Bitcoin FED Başkanı’nın Konuşmasına Kilitlendi! İşte Olacaklar

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 2 hafta önce
1.673 görüntülenme
Bitcoin FED Başkanı'nın Konuşmasına Kilitlendi! İşte Olacaklar

Bugün, Bitcoin ve altcoin alanını etkileyecek önemli bir gelişme var: ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell konuşma yapacak. Peki, FED Başkanı’nın açıklamaları ne zaman gerçekleşecek? Bu durum Bitcoin’in fiyatını nasıl etkileyebilir? İşte detaylar…

FED Başkanı’nın konuşması ne zaman? Neler bekleniyor?

Genel olarak piyasa, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Başkanı olan Jerome Powell’ın bugün ABD Senatosu karşısında yapacağı açıklamalara kilitlenmiş durumda. Bu nedenle yatırımcılar temkinli hareket ediyor ve çoğu piyasada pek bir hareketlilik yok. Powell’ın ABD Senatosu’ndaki sunumunun Türkiye saati ile 18.00’de başlaması planlanmakta. Sunumda 6 aylık para politikası raporundan bahsedecek. Ayrıca Powell’ın yarın da Meclis Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşacağını belirtmekte fayda var.

138 Bin Bitcoin Bu Tarihte Piyasaya Boşaltılabilir!

Piyasa uzmanları, Powell’ın açıklamalarının Cuma günü yayınlanacak olan ABD tarım dışı istihdam verilerinde volatiliteye neden olmasını bekliyor. Diğer yandan analistlere göre Powell’ın bugünkü konuşması önemli, çünkü 21-22 Mart’taki FED toplantısından önce genel tonu ayarlayacak. Yani piyasalara ipucu verebilir. Bilindiği gibi uzmanlar, FED’in önümüzdeki üç ay boyunca 25 baz puanlık faiz artışına gideceğini öne sürüyordu. Zira Powell, faiz kararları sonrasında enflasyonun çok fazla gerileme yaşamadığını, buna yönelik daha sağlam indikatörler görene kadar faiz artırma planları olduğunu ima etmişti.  

Powell, Cuma günü ABD Kongresi’ne sunduğu raporda FED’in enflasyonu yüzde 2’ye düşürme çabasına dikkat çekmişti. Seyahat, gıda ve finans alanında işgücü piyasasında biraz gevşeme gerekeceği de belirtildi. Artan kiralara yönelik açıklamalarda ise Powell, “bu alandaki fiyat artış hızının önümüzdeki yıl içinde yavaşlamasını beklediklerini” belirtti.

Ünlü Bitcoin Borsası, Bu İşlemleri Durduruyor: Tarih Açıkladı!

Bitcoin için beklentiler ne yönde?

Bu sırada, güne dalgalı bir başlangıç yapan Bitcoin (BTC), bir hamle yapmadan önce 22.278 dolara düştü. Peki, Powell’ın konuşması neye işaret edebilir? Teknik analizler neyi gösteriyor? Analist Bob Mason’a göre geçtiğimiz gün 22.201 dolardaki Birinci Büyük Destek Seviyesinden (S1) uzaklaşan BTC, 22.591 dolara yükseldi. Bununla birlikte, 22.661 dolarlık Birinci Büyük Direnç Seviyesi’nin (R1) altına düşen BTC, seansı 22.405 dolarda bitirmeden önce 22.400 dolar altındaki seviyelere geriledi. Bugün ise, yukarıda da bildirdiğimiz gibi FED Başkanı Powell’ın ifadesi öncesinde yatırımcıların dikkatli olması, riskli varlıkları düz bıraktı. Analist de aynı duyguyu tekrarladı.

