3 Analist: Altın Gelecek Haftalarda Bu Seviyelerde Olabilir!

gold nuggets 7636265 16x9
gold nuggets 7636265 16x9
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Analistler altının teknik sorununu 1.800 dolardaki “büyük direncin” altın fiyatını düşük tutuyor olması olarak değerlendirdi. Altın, Cuma günü 30 dolarlık bir geri çekilmeyi tetikleyerek, ons başına 1.800 dolar seviyesinde “büyük bir dirençle” karşılaştı. Ve analistler, altının temel teknik engellerini aşmaya yetecek kadar ilgi olana kadar altının bir ralliye katılmayacağını söylüyor. Ayrıntılar Kriptokoin.com‘da.

Altın 1800 direncini kıramıyor

Aralık Comex altın vadeli işlemleri gün için %1,61 düşüşle 1.769 dolara geriledi. Düşüş, altının hafta ortası rallisini 1.801 dolarda iptal etti ve bu, fiyat baskılarının Eylül ayında yıllık bazda %5,4 arttığını ve 2008’den bu yana en büyük yıllık fiyat kazancına denk geldiğini gösteren sıcak enflasyon verileriyle tetiklendi. Blue Line Futures baş piyasa stratejisti Phillip Streible, altının düşük kalmasının ABD Hazine verimlerinin yükselmesi, daha agresif bir Federal Rezerv beklentileri ve hisse senetlerinde risk alma havası olduğunu söyledi. Analist der ki:

Altın büyük bir dirençle karşılaştı. Federal Rezerv’in fon oranları modelleri, önümüzdeki yıl Kasım civarında bir artışa işaret ediyor. Konvansiyonel konuşmalar var, getiriler yükseldi ve hisse senedi riski geri döndü. Pamuk ve bakır patlıyor. Altının 1.800, 1.805, 1.815 dolar vs. gibi çok fazla genel direnci var. Tutması gereken kritik seviye 1.750 dolar. Orada kırılırsak, 1.720 dolar ve 1.685 dolar görebiliriz.

60.000 dolara ulaşan ve altı ay içinde ilk kez tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşan Bitcoin, altının enflasyondan korunma varlığı olarak popüler kripto para birimiyle rekabet etmeye devam etmesiyle birlikte baskıyı da artırdı. Streible, “Bitcoin çok dikkat çekecek. Bitcoin, daha fazla tanıtım yapmaya başladığında altının yanında bir hançer haline geldi. Altının daha iyi olması için, daha fazla durması için büyümeye ihtiyacınız var” dedi. Altın piyasasını izleyen birçok analist, altının gerilemelerine rağmen oldukça iyimser kalıyor ve altına talebin geleceğini belirtiyor. RJO Vadeli İşlemler kıdemli emtia komisyoncusu Bob Haberkorn: “Altının 1.800 doların üzerine çıkması her zaman zor olacaktı. Ancak bu düşüş bir satın alma fırsatı. Korku artıyor ve birçok insan güvenlik arıyor. Altın, kripto ve Hazineler genellikle gidecekleri yerlerdir. Gelecek hafta altının 1800 doların üzerinde olduğunu görüyorum. Bu, enflasyon korkularına ve tedarik zinciri sorunlarına dayanıyor” dedi. Haberkorn, altının Bitcoin ile bir arada yaşamayı öğreneceğini de sözlerine ekledi. “Bitcoin şu anda daha parlak görünüyor, ancak günün sonunda altın altındır.”

Altının önündeki engel

Kıymetli metalin mücadele ettiği en büyük engellerden biri, Fed’in tahvil alımlarını azaltma ve faiz oranlarını artırma konusunda daha agresif olacağına dair piyasa beklentileri. Haberkorn: “Altın traderları faiz artırımlarının geleceğini biliyor. Bu yüzden bu kadar uzun süredir 1.800 doların altında oturuyor. Ancak gelecek faiz artırımları minimum olacak. Tüm ABD borçları ile Fed agresif bir şekilde artırmaya başlayacak durumda değil” dedi.

TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek, şu anda altında meydana gelen endişenin çoğunun teknik gelişmelere atfedilebileceğini söyledi. Altın bireysel satışların ilerlemesine tepki veriyor. Daha aktif bir Fed beklentileri var. Melek, “Teknik olarak konuşursak, 1.800 doları aşamadık. Altın, 200 günlük hareketli ortalama olan 1.796 doların biraz üzerine çıktı ama onu geçemedi. Bu da insanlara yeniden satış yapma izni verdi. Bu, önemli teknik seviyenin üzerinde ikna edici bir şekilde hareket edememenin ve getiri eğrisinin dikleşmesinin ve 10 yıllık getirilerin artmasının bir bileşimi. ABD doları da yükseldi” dedi. Melek, altının yakında ons başına 1.800 doları aşabileceğini de sözlerine ekledi. Ama önce, piyasanın Fed’in oranları çok yüksek artıramayacağını anlaması gerekiyor. Melek der ki:

Fed, bulundukları yerde gerçek oranlara sahip olmaktan ve mevcut seviyelerde enflasyona sahip olmaktan rahat. Piyasanın Fed’in sıkılaşmayacağına inanması gerekiyor. Şu anki görüş, Fed’in enflasyon baskılarına yanıt vereceği yönünde. Ancak daralma bir şey ve faiz artırımlarını gelecek yıl kadar erken çekmek başka bir şey.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

3 Analist: Altın Gelecek Haftalarda Bu Seviyelerde Olabilir!

Yorumlar kapalı.