FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor!

Emre Borsan
Emre Borsan 4 hafta önce
164 görüntülenme
FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor!

FATF küresel kripto para standartlarının ‘zamanında uygulanmasını’ sağlamak için bir eylem planı üzerinde anlaştı. Kriptokoin.com olarak FATF tarafından yapılan açıklamaları sizler için derledik.

FATF’den kripto para açıklaması geldi

Küresel kara para aklama ve mali suçlar izleme örgütü genel kurulu, Uluslararası Para Fonu, Birleşmiş Milletler ve Egmont Mali İstihbarat Birimleri Grubu gibi gözlemci kuruluşlar da dahil olmak üzere 206 üyeden oluşuyor. Cuma günkü belgede, gözlemci, birçok ülkenin, hizmet sağlayıcıların kripto işlemleriyle ilgili bilgileri toplamasını ve paylaşmasını gerektiren tartışmalı ‘seyahat kuralı’ da dahil olmak üzere normlarını uygulamada başarısız olduğunu belirtti.

FATF’den ‘Böylece genel kurul, sanal varlıklar ve sanal varlık hizmet sağlayıcıları üzerindeki FATF standartlarının uygulanmasını güçlendirmek için küresel ağ genelinde mevcut uygulama düzeylerinin bir envanterini içerecek bir yol haritası üzerinde anlaşmaya vardı.’ açıklaması yapıldı ve bulgular 2024’ün ilk yarısında ortaya çıkacaktır diye eklendi.

FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor!

FATF, 2019’da güncellenmiş kripto standartlarını yayınladı, ancak geçen Haziran ayında, ankete katılan 98 yargı bölgesinden yalnızca 11’inin seyahat kuralını uyguladığını söyledi ve onları daha hızlı hareket etmeye çağırdı.

Raporda ayrıca, güçlü kripto düzenlemesinin fidye yazılımı istismarlarından kaynaklanan mali akışları kesintiye uğratmanın anahtarı olduğuna dikkat çekildi ve ‘sorumlu suçluların, ağırlıklı olarak sanal varlıkları kullanarak büyük miktarlarda parayla tespit edilmeden kaçtıklarını’ ekledi. FATF, çoğunlukla yaptırımlara uyumu ele alan ülkeye özgü tavsiyelerinde, Ürdün’ün kripto içeren kara para aklama risklerini değerlendirmek için ‘stratejik eksikliklerini gidermek için eylem planını uygulamaya devam etmesi gerektiğini’ söyledi.

FATF, Rusya’yı savaş nedeniyle askıya aldı

Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Moskova’nın Ukrayna’daki savaşının örgütün ilkelerini ihlal ettiğini söyleyerek Cuma günü Rusya’nın üyeliğini askıya aldı. FATF, küresel standartlar belirleyerek ve ülkelerin bunlara uyup uymadığını kontrol ederek kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele etmek için kurulmuş hükümetler arası bir kuruluştur.

FATF’den Kritik Kripto Para Açıklaması: Rapor Geliyor!

Rusya’yı örgütten çıkarmak için defalarca çağrıda bulunan Ukrayna, Rusya’nın askıya alınması kararını memnuniyetle karşıladı, ancak daha da ileri giderek Rusya’yı kara listeye almak için FATF üyeleriyle baskısını sürdüreceğini de sözlerine ekledi. Ukrayna Maliye Bakanı Serhiy Marchenko, ‘Yeterli değil ama doğru yönde atılmış önemli bir adım’ dedi.

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Anatoly Antonov, kara para aklama, terörizmin finansmanı ve kitle imha silahlarının yayılmasıyla mücadeleye yönelik küresel çabaları aşındıracağını söyleyerek kararı ‘tehlikeli bir adım’ olarak kınadı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

'Ters Rüzgarlar Geliyor' 20 Wall Street Analistinden Altın Tahmini!
‘Ters Rüzgarlar Geliyor’ 20 Wall Street Analistinden Altın Tahmini! Altın piyasasındaki sağlam ayı hissi, fiyatların henüz yükselmeye hazır olmadığını gösteriyor. Ancak bazı analistler, altın tahmini için fiyatların dibe yakın potansiyele sahip olduğu çekici bir karşıt oyun olarak sektörü izliyor. Gelecek hafta için altın tahmini 1.811 dolar...
Vural Erkan 4 hafta önce