Metaverse Coin Analizi: Bu Coinler Tırmanıyor!

Vural Erkan
Vural Erkan 1 ay önce
793 görüntülenme
Metaverse Coin Analizi: Bu Coinler Tırmanıyor!

Metaverse coin projeleri, Ocak ayında büyük kazançlar kaydetti ve sektörün 2030 yılına kadar 5 trilyon dolar değerine ulaşması bekleniyor. Kripto uzmanı Dorian Batycka, metaverse alanına derinlemesine bakıyor.

“Metaverse coin sektörü 5 trilyon dolar değerine ulaşacak”

Kriptokoin.comdan takip ettiğiniz üzere, 2022’nin önemli bir bölümünü durgunluk içinde geçirdikten sonra, metaverse sektöründeki bir dizi token, son birkaç hafta içinde önemli kazanımlar gördü. Bu kapsamda sektördeki en iyi 20 tokenden 18’i 30 gün içinde geçen yıla göre +%319 artış kaydetti. İki metaverse coin projesi Magic ve High Street, geçen ay %300’ün kuzeyinde yükseldi.

Metaverse coin piyasası, sanal dünyalarla ilgili tokenleer ve Decentraland ve Sandbox gibi Blockchain teknolojisi üzerine kurulu merkezi olmayan platformlar ile karakterize ediliyor. Metaverse sektör endeksindeki toplam 92 tokenin toplam piyasa değeri 9,51 milyar dolar. Bu tokenler, sanal ortamlarda para birimi olarak kullanılıyor. Ayrıca, belirli hizmetleri kullanmanın bir yolu olarak veya sektörde play-to-earn olarak bilinen bu platformlarda içerik satın almanın bir yolu olarak kullanılıyor.

Son zamanlarda popülaritelerindeki artış birkaç faktöre bağlı olabilir. Bunlardan en büyüğü, Big Tech’teki pek çok kişinin sektörü bir dizi pahalı VR ve AR uygulaması aracılığıyla görmesi için yaptığı multi milyar dolarlık baskı. Ocak 2023’te McKinsey, Metaverse sektörünün 2030 yılına kadar Alphabet (Google), Apple ve Meta (Facebook) gibi şirketlerin bu pazarı geliştirmekle ilgilendiğini ifade eden önemli bir itici güçle 5 trilyon dolar değerine ulaşabileceğini bildirdi.

Metaverse etki potansiyeli / Kaynak: McKinsey

Buna, şaşırtıcı olan ve Bored Ape Yacht Club topluluğuyla ilgili projeleri ilerletmek için Snoop Dogg gibi ünlülerin desteğini kullanan ApeCoin gibi sanat ve eğlencede kültürün anahtarlarını açan token projelerinin artan popülaritesini ekleyin. Örneğin, Decentraland ve Sandbox gibi bir dizi metaverse coin’inin yanı sıra Axie Infinity gibi oynayarak kazanılan oyun tokenlerini içeren CoinDesk Kültür ve Eğlence Endeksi (CNE), geçen ay %83,2 oranında fırladı.

Metaverse coin
CoinDesk Kültür ve Eğlence Endeksi / Kaynak: Coindesk

Ocak ayı en iyi performans gösterenler

Internet Computer (ICP): 30 günlük değişim %46,83

Geleneksel metaverse tokenleri söz konusu olduğunda biraz aykırı olsa da, Internet Computer (ICP), kullanıcıların Dfinity Vakfı tarafından geliştirilen ve önde gelen risk sermayesi şirketleri Andreesen tarafından desteklenen uygulamalar, web siteleri ve diğer web hizmetleri oluşturmasına olanak tanıyan bir dijital token. Horowitz ve Polychain Capital. IC Galerisi, kullanıcıların GameFi ve DeFi’yi entegre ederek birlikte çalışabilir bir 3D metaverse oluşturmasına olanak tanıyor. Bu, ICP sahiplerinin çeşitli sürükleyici 3D deneyimler aracılığıyla mevcut tüm NFT’lerini oynamasına, basmasına ve takas etmesine imkan veriyor.

