FTX Davasında Türkiye Talebi: Dosyadan Çıkarın!

Emre Borsan
Emre Borsan 2 ay önce
123 görüntülenme
FTX Davasında Türkiye Talebi: Dosyadan Çıkarın!

FTX borsasının iflası tartışılmaya devam ederken mahkemeye yapılan başvuruda FTX Türkiye’nin iflas dosyasından çıkarılması istenilmiştir.

FTX borsasının iflası hala gündemde

Üzerinden bir hayli vakit geçmesine rağmen FTX borsasının iflas sürecine dair yeni gelişmeler yaşanmaya devam etmektedir. Bununla birlikte son gelişme, borsanın Türkiye birimi olan FTX Türkiye üzerinden yaşanmıştır. Paylaşılan resmi belgelere göre FTX borsasının yetkilileri, Türkiye bölümünü iflas dosyasından çıkarma isteğinde bulunduklarını belirttiler.

Borsanın ABD’de devam eden iflas sürecini yöneten yetkililer bu isteği, Türk yetkililerin ABD mahkemelerinden gelen talimatları takip etme ihtimalinin zor olduğu düşüncesi ile sundular. FTX, resmi belgelere göre Delawere’de mahkemeye yaptığı başvuruda, alınacak kararların Türkiye’de yasal bir etkisinin olmayacağını belirtmiştir. Ardından yapılan açıklamada şunlar söylendi:

“Bu mahkeme tarafından verilen kararların Türkiye’de yasal veya pratik bir etkisi yoktur. Ayrıca borçluların, Türkiye yetkilerinin bu mahkemenin kararlarına uyacağına inanmak için hiçbir nedenleri yok. Sonuç olarak borçlular, İflas Kanunu kapsamındaki görevlerini yerine getirmek için Türk borçluların işleri üzerinde yeterli kontrole sahip değiller.”

FTX Davasında Türkiye Talebi: Dosyadan Çıkarın!

Kriptokoin.com olarak daha önce belirttiğimiz üzere ABD’de iflas başvurusunda bulunan FTX’in dünya çapındaki 134 iş ortağıda davaya konu edilmişti. Ayrıca aynı süreçte Türkiye’de düzenleyici kurumlar konuya yönelik hemen harekete geçmişti. Bununla birlikte FTX’in Türkiye’de tuttuğu neredeyse tüm varlıkların el konulmasına karar verilmişti.

Bu iflası tetikleyen ne oldu

FTX Mayıs 2019’da ortaya çıktığında ilk ortak olarak Alameda Research ile anlaşmıştır. Blok zinciri analitik platformu olan Nansen’e göre ikisi arasında hiçbir zaman net bir sınır yoktu. Bununla birlikte biri fonları yöneten diğeri “kullanan” (spekülatif) bu şirketlerin merkezinde tek bir adam bulunuyordu.

Beraberinde hikayenin sonuna zemin hazırlayacak bu hususu iyi anlamak gerekmektedir. Çok sayıda hype olan reklamın ardından FTX’e aşırı güvenli bir atmosfer yakalatmıştır. Örneğin Larry David’i reklamlara çıkarmak için 135 milyon dolarlık abartı bir anlaşma kurulmuştur. Ayrıca bu tür reklamlar insanları cezbederken FTX’in Miami Arena’da isim hakkı elde etmesi de piyasada oldukça dikkat çekmişlerdir.

FTX Davasında Türkiye Talebi: Dosyadan Çıkarın!

Bu iflas durumunda TerraUSD çöküşü tabiri yerindeyse tabuta çakılmış ilk çivi olarak görülüyor. Nansen’in on-chain incelemesi UST çöküşü sırasında FTX’ten önemli miktarda FTT çıktığını gösteriyor. Ayrıca FTX iflası ciddi endişelerin yanında akıllarda bu ve benzeri soru işaretine yol açmıştır.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Bu Kripto Para Projesinden Dev Ortaklık Duyurusu!
Bu Kripto Para Projesinden Dev Ortaklık Duyurusu! Çok yıllı özel bir anlaşma sayesinde, bu kripto para projesinin oyuncuları resmi Premier Lig lisanslı NFT’ler satın alıp kullanabilecekler. Bu kripto para projesi Premier Lig ile anlaştı Premier Lig ve 4,3 milyar dolarlık bir fantezi futbol oyunu...
Emre Borsan 2 ay önce