Ripple Nedir?

6 görüntülenme

Bir zamanlar ortalama bir insanın Ripple’ı tamamen anlaması için 6 ay gerektiği söyleniyordu. Buna katılıyorum, gerçekten kompleks bir yapısı var. İnsanların bu konuda çaba göstermeye neden çekindiğini anlıyorum. Ancak anlamadığım şey bu konuda bilgisi olmayan insanların neden bu konuda yazmaya inat ettikleri. Umarım bu konuda bir takım şeyleri netleştirebilirim.

Başlangıç olarak, Ripple’ın Bitcoin‘den tamamen farklı bir şey olduğunu belirtmem faydalı olur. Ripple bir arka plan altyapı ürünü ve tüketici odaklı bir ürün değil. Ripple bir para birimi değil. Kaynağı açık, global bir para değişimi birimi. Herkes buna erişebilir ve herkesin bunda eşit kullanım hakkı vardır. Ripple şirketi ağı kontrol etmez, ücret toplamaz veya erişimi kısıtlamaz.

Ripple Nedir?

Ripple, herhangi bir değerde kullanılabilen, dağıtılmış, gerçek-zamanlı bir ödeme protokolüdür. Bu, dünyadaki ilk evrensel para çevirici olarak çalışan, yerleşik dağıtılabilir para mübadelesi olan, ortak paylaşıma açılmış bir veritabanıdır. Ripple bir para birimi bilinmezi, ve protokolün içine gömülü bir yabancı para değişimi bileşeni olarak bulunuyor. Ripple dolardan euroya veya hava yolları milinden Bitcoin’e en iyi yolu bularak bir yol bulucu algoritması olarak çalışıyor. HERKES istediği değerdeki şeye bir satış marjı koyabilir. Ripple protokolü her işleme piyasadaki en ucuz yoldan ulaşmak için tasarlanmış.

XRP Nedir

Alım satım işlemlerinde bir ücret alınır (~.00001XRP) ve bu ağın yerel parası olan XRP cinsinden ödenmelidir. Bu ücretler herhangi biri tarafından toplanmaz, XRP’ler yok edilir ve artık var olmazlar. Defter girdileri ile ilişkili bir maliyetin bulunması, deftere aşırı yükleme saldırılarını önlemeye yardımcı olur. Bitcoin gibi, XRP’nin de karşı taraf konusunda bir riski yoktur. Ancak Bitcoin’in aksine, işlemlerin tamamlanması 4 saniyeden az sürer. XRP matematiksel özelliklere sahip bir dijital varlıktır, aynı altını 79 protona sahip bir element olarak tanımladığımız gibi. XRP ayrıca herhangi bir değer, varlık veya dünyadaki değer biçilebilen herhangi bir şey için başvurulan son merci olarak davranır. Eğer bir şey XRP’ye çevrilebiliyorsa, herhangi başka bir şeye de çevrilebilir. Ripple, toplamda 100 milyar XRP olacak şekilde yazılmış ve protokol kuralları olarak bundan sonra daha fazla XRP üretilemeyecektir.

Nostro Hesabı

Bağlı sermaye hesapları her endüstride ödeme masraflarının %80’ini oluşturuyor. Dünya genelinde işletmeler, nostro hesaplarında boşuna duran 27 trilyon dolardan fazla sermayeye sahiptir. Ripple, global para değişimi platformu aracılığıyla bu sermayeyi piyasaya sürerek serbest bırakmayı hedefliyor. Finansal broker’lar, piyasa düzenleyiciler, herkes nakit durumunu sunabilecek. Nakit envanteri olan bir piyasa ortamıyla, iş yerleri bundan sonra her ödeme yaptığı ülkede finanse edilmiş pozisyonlar bulundurmaya gereksinim duymayacak. Bu aynı zamanda ücretlerin yerel bir sağlayıcıdan gönderileceği anlamına gelir ve işletmelerin pahalı, yavaş ve ölçeklenmeyen uluslararası SWIFT rayına basmaktan kaçınmalarına izin verir.

Küresel Anlaşma

Küresel yabancı para piyasası günde 5,7 trilyon dolarlık işlem yapıyor ve Ripple bundan sonra geliyor. Ripple Consensus Ledger saniyede 1,000 işlem yapabiliyor ve XRP Ödeme Kanalları izin verilen işlem hacmini saniyede yüz binlerce işleme çıkararak Visa ile aynı ölçeğe getirebiliyor.

XRP Ripple’on çekirdek yazılımı değil. Protokolün asıl odak noktası yabancı paralar. Ripple bir küresel anlaşma ağı.

Ripple bu yüksek işlem hızı ve ilgi çekici algoritmasıyla büyük bankaların gözdesi durumuna geldi bile.

Ripple her şeyden önce bir ödeme ağı olduğundan, XRP’ler bu ağı en sağlıklı hale getirmek için kullanılacak ve bu da paranın akıcılığını XRP ile kontrol etmek anlamına geliyor.

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bitcoin ile Kara Para Aklanabilir mi? Bitcoin’e olan merak gün geçtikçe artıyor. Hatta Google üzerinde Bitcoin satın almaya yönelik aramalar eski versiyonu altını geride bırakmış durumda. Ama artan merak ve farkındalıkla birlikte Bitcoin’e yönelik kötü eleştiriler de beraberinde geliyor. Bunlardan birisi ise Bitcoin...
Serkan Eser 9 Kasım 2017