Bitcoin Yükseldikçe Kripto Odaklı Koruma Fonları Yüzde 50 Kazanç Sağladı

cryptotrader
cryptotrader
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptokoin.com – Eurekahedge’den alınan verilere atıfta bulunan 13 Ağustos tarihli Financial Times raporuna göre, kripto para hedge fonları; yani riskten korunma fonları, 2020’nin başından bu yana yüzde 50 oranında değer kazandı ve muhteşem bir yıl geçiriyorlar. Elbette bu fonlar ABD hisse senetleri, altın ve diğer geleneksel varlıklardan önemli ölçüde daha iyi performans gösteren Bitcoin’in yüzde 60’lık rallisinden destek alıyorlar.

Bitcoin dalgası

3 milyon dolarlık hedge fonu endüstrisindeki saygın veri analiz sağlayıcısı Eurekahedge, artık kripto odaklı oyuncular için çarpıcı bir şekilde farklı bir tablo çiziyor. Tabii Bitcoin’in tarihteki en büyük üçüncü günlük çöküşünü yaşadığı Mart ayına kıyasla.

470 milyon dolarlık büyük bir kripto para birimi yatırım yöneticisi olan Pantera Capital, 13 Mart nedeniyle yüzde 34’lük bir kayıp yaşamıştı. Ancak Dan Morehead destekli firma Mayıs ayında kayıplarını geri kazanmış ve %32.5 oranında yükselmişti.

Pantera Capital’in 2013’te Bitcoin’e yatırım yapmaya başladığını düşünürsek, fon rekor seviyedeki en kötü yıl olan 2018’de bile hala büyük getiri elde ediyordu.

Kaliforniya merkezli Cryptolab Capital gibi bazı küçük hedge fonları, fırtınayı atlatamadan kapanmak zorunda kalmıştı. Son zamanlarda da Tetras Capital, Neural Capital ve diğer yatırım firmaları da çok fazla kaybettikten sonra kapatıldı.

Büyük kripto fonları

BlockTower Capital’in ortağı Michael Bucella’ya göre, milyarder Paul Tudor Jones’un liderliğini takiben, hedge fonları kripto paralara yöneliyor:

“Bunun hakkında konuşmasalar bile çok büyük miktarda hedge fonu kripto alanına girdi.”

Şu anda 5,1 milyar dolar değerinde kriptoyu kontrol eden Grayscale Investments genel müdürü Michael Sonnenshein, hedge fonların fiat para birimlerinin azalan değeri nedeniyle kriptoya ilgi gösterdiğini iddia ediyor:

“Yeni girişler ezici bir çoğunlukla büyük hedge fonlardan geliyor. Bu durum, fiat para birimlerinin değerini aşındıran parasal genişleme ve sıfır faiz oranları tarafından tetikleniyor.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda takip edin ve Telegram kanalımıza katılın!

Bitcoin Yükseldikçe Kripto Odaklı Koruma Fonları Yüzde 50 Kazanç Sağladı