FTX CEO’su, Binance ile Büyük Savaşın Başladığını Söyledi!

FTX CEO'su, Binance ile Savaş Başladı
FTX CEO'su, Binance ile Savaş Başladı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

FTX kurucusu Sam Bankman-Fried, Binance destekli BUSD’nin arz büyümesinin ardından ikinci büyük stablecoin savaşının başladığını söylüyor.

FTX yeni bir stablecoin hazırlıyor

Genç kripto para milyarderi, 27 Ekim’de The Big Whale ile yaptığı röportajda, borsanın “yakın bir gelecekte” kendi stablecoin’ini piyasa süreceğini ima etti. SBF’ye göre, borsa yeni bir stablecoin başlatmakta kararlı. Ancak şunları ekliyor:

Firma bunu yapmayı erteliyor çünkü bir dereceye kadar bu konuda işbirliğinin gerçekten güçlü olabileceğini düşünüyorum. Ve bunların çoğu, birlikte çalışmaktan gerçekten heyecan duyacağımız ortakları bulmaya çalışmamızla sona eriyor. Ama sanırım çok da uzak olmayan bir gelecekte bu konuda bizden bir şeyler duyacaksınız.

FTX, piyasanın en büyük kripto para borsalarından biri olmasına karşı kendi stablecoin’ine sahip değil. CEO Bankman-Fried, Binance’in platformundaki tüm USDC’leri BUSD’ye dönüştürmesinin ardından “İkinci Büyük Stablecoin” başladığını söylüyor. İlk büyük mücadele 2018 yılında gerçekleşmişti. USDC ve USDT yerini farklı borsaların stablecoin’leri olan TUSD,GUSD ve USDP’ye bıraktı. SBF, stablecoin’lerin artık pozitif faiz oranlarıyla daha fazla gelir elde ettiğini söylüyor. Kripto milyarderi, yakın tarihli başka bir tweet’te LUNA sonrası stablecoin piyasasında neler olacağını merak ettiğini belirtti:

Fiat destekli olmayan stablecoin alanından, Luna sonrası ve DAI-holding-USDC sonrası ortaya çıkanları görmek ilginç olacak.

Binance, bu 3 stablecoin’i platformundan uzaklaştırdı

Binance, 5 Eylül’de, kendi dolar aracı BUSD ile rekabet eden üç stablecoin’e erişimi durdurdu. Buna gerekçe olarak borsadaki likiditeyi ve sermaye verimliliğini artırmayı amaçladığını söyledi. 29 Eylül’den itibaren, kullanıcıların USDC, USDP ve TUSD varlıklarını otomatik olarak BUSD’ye çevrildi. Borsanın ödeme hizmeti olan BinancePay de 12 Eylül’de bu coin’leri desteklemeyi bıraktı.

Binance, bu stablecoin’lerle ilgili spot, vadeli ve marjin işlemlerini askıya aldı. Etkilenen kripto paraların en önemlisi olan Circle’ın USDC’si oldu. USDC, yaklaşık 52 milyar dolarlık sermaye ile ikinci en büyük stablecoin’dir. TUSD ve USDP, altıncı ve yedinci en büyük stableocin’ler olarak duruyor. Hareketin bir parçası olarak Binance, USDC hesaplarına, DeFi staking hizmetlerine ve kredilerine erişimi de kapattı.

FTX şu anda müşterilerin bir sepet stablecoin’leri teminat olarak kullanmalarına izin veren kaldıraçlı işlemler sunmaktadır. Sepet, TrueUSD (TUSD), USD Coin (USDC), Pax Dollar (USDP), HUSD ve Binance USD (BUSD) içerir. Rakip borsa Binance, Binance USD (BUSD) stablecoin’i 2019’da piyasa sürmüştü. Şimdi FTX’de kendi ürününü sunmaya hazırlanıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

FTX CEO’su, Binance ile Büyük Savaşın Başladığını Söyledi!