Hazine Bakanı’ndan Son Dakika Kripto Para Açıklaması!

Hazine Bakanı'ndan Kripto Para Açıklaması
Hazine Bakanı'ndan Kripto Para Açıklaması
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bugün TRT Haber canlı yayınında, Türkiye’deki kripto para yasasıyla ilgili son aşamaya gelindiğini açıkladı.

“Amacımız vergi toplamaktan ziyade…”

Nureddin Nebati, 1 Kasım’da, kripto para düzenlemeleri konusunda son aşamada olduklarını bildirdi. Hazine ve Maliye Bakanı, kripto paralardan vergi toplanmaktan ziyade tanıma önem verdiklerini söylüyor:

Buradaki amacımız; kriptodan vergi toplamaktan ziyade, kripto varlıkların dünyada konuşulduğu ve uygulandığı bir dönemde bunlarla ilgili soru işaretlerinin ortadan kaldırıldığı bir genel düzenlemenin yapıldığı ve bunun içerisinde tanımlamalar yapılarak herkesin aynı kavramdan, aynı ifadelerle, aynı anlamı çıkardığı bir üst yapı oluşturmak. Bu üst yapıyla ilgili geçen yıldan beri çalışmalar yapılıyordu. Ancak sürekli güncelleniyor. Ama bizim açımızdan bu iş bitti…

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, çalışmaların tamamlandığını ve tasarısının şimdi meclise sunulacağını söyledi:

Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında kripto yasasıyla ilgili çok daha ayrıntılı son derlemeleri yapılıyor. Bu derlemeden sonra meclisimiz bunu alıp derleyecek. Buradaki amacımız çağı hızlı bir şekilde yakalamak ve öncelik tanımak. Çünkü kriptoyla ilgili henüz dünyada çok az ülke bu düzenlemeyi yapıyor. Bunu değerlendirdiğimizde de dünyanın sayılı ülkelerinden biri olacağız.

Türkiye’nin 2023 yılı için kripto para planları

25 Ekim’de yayımlanan 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda Türk lirasını dijitalleştirmeye yönelik uygulamalarda yer aldı. Bu uygulama, ilk olarak 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda yer almıştı. Şimdi dijital Türk lirası için 2023 kapsamında yeni hedefler ortaya çıkıyor. 2023 hedeflerine “Blockchain tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak” olarak giren Dijital Türk lirası çalışmasına dair şu ifadeler yer aldı:

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, Dijital Türk Lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacaktır. Dijital Türk Lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST (Fonların Anlık ve Sürekli Transferi) sistemleri ile araştırma geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacaktır. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacaktır.

kripto para

Bu arada, yeni dijital Türk lirası, Merkez Bankası, HAVELSAN, ASELSAN ve TÜBİTAK BİLGEM birlikte geliştirilmektedir. Bu kapsamda 15 Eylül 2021’de “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu”nun kurulduğu açıklandı. TCMB ve firmalar bu konuda çalışmalarını ilerletirken sistem artık test aşamasına yaklaşıyor. Bu kapsamda dijital Türk lirası test aşamasına projede işbirliği yapan kurumların çalışanlarıyla başlayacak. Çalışanlar kendilerine tanımlanan dijital cüzdan aracılığıyla alışveriş yapabilecekler. Testlerin başarıyla sonuçlanması ve beklentileri karşılamasının ardından sistemin devreye alınması için adımların atılması beklenmekte.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Hazine Bakanı’ndan Son Dakika Kripto Para Açıklaması!