Ripple Nedir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bir zamanlar ortalama bir insanın Ripple’ı tamamen anlaması için 6 ay gerektiği söyleniyordu. Buna katılıyorum, gerçekten kompleks bir yapısı var. İnsanların bu konuda çaba göstermeye neden çekindiğini anlıyorum. Ancak anlamadığım şey bu konuda bilgisi olmayan insanların neden bu konuda yazmaya inat ettikleri. Umarım bu konuda bir takım şeyleri netleştirebilirim.

Başlangıç olarak, Ripple’ın Bitcoin‘den tamamen farklı bir şey olduğunu belirtmem faydalı olur. Ripple bir arka plan altyapı ürünü ve tüketici odaklı bir ürün değil. Ripple bir para birimi değil. Kaynağı açık, global bir para değişimi birimi. Herkes buna erişebilir ve herkesin bunda eşit kullanım hakkı vardır. Ripple şirketi ağı kontrol etmez, ücret toplamaz veya erişimi kısıtlamaz.

Ripple Nedir?

Ripple, herhangi bir değerde kullanılabilen, dağıtılmış, gerçek-zamanlı bir ödeme protokolüdür. Bu, dünyadaki ilk evrensel para çevirici olarak çalışan, yerleşik dağıtılabilir para mübadelesi olan, ortak paylaşıma açılmış bir veritabanıdır. Ripple bir para birimi bilinmezi, ve protokolün içine gömülü bir yabancı para değişimi bileşeni olarak bulunuyor. Ripple dolardan euroya veya hava yolları milinden Bitcoin’e en iyi yolu bularak bir yol bulucu algoritması olarak çalışıyor. HERKES istediği değerdeki şeye bir satış marjı koyabilir. Ripple protokolü her işleme piyasadaki en ucuz yoldan ulaşmak için tasarlanmış.

XRP Nedir

Alım satım işlemlerinde bir ücret alınır (~.00001XRP) ve bu ağın yerel parası olan XRP cinsinden ödenmelidir. Bu ücretler herhangi biri tarafından toplanmaz, XRP’ler yok edilir ve artık var olmazlar. Defter girdileri ile ilişkili bir maliyetin bulunması, deftere aşırı yükleme saldırılarını önlemeye yardımcı olur. Bitcoin gibi, XRP’nin de karşı taraf konusunda bir riski yoktur. Ancak Bitcoin’in aksine, işlemlerin tamamlanması 4 saniyeden az sürer. XRP matematiksel özelliklere sahip bir dijital varlıktır, aynı altını 79 protona sahip bir element olarak tanımladığımız gibi. XRP ayrıca herhangi bir değer, varlık veya dünyadaki değer biçilebilen herhangi bir şey için başvurulan son merci olarak davranır. Eğer bir şey XRP’ye çevrilebiliyorsa, herhangi başka bir şeye de çevrilebilir. Ripple, toplamda 100 milyar XRP olacak şekilde yazılmış ve protokol kuralları olarak bundan sonra daha fazla XRP üretilemeyecektir.

Nostro Hesabı

Bağlı sermaye hesapları her endüstride ödeme masraflarının %80’ini oluşturuyor. Dünya genelinde işletmeler, nostro hesaplarında boşuna duran 27 trilyon dolardan fazla sermayeye sahiptir. Ripple, global para değişimi platformu aracılığıyla bu sermayeyi piyasaya sürerek serbest bırakmayı hedefliyor. Finansal broker’lar, piyasa düzenleyiciler, herkes nakit durumunu sunabilecek. Nakit envanteri olan bir piyasa ortamıyla, iş yerleri bundan sonra her ödeme yaptığı ülkede finanse edilmiş pozisyonlar bulundurmaya gereksinim duymayacak. Bu aynı zamanda ücretlerin yerel bir sağlayıcıdan gönderileceği anlamına gelir ve işletmelerin pahalı, yavaş ve ölçeklenmeyen uluslararası SWIFT rayına basmaktan kaçınmalarına izin verir.

Küresel Anlaşma

Küresel yabancı para piyasası günde 5,7 trilyon dolarlık işlem yapıyor ve Ripple bundan sonra geliyor. Ripple Consensus Ledger saniyede 1,000 işlem yapabiliyor ve XRP Ödeme Kanalları izin verilen işlem hacmini saniyede yüz binlerce işleme çıkararak Visa ile aynı ölçeğe getirebiliyor.

XRP Ripple’on çekirdek yazılımı değil. Protokolün asıl odak noktası yabancı paralar. Ripple bir küresel anlaşma ağı.

Ripple bu yüksek işlem hızı ve ilgi çekici algoritmasıyla büyük bankaların gözdesi durumuna geldi bile.

Ripple her şeyden önce bir ödeme ağı olduğundan, XRP’ler bu ağı en sağlıklı hale getirmek için kullanılacak ve bu da paranın akıcılığını XRP ile kontrol etmek anlamına geliyor.

Ripple Nedir?