Bununla birlikte, kripto haberleri düşüş havasını artırdı. Analiste göre Beyaz Saray’ın Silvergate Bank destanıyla ilgili farkındalığı endişe verici olacak. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz gibi Şubat ayında Beyaz Saray, daha fazla kripto piyasası denetimi çağrısında bulundu. Analiste göre FTX’in çöküşüne verilen tepkinin ardından, yönetimin cezalandırıcı bir tepkisi, BTC ve daha geniş kripto piyasası için düşüş yönünde bir sonuç olacak. Analist, aşağıdaki ifadeleri kullanıyor:

Yatırımcılar, Fed Başkanı’nın Capitol Hill’deki milletvekillerinden sorguya çekmesini beklerken, güvercin politika açıklamaları BTC fiyat desteği sağlamalıdır. Fakat kripto haberleri, düzenleyici faaliyetler ve kanun yapıcıların piyasa odak noktalarını etkilemeye devam edecek.  Capitol Hill’de, Bitcoin madenciliği bugün daha sonra incelemeye tabi tutulacak. Milletvekilleri, kripto madenciliğinin artan çevresel etkilerinin acilen ortadan kaldırılması gerektiğine odaklanan ilk Senato oturumunu düzenleyecek. Duruşmadan gelen yorumlar etkili olacaktır. BTC, yasaklama çağrılarına büyük olasılıkla yüksek hassasiyet gösterecektir.

Bitcoin’in fiyatında son durum nedir?

Güne karışık bir başlangıç yapan BTC, kırmızıya düşmeden önce erken bir zirve olan 22.414 dolara yükseldi. Analiste göre BTC’nin 22.591 doları hedeflemesi için 22.571 dolardaki İlk Büyük Direnç Seviyesini (R1) ve 22.425 dolar pivotunu geçmesi gerekiyor. 22.500 dolara dönüş, yükseliş seansına işaret eder. Kripto haberleri ve Powell’ın “kripto dostu” bir havaya işaret etmesi, analiste göre, uzun bir ralliyi destekler. Uzun bir ralli durumunda, Bitcoin muhtemelen İkinci Ana Direnç Seviyesini (R2) 22.738 dolarda ve direnci 23.000 dolarda test edecektir. Üçüncü Ana Direnç Seviyesi (R3) 23.051 dolarda bulunuyor.

Bitcoin’in pivot boyunca hareket edememesi, İlk Büyük Destek Seviyesini (S1) 22.258 dolarda bırakacaktır. Bununla birlikte, FED kaynaklı başka bir kripto satışının engellenmesi durumunda, BTC 22.000 doların altından kaçınmalıdır. Analiste göre 22.112 dolardaki İkinci Ana Destek Seviyesi (S2) aşağı yönlü hareketi sınırlamalı. Üçüncü Ana Destek Seviyesi (S3) 21.799 dolardır.

Ayrıca Mason’a göre EMA’lara ve 4 saatlik mum grafiğine bakıldığında, bu bir düşüş sinyaliydi. BTC, 50 günlük EMA’nın (22.813 dolar) altında kaldı. 50 günlük EMA, 200 günlük EMA’dan geri çekildi ve 100 günlük EMA, 200 günlük EMA’ya düşüş sinyalleri verdi. R1’de (22.571 dolar) bir hareket, boğaların R2’de (22.738 dolar) ve 50 günlük EMA’da (22.813 dolar) ilerlemesini sağlar. Ayrıca 50 günlük EMA’da bir hareket, bir yükseliş sinyali gönderir. Ancak, 50 günlük EMA’yı (22.813 dolar) geçememesi, Bitcoin’de Ana Destek Seviyelerini devre dışı bırakacaktır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Fxempire

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bugün Bu 49 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar!
Bugün Bu 49 Altcoin İçin Büyük Gün: İşte Olacaklar! Haftanın ikinci günü, birçok altcoin için önemli gelişmelerle başladı. İşte gün boyu yaşanacak veya yaşanmış kritik gelişmeler… Bugün, bu altcoin projeleri için önemli Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!
Aslı Dinçer 2 hafta önce