ABD, Bu Bitcoin Borsasına Tarih Verdi: FTX İddiası!

Vural Erkan
Vural Erkan 4 hafta önce
683 görüntülenme
ABD, Bu Bitcoin Borsasına Tarih Verdi: FTX İddiası!

Senato Bankacılık Komitesindeki üç senatör, Bitcoin borsası Binance ve Binance.US’tan operasyonları hakkında daha fazla bilgi istedi. İki partiden üç senatör, FTX ve Alameda Research’e ait varlıklar arasındaki bulanık çizgilerle karşılaştırmalar yapıyor.

Senatörler, Bitcoin borsasından bilgi talep ediyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, üç ABD’li senatör, çöken FTX borsası ile kardeş ticaret şirketi Alameda Research arasında meydana gelen karışma etrafında var olabilecek paralellikler hakkında sorular sorduktan sonra Binance ve ABD’deki yan kuruluşundan daha fazla bilgi istiyor.

Sens. Elizabeth Warren, D-Mass., Chris van Hollen, D-Md. ve Roger Marshall, R-Kan. Çarşamba günü Binance’e gönderilen ve Binance ve Binance.US operasyonları hakkında daha fazla bilgi talep eden bir mektup yazdı. Bu mektıpta, “Binance.US’nin tamamen bağımsız olduğu iddiası, Sam Bankman-Fried’in FTX ABD ve FTX arasındaki ayrımla ilgili iddialarına ürkütücü bir şekilde benziyor,” denildi.

Ayrıca mektupta, Bitcoin borsası Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ), yönettiği bir yatırım fonuna transfer edilmek üzere Silvergate Bank’taki bir Binance.US hesabından 400 milyon dolar çekilmesine izin verdiğine dair bir Reuters raporu da dahil olmak üzere, Binance.US’un aslında bağımsız bir varlık olup olmadığı hakkında soru işaretlerinin ortaya çıktığını belirtiliyor.

Bitcoin

ABD finans sektörünü ve finansal düzenleyicileri denetleyen Senato Bankacılık Komitesi’nin tüm üyeleri olan senatörler, “2017’den günümüze tüm Binance ve Binance yan kuruluşu bilançolarının tam kopyaları, 2017’den günümüze kadar her mali çeyrekte ABD merkezli Binance kullanıcılarının tahmini sayısı ve yüzdesi,” şeklinde ayrıntılı verileri de talep etti.

Binance’e cevap için son tarih verildi

Ayrıca,  Binance ve Binance.US arasındaki ilişkiye ilişkin tüm yazılı politikaların ve/veya prosedürlerin tam kopyalarını, bu ilişki hakkında yatırımcılarla yapılan tüm iletişimleri ve kara para aklamayla mücadele yasal uyumluluğu da dahil olmak üzere Binance ve Binance.US mevzuat uyumluluğu hakkında daha fazla bilgi, talep ediliyor. Bu bağlamda CZ’yi ilgilendiren şu soruya cevap istiyorlar:

Bay Zhao herhangi bir zamanda Binance ve/veya Binance.US çalışanlarına şirketin müşterini tanı kontrollerini kaldırması veya sınırlandırması veya kara para aklamayı önleme uyum programını başka bir şekilde zayıflatması talimatını verdi mi veya önerdi mi?

Bitcoin

Üç senatör ayrıca ‘Bay Zhao’nun bir şirket kurmaya yönelik 2018 planını onayladığını öne süren’ raporlara da dikkat çekiyor. Bu bağlamda, ‘Uygunluk konusunda sahte ilgi göstererek düzenleyicilerin dikkatini dağıtacak ‘Tai Chi kuruluşu’ ve bu plan hakkında bilgi arıyorlar. Senatörler, Bitcoin borsası Binance’e cevap vermesi için 16 Mart’a kadar süre verdiler.

Konu hakkında konuşan bir Binance.US sözcüsü, “BSA/AML uygulamalarımız, daha geniş uyum programlarımız ve 1:1 rezerv tutma ve asla müşteri fonlarını alıp satmama veya ödünç vermeme politikamız dahil olmak üzere operasyonlarımızın gücüne güveniyoruz,” açıklamasını yaptı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Theblock

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Geliştiriciler, Polkadot ve Bu 4 Altcoine Koşuyor!
Geliştiriciler, Polkadot ve Bu 4 Altcoine Koşuyor! Kripto para piyasası zor geçen bir yılın ardından yeni yıla büyük umutlarla başladı. Bununla birlikte, enflasyonu kontrol altına almak için agresif politikalarına devam edeceği sinyalleri veren Federal Reserve başta olmak üzere büyük merkez bankalarının baskısı piyasa üzerinde...
Vural Erkan 4 hafta önce