Internet Computer’ın web sitesinde şu anda kendisini Reddit’in merkezi olmayan bir sürümü olarak etiketleyen biri DVSR dahil olmak üzere 75 proje bulunuyor. Bir diğeri, Kinic, merkezi olmayan bir arama motoru olarak işlev görüyor.

Metaverse coin

Decentraland (MANA): 30 günlük değişim %138,73

Decentraland (MANA), kullanıcıların endüstrinin en popüler ekosistemlerinden birinde merkezi olmayan bir şekilde sanal arazi satın almalarına, geliştirmelerine ve takas etmelerine olanak tanıyan en popüler metaverse coin projelerinden biri olmaya devam ediyor. Kullanıcıları arasında büyük sanat galerileri, müzeler, moda evleri ve markalar yer alıyor.

Decentraland, tüm metaverse coin sektöründeki en aktif topluluklardan birine sahip. 16-19 Ocak arasında şirket, metaverse’de görüntülenebilen birkaç maç sunmak için ATP ve Avustralya Açık ile ortaklık kurdu. Kullanıcılar ayrıca ‘New AO Tennis Club’ ve ‘Beach Bar’ aracılığıyla etkileşim kurabildi.

The Sandbox (SAND): 30 günlük değişim %78,32

Kullanıcıların entrikalar geliştirmelerine ve dijital koleksiyon parçaları gibi benzersiz dünya içi varlıklardan para kazanmalarına olanak tanıyan Ethereum tabanlı metaverse ve oyun platformu da Ocak ayı boyunca önemli bir sonuç verdi. Sandbox’ın kazanımları, token arzının %12’sini serbest bırakacak olan ve Şubat ayı ortasında yapılması planlanan bir token kilidinin açılmasının hemen ardından geldi.

Metaverse coin

Axie Infinity (AXS): 30 günlük değişim %69,54

Vietnamlı stüdyo Sky Mavis tarafından geliştirilen son derece popüler token tabanlı online video oyunu, aylık ortalama 2,78 milyon benzersiz kullanıcıya ulaştı. Bu sayı, o zamandan beri yaklaşık 411.653’e düştü. Ancak yine de bu token gücünü sayılarla veren yeterince aktif bir günlük kullanıcı topluluğuna sahip. Axie, DeFi katılımını geliştirmeye devam ediyor. 2 Şubat’ta Axie Infinity’nin motoru Ronin Network, Play-to-Earn oyununun kullanıcılarının doğrudan cüzdanlarından kredi almalarına izin vermeye başlayacağını söyledi.

Metaverse coin’lerin önünde çeşitli zorluklar var

Metaverse tokenlerinin bir sonraki potansiyel yükseliş dalgasına ulaşması için çoğu analist, önce teknolojik faktörlerin bir yakınsamasının gerçekleşmesi gerektiği konusunda hemfikir. Artırılmış gerçeklik/sanal gerçeklik, sensörler, haptikler ve çevre birimleri gibi cihazlar; arasındaki birlikte çalışabilirlik ve açık standartlar; platformlar; ve yeniliklerin üstüne inşa edilmesine izin veren geliştirme araçları, metaverse coin sektörünün daha yaygın bir şekilde benimsenmeden önce aşılması gereken bazı engeller var.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Cryptoslate

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

DOGE, SOL, ADA, AVAX, BNB ve SHIB İçin Şubat Tahminleri!
DOGE, SOL, ADA, AVAX, BNB ve SHIB İçin Şubat Tahminleri! Kripto para piyasası yeni haftaya kırmızı bölgede girmeye hazırlanıyor. Lider kripto Bitcoin (BTC) ve Dogecoin (DOGE) dahil altcoin’lerin çoğunluğunda kırmızı hakimiyeti var. Bu ortamda analistler, SOL, ADA, SHIB, AVAX, DOGE ve BNB tahminlerini paylaşıyor. SOL, ADA, SHIB,...
Vural Erkan 1 ay önce