Dikkat: Haftaya Altın Fiyatlarını Bu Gelişmeler Belirleyecek!

gold ingot 20089697 4x3
gold ingot 20089697 4x3
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Altın, haftaya sakin bir şekilde başladı ve ilk iki işlem gününü 1.750 doların üzerinde dar bir aralıkta dalgalanarak geçirdi. Bununla birlikte Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz üzere, ABD Hazine tahvil getirilerinin keskin bir şekilde düşmesiyle birlikte, altın yükseliş ivmesi topladı ve Perşembe günü rallisini aylık en yüksek 1.800 doların üzerine çıkarmadan önce Çarşamba günü yaklaşık %2 kazandı. Hafta sonu öncesinde altın, yükselen ABD Hazine tahvil faizleri üzerine bir kez daha yönünü tersine çevirdi ve haftalık kazançlarının çoğunu silerek 1.770 dolara yerleşti.

Geçen haftaya genel bir bakış

Piyasa analisti Eren Sengezer, ABD tahvil piyasaları Columbus Günü tatili nedeniyle kapalı olduğu için Pazartesi günü piyasa hareketinin bastırıldığını belirtiyor ve Amerikalı yatırımcıların Salı günü geri döndüklerinde, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizlerinin %3’ten fazla kaybettiğini ve altının bir inç yükselmesine yardımcı olduğunu ifade ediyor. Öte yandan analiste göre, ABD hisse senetlerinin zayıf performansı doların rakiplerinden daha iyi performans göstermesine izin verdi ve altının yükselişini sınırladı.

Altın

Çarşamba günü, ABD Hazine tahvil faizleri düşmeye devam etti ve Amerikan işlem saatlerinde dolar ağır düşüş baskısı altına girdi. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan veriler, Çekirdek Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) Eylül ayında yıllık bazda değişmeyerek %4 seviyesinde kaldığını ve bu verinin risk duyarlılığını artırdığını ortaya koydu. Bu verileri değerlendiren analist, büyük ABD finans kurumlarından gelen iyimser üçüncü çeyrek kazançlarının güvenli liman dolarının talep bulmasını zorlaştırdığını söylüyor.

Ayrıca Eren Sengezer altının, kısa vadeli işlem kanalının üst sınırını 1.770 dolarda deldikten sonra, ek teknik alıcıları da kendine çektiğini belirtiyor. Perşembe günü ABD’den gelen veriler, yıllık üretici fiyat endeksinin (ÜFE) Ağustos’taki %8,3’ten Eylül’de %8,6’ya yükseldiğini gösterdi. Buna ek olarak, ABD Çalışma Bakanlığı, 9 Ekim’de sona eren haftada ABD’de 293.000 ilk işsizlik başvurusunun yapıldığını duyurdu. Risk açısından olumlu bir piyasa ortamını yansıtan S&P 500 Perşembe günü %1,7 yükseldi ve altın Eylül ortasından beri ilk kez 1.800 dolara ulaştı.

Altın

Analist Eren Sengezer, Cuma günü güçlü ABD verileri üzerine, 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizlerinde tanık olunan belirleyici toparlanmanın, altın fiyatını güneye dönmeye zorladığını ifade ediyor. ABD Sayım Bürosu, Perakende Satışların Eylül ayında aylık bazda %0,7 artarak 625,4 milyar dolara yükseldiğini ve analistlerin %0,2’lik düşüş tahminini geniş bir farkla geride bıraktığını bildirdi. Olumsuz bir kayda göre, Michigan Üniversitesi Tüketici Duyarlılık Endeksi Eylül’deki 72,8’den Ekim’in flaş tahmininde 71,4’e düştü, ancak bu rapor piyasa katılımcılarından çok az tepki aldı veya hiç tepki almadı.

Altın fiyatını etkileyebilecek gelecek haftaki gelişmeler

Çin’den üçüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) verileri, haftanın başında yeni bir ivme için aranacak. Yatırımcılar, Çin ekonomisinin ikinci çeyrekte %7,9 oranında genişledikten sonra yıllık bazda %5,2 büyümesini bekliyor. Eylül Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri de Çin ekonomisinde yer alacak. Analiste göre, bu verilerin dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde kayda değer bir yavaşlamaya işaret etmesi durumunda, güvenli liman akışları piyasalara hükmedebilir ve doların sağlam bir zeminde kalmasına yardımcı olabilir ve bunun tersi de geçerli.

XAU

Çarşamba günü, İngiltere ve Euro bölgesinden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verileri ekonomik takvimi öne çıkaracak. Bununla birlikte analist, bu rakamların altın fiyatı üzerinde doğrudan bir etkisini olası bulmuyor.

Philadelphia Federal Rezerv Bankası’nın Ekim İmalat Anketi ve ABD’den gelen haftalık İlk İşsizlik Başvuruları verileri, IHS Markit İngiltere, Almanya, euro bölgesi ve ABD için flaş İmalat ve Hizmet PMI raporlarını yayınlamadan önce yakından izlenecek. Bu arada yatırımcılar ABD Hazine tahvil getirilerine dikkat edecekler. Analist, gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvil faizinin, haftalık düşüşe rağmen kilit %1,5 seviyesinin üzerinde kalmayı başardığını hatırlatıyor ve doların artan getirilerden faydalanması durumunda altının düşüş baskısı altına girebileceğini belirtiyor.

“Altın temel bir itici güç tarafından körüklenmediği sürece, satıcılar 1.780 direncini savunabilir”

Piyasa analisti Eren Sengezer, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesinin, Cuma günü 50 bölgesine dönerek, alıcıların altın fiyatının hareketini kontrol altında tutmakta zorlandığını gösterdiğini belirtiyor ve şu teknik seviyelere işaret ediyor:

İlk destek 1.770 dolarda bulunuyor (önceki direnç, Fibonacci Nisan-Haziran yükseliş trendinin %61,8 geri çekilmesi). Bu seviyenin altında bir günlük kapanış, 20 günlük SMA’ya 1.760 dolar ve 1.750 dolarda (önceki işlem kanalının alt limiti) ek kayıplar için kapıyı açabilir.

Analist, yukarı yönde, 50 günlük SMA’nın, 1.800 dolardan önce 1.780 dolarda dinamik direnç oluşturmuş gibi göründüğünü (Fibonacci %50 geri çekilme, 100 günlük SMA, 200 günlük SMA) ifade ettikten sonra analizine şu yönde devam ediyor:

Alıcıların fiyatı ikincisinin üzerine çıkarmayı başarması durumunda, toparlanma 1.825 dolara kadar uzayabilir (Fibonacci %38,2 geri çekilme). Bununla birlikte, altının temel bir itici güç tarafından körüklenmediği sürece, satıcıların bu direnci savunması muhtemel.

XAU

Altın duygu anketi

FXStreet Forecast anketi, uzmanların altının yakın vadede biraz daha yükselmesini beklediğini ve bir haftalık görünümdeki ortalama hedefin 1.781 doları işaret ettiğini gösteriyor. Analiste göre, bir aylık görünüm karışık bir tablo çiziyor ve dörtte birlik görünüm her iki yönde de belirleyici bir hareketi vurgulamıyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Dikkat: Haftaya Altın Fiyatlarını Bu Gelişmeler Belirleyecek!