Kurumsal Para, Bu 4 Altcoin’den Alırken, Bu 2’sinden Çıktı!

shutterstock 1434643079
shutterstock 1434643079
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere, Bitcoin ve altcoin piyasası yeniden yükselişte. Kurumsal yatırımcılar da bu doğrultuda poziyonlarını artırmaya devam ediyorlar. En son CoinShares raporuna göre geçen hafta, yatırım yöneticileri Bitcoin (BTC) ve önde gelen altcoin projelerindeki pozisyonlarını artırdıkça, kripto para piyasasına kurumsal girişler de arttı. 

Bitcoin ve altcoin piyasasına para akışları

Mart ayında 57 milyar dolar değerinde olan kurumsal kripto varlıkları, Mayıs ayında 71,6 milyar dolara ulaşmıştı. Kurumsal yöneticilerin sahip olduğu toplam varlıklar, 17 Ekim Pazar günü sona eren haftada 72,3 milyar dolara ulaşarak, rekor kırdı.

Geçen hafta, dijital varlık yatırım ürünlerine toplam 80 milyon dolarlık giriş oldu. En büyük yatırımları 70 milyon dolarla Bitcoin ürünleri çekti ve art arda beşinci giriş haftasını işaret etti. Riple (XRP) ve Bitcoin Cash (BCH) ürünleri de para akışında pozitif bölgede yer aldı. Kurumsal yatırımcılar ayrıca Polkadot (DOT) ve Cardano ( ADA ) ürünlerini sırasıyla 3,6 milyon dolar ve 2,7 milyon dolar artırdı. 

Altcoin

CoinShares raporuna göre, ETC Group ve 21Shares, sırasıyla 63,6 milyon dolar ve 19,3 milyon dolar ile en büyük haftalık girişleri gördü. En büyük kripto odaklı fonları temsil eden Grayscale ürünlerine girişler ise yatay seyretti. Bu arada, Ethereum (ETH) ve Solana (SOL) yatırım ürünlerinden hafta boyunca sırasıyla 900.000 ve 300.000 dolar değerinde para çıkışı oldu.

Bitcoin ETF onayların para akışlarına etkisi

Spot fiyat Cuma günü 63.000 dolar gibi çarpıcı bir mesafeye geldiğinden, Bitcoin rekor düzeyde haftalık kapanışını gerçekleştiriyor. CoinShares ekibi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Bitcoin borsa yatırım fonu için yapılmış bir başvuruyu onaylanmasına ilişkin olarak, “Bu, ABD’deki yatırımcıların pozisyon almaya başlamasıyla birlikte önümüzdeki haftalarda kayda değer düzeylerde para girişi olmasını sağlayabilir”şeklinde değerlendirme yapıyor. ProShares Bitcoin Strategy ETF’nin Salı günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başlaması planlanıyor.

Bitcoin ETF

Kripto analisti Sam Bourgi’ye göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir Bitcoin ETF listesi, varlıklarını park edecekleri tanıdık ve yüksek düzeyde düzenlenmiş bir araç vererek, yeni yatırımcıları kripto para piyasasına çekebilir. ProShares CEO’su Michael Sapir Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların Bitcoin odaklı bir ETF’nin piyasaya sürülmesini sabırsızlıkla beklediklerini söyledi. Analist Sam Bourgi, geleneksel yatırımcılar arasındaki bastırılmış talebin, piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra milyarlarca dolarlık girişi çeken, yakın zamanda başlatılan Kanada Bitcoin ETF’lerine yansıdığını belirtiyor. Bybt verilerine göre, Şubat ayında başlatılan Purpose Bitcoin ETF’nin şu anda yönetimi altında 1,7 milyar dolarlık varlık bulunuyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kurumsal Para, Bu 4 Altcoin’den Alırken, Bu 2’sinden Çıktı!