O Altcoin Kurucusu, Kriptoların Yüzde 95’ine ‘Çöp’ Dedi!

O Altcoin Kurucusu, Kriptoların Yüzde 95’ine ‘Çöp’ Dedi!
O Altcoin Kurucusu, Kriptoların Yüzde 95’ine ‘Çöp’ Dedi!
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altcoin projesi ICP’nin arkasındaki Internet Computer ve Dfinity Vakfı’nın baş bilim adamı ve kurucusu Dominic Williams, mevcut blockchain’lerin çoğunluğunun aslında “çöp” olduğunu ileri sürdü. Böylece blockchain endüstrisine yönelik sert bir eleştiri gerçekleştirdi. Yakın zamanda yapılan bir röportajda Williams, sektörün temel teknoloji yerine pazarlama anlatılarına odaklanmasından duyduğu hayal kırıklığını dile getirdi.

Altcoin  mucidi, kripto paraların çoğuna “çöp” dedi

Williams’a göre, birçok yatırımcının yatırım yaptıkları projelerin gerçek teknolojik yeteneklerinden ziyade gösterişli pazarlama kampanyalarıyla ilgilenmesi nedeniyle sektörün mevcut durumu kafa karışıklığıyla karakterize ediliyor. Williams, durumu “yılan yağı” yatırımına benzetti. Yani bazı projelerin vaatlerini yerine getirmektense ilgi çekici bir hikaye satma konusunda daha becerikli olduğunu öne sürüyor.

QCP Capital: Bu 2 Kripto Para İçin ‘Long’ Zamanı!

Williams, geliştiriciler ve yatırımcılar arasında Bitcoin, Ethereum, Solana ve Avalanche gibi popüler blockchainlerin sınırlamalarına ilişkin anlayış eksikliği olarak gördüğü durum nedeniyle özellikle eleştiride bulundu. İşlemleri işlemek için bu blockchainlerin faydasını kabul ediyor. Ancak, gerçek anlamda ölçekli ve verimli bir merkeziyetsiz internete işaret ediyor. Böyle bir internet oluşturmaya gelince bunların yetersiz kaldığına inanmakta.

ICP, “üçüncü nesil” bir Blockchain

Buna karşılık Williams, Internet Computer Protocol’ün (ICP), yeni bir çevrimiçi etkileşim çağını güçlendireceğine inanmakta. Hatta ICP’yi, bunu yapacak tek “üçüncü nesil” blockchain olarak görüyor. Internet Computer’ın benzersiz mimarisinin daha verimli ölçeklendirme ve hesaplamaya olanak sağladığını belirtiyor. Ayrıca on chain sosyal ağlar gibi web3 platformlarının oluşturulmasına olanak sağladığını savunmakta.

1INCH Coin ve O 9 Kriptoya Akıllı Para Akını: Satış Riski de Var!

Williams, bu görüşünü açıklamak için mevcut web3 platformlarının verimsizliklerine dikkat çekti. Ayrıca üç megabaytlık bir fotoğrafın Ethereum’a yüklenmesinin 110.000 dolara kadar mal olabileceğini söyledi. Üstelik birkaç gün sürebileceğini belirtti. Karşılaştırıldığında, Internet Computer Protocol’ünün bu tür görevleri daha verimli gerçekleştireceğini iddia ediyor. Özellikle daha uygun maliyetli bir şekilde yerine getirebileceğini iddia ediyor.

Teknik yeniliklerine rağmen ICP,, lansman zaman çizelgesindeki gecikmeler de dahil kendi zorluklarıyla karşı karşıya kaldı. Ancak Williams, uzun vadeli beklentileri konusunda iyimserliğini koruyor. Ayrıca bunun sonunda insanlığın yazılım ve Açık İnternet oluşturmak için birincil bilgi işlem platformu haline geleceğini öngörüyor.

Ayı Analisti, Bitcoin ve O 3 Altcoin'i Yorumladı: Short’luyor!

ICP, dalgalı hareket ediyor

Dfinity Vakfı’nın ICP’ye yönelik iddialı vizyonu, ICP hizmet tokeninin başlangıçta 18 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine ulaşmasıyla büyük ilgi ve yatırım çekti. Tokenın değeri o zamandan bu yana dalgalanmalar yaşıyor. Ancak blockchain topluluğu içinde ilgi odağı olmaya devam ediyor. Sonuç olarak, Williams’ın blockchain endüstrisine yönelik eleştirisi, abartıdan çok içeriğe odaklanmanın önemini hatırlatıyor. Endüstri gelişmeye devam ettikçe Williams’ın sözleri, kritik. Zira geliştiriciler ve yatırımcıların önceliklerini yeniden değerlendirmesine neden olma riski var. Ayrıca blockchain teknolojisinin geleceğini yönlendirecek teknolojik yenilikleri düşünmeye sevk edebiliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin. Telegram ve Youtube kanalımıza katılın. 

O Altcoin Kurucusu, Kriptoların Yüzde 95’ine ‘Çöp’ Dedi!