Bu Kripto Platformuna Saldırı! İşte Etkilenen Altcoinler

Bu Kripto Platformuna Saldırı
Bu Kripto Platformuna Saldırı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana tabanlı bir DeFi platformu 1,26 milyon dolarlık hack saldırısının kurbanı oldu. Saldırının ardından 3 kripto paranın kredi havuzlarının tümü devre dışı bırakıldı.

Solana ağında 1,26 milyon dolarlık hack saldırısı

Solana tabanlı DeFi protokolü Solend, oracle hizmetlerini hedef alan bir hackte 1,26 milyon dolar kaybetti. Solend’in bir tweet’ine göre, Hubble stabilcoin (USDH), Coin98, Kamino ve Stable kredi havuzları saldırının hedefiydi.

Oracle hizmetleri, dış dünyadan Blockchain’lere veri gönderir. Buna hava durumundan ürün fiyatlarına akıllı sözleşmeleri besleyecek her türlü veri dahildir. Aracılar olmadan gerçekleşen bu işlemler geçtiğimiz ay boyunca yüzlerce hackerin yöntemiydi. Yıl boyunca bir dizi hackin yanında, özellikle son aylarda oracle hizmetlerine yönelik artan güvenlik açıkları söz konusu.

Güvenlik şirketi Chainalysis’e göre, Ekim ayının ilk iki haftasında 718 milyon dolarlık hack saldırısı gerçekleşti. Solend ise saldırının