Reklamı kapat

On-chain Veriler Korkuttu: Bitcoin Bu Diplere Kayabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 29 Eylül 2022
0 görüntülenme
On-chain Veriler Korkuttu: Bitcoin Bu Diplere Kayabilir!

Glassnode, Bitcoin için Haziran ayı makro dip seviyelerinin altındaki ilgi eksikliğine dikkat çekiyor. Bunun BTC için ciddi sorunlara yol açabileceği konusunda uyarıyor. Bu arada, yeni araştırmalar, Bitcoin’in benimsenme konusunda ‘korkunç bir durumda’ olduğunu gösteriyor. Öte yanda Glassnode, Bitcoin’in ‘harika bir detoks’ geçirdiğini söylüyor. Kripto analisti William Suberg’in metrikler ışığında BTC analizini okuyucularımız için hazırladık.

Bitcoin benimsenmesi Mart 2020’ye geri döndü

Mevcut BTC fiyat hareketi, uzun vadeli holder’lardan (LTH) madencilere kadar herkese baskı yapıyor. Ayrıca, rahatlama da zor görünüyor. Makro kargaşa ve 20.000 dolardaki direnç, BTC’yi 2020’den bu yana yalnızca bir kez ziyaret edilen seviyelerde tutuyor.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere yatırımcılar, BTC bu hafta 20.000 doların üzerine çıktığında ‘kar alma’yı tercih etti. Bu yüzden, bir toparlanma gerçekleşmeden önce piyasada daha fazla acı çekileceğine dair uyarılar devam ediyor. Glassnode için, sürekli düşük seviyeler, Bitcoin yatırımcı profilinde sismik bir kaymaya neden oluyor. Bireyseller ve spekülatörler, yani kısa vadeli holder’lar (STH), şimdi dışarı itildi. Glassnode, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bitcoin

Ağ benimseme seviyeleri Covid krizi sırasında en son görülen seviyelere düştüğü için ağ etkinliği korkunç bir durumda. Ancak, yapıcı bir gözlem, bireysel katılımcılarının ağdan gitmesi. Ayrıca, sadece HODLers sınıfı, kariyer traderları ve günlük Bitcoin kullanıcılarını geride kalması olacaktır. Bu, kullanıcı tabanının temel seviyesinde olduğunu gösteriyor.

Ağ bileşimindeki bu sıfırlamanın, on-chain benimsemeyi düzleştirme konusunda olumlu bir nüans sağlaması mümkün. LTH’ler, ayı piyasalarındaki inatlarıyla ün salmış durumda. Veriler, satış yapma havasında olmadıklarını gösteriyor. Glassnode, en son veri analizine atıf yapıyor. Bu kapsamda, şunları kaydediyor:

HODLer sınıfı, hem USD servetinin ATH’lere ulaşması hem de çok sayıda kullanım ömrü metriğinin tarihi düşük seviyelere tamamen sıfırlanmasıyla kararlılığını koruyor. Bu da tutulan kripto paraları harcama isteksizliğini vurguluyor. Bu, mevcut piyasa dalgalanmasının çoğunluğunun STH sınıfıyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

‘Geniş arz hava boşluğu’ 12.000 dolara dönüşü tehdit ediyor

Yatırımcı çoğunluğu bakımında LTH’lerin yaygınlığı artıyor. Buna rağmen, Bitcoin’in bu yıl Haziran ayında görülen 17.600 dolarlık makro düşük seviyelerinin altına düşmesi durumunda STH’lerin yine de bazı dramatik düşüşler üretmesi mümkün.

Bitcoin

Glassnode, bunun, bu seviyenin altındaki hacim boşluğunun bir sonucu olduğunu açıklıyor. Bu, herhangi bir satışın, şu anda 12.000 dolar olan bir sonraki hedefe kolayca kayabileceği anlamına geliyor. Week On-Chain başka bir yerde, “11 bin – 12 bin dolar aralığına kadar 18 bin doların altında büyük bir arz hava boşluğu var” diyor. Bu doğrultuda, şu açıklamayı yapıyor:

Mevcut döngünün düşük seviyesinin altında işlem yapmak, muhtemelen olağanüstü miktarda STH’nin kripto paralarını derin, gerçekleşmemiş bir kayba sokacak. Bunun da aşağı yönlü refleksi şiddetli hale getirmesi mümkün. Ayrıca, bir başka geniş kapsamlı kapitülasyonu tetiklemesi olası.

Ekteki bir grafik, iki fiyat alanı arasındaki hacim eksikliğini gösteriyor. Bu, şu anda STH faiziyle dolu olan 20.000 dolar civarındaki alanla tam bir tezat oluşturuyor.

Bitcoin fiyat dağılımı açıklamalı grafik / Kaynak: Glassnode

Bu arada makro faktörler, BTC tahminlerinin 10.000 doların altına düşmesiyle birlikte, son haftalarda ve aylarda BTC fiyat istikrarına ilişkin diğer uyarılara büyük ölçüde katkı sağladı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ambrosus Nedir? AMB Ne İşe Yarar?
Ambrosus Nedir? AMB Ne İşe Yarar? Ambrosus Coin, Ethereum Blockchain Network tabanlı, Nesnelerin İnterneti (IoT) odaklı bir Blockchain ağına sahip olan kripto para birimidir. Bu makalemizde Kriptokoin.com olarak “Ambrosus nedir?” sorusuna yanıt vereceğiz. Bunlara ek olarak proje hakkında merak edilen tüm konulara değineceğiz. Ambrosus...
Kriptokoin.com 29 Eylül 2022