkanı Eric Robertsen, 4 Aralık’ta yatırımcılara gönderdiği bir notta, 2023’te Bitcoin için potansiyel olumsuzlukları ele aldı. Robertsen, Bitcoin’in 2023’te 5.000 dolara kadar düşeceğini öngörüyor. Analizlerde, fiziksel altında bir artışla ilişkili olarak Bitcoin’in değerindeki olası bir düşüşü değerlendirdi.

Robertsen ayırca, 2022’deki faiz artışlarının yeni yılda tersine dönebileceğinden söz ediyor. Bununda kripto para piyasasına “daha fazla iflas” ve “olumsuz duygu” çekeceğini söylüyor. Stratejistin 5.000 dolarlık fiyat tahmini, Bitcoin için mevcut piyasa değerinden %70’lik bir düşüş anlamına gelecek. Diğer yandan altın tahminlerinde, %30’a varan bir artış ortaya koydu. Robertsen’in tahminlerine altcoin fiyatı ons başına 2.250 dolara ulaşabilir.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, 2022’nin kapanış ayları, kripto para piyasası için oldukça çalkantılıydı. Sam Bankman-Fried’in şirketleri FTX ve Alameda Research’ün çöküşü, ayı piyasasında şok dalgalarına neden oldu. Ayrıca, bağlantılı şirketlerin ve altcoin projelerinin iflası takip etmesi ikincil hasara yol açtı. Kripto kredi platformu BlockFi’nin 28 Kasım’daki iflas duyurusu, yüksek profilli şirketlerinde ateş altında olduğunun göstergesiydi.

Bu arada, bazı kripto savunucuları, 2023 görünümü için zıt beklentiler ortaya koyuyor. Örneğin, Blockchain yatırımcısı Tim Draper, Bitcoin’in gelecek yıl 250.000 dolara ulaşacağını öne sürdü. Böylece, FTX iflasının kullanıcılar daha fazla merkezsizliğe, BTC’nin benimsenmesine ve öz gözetimin artmasına yol açacağına olan inancını vurguladı.

Tim Draper, yeni yılda Bitcoin rallisi bekleyen tek isim değil

Makro piyasa analisti Henrik Zeberg, Kasım ayının sonlarında, 100.000 dolar sınırını aşan rallinin altını çizmişti. 24 Kasım tarihli bir tweet’te Zeberg, Bitcoin’in hala diğer riskli varlıklar gibi davrandığını belirtti. Ancak, özellikle “altın gibi olmadığını” ileri sürdü. Makro analist için piyasada son bir ralli BTC fiyatının 100.000 doların üzerinde çıkmasında yeterli olacak.

Zeberg’e benzer şekilde, riskten korunma fonu yöneticisi Mark Yusko, ekosistem bir sonraki halving beklentisiyle BTC biriktirmeye başladığında, 2023’ün ikinci çeyreğinde Bitcoin’in bir sonraki büyük boğa koşusunun potansiyel başlangıcını duyurdu. Yusko’ya göre, bir sonraki Bitcoin halving beklentisi, 2023’te bir kripto rallisini ateşleyecek. Bitcoin’in blok ödüllerini her dört yılda bir yarı yarıya azaltan halving mekanizması, tarihsel olarak boğaydı. Bir sonraki halving için tarihin 2024 başlarında gerçekleşmesi öngörülüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cointelegraph

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu 2 Altcoin, Bitcoin'i Geride Bırakabilir
Finans Şirketi: Bu 2 Altcoin, Bitcoin’i Geride Bırakabilir! Bitcoin (BTC), bir lider olarak ayı ve boğa dönemlerinde piyasa yön veren tek kriptodur. Mayıs ve ardından Kasım aylarında karşısına çıkan Terra ve FTX çöküşlerinde, alternatifleri de öne çıkma şansı buldu. Finans şirketi Fool’un analistleri, bu fırsatla...
Buğra Çağlar 5 Aralık 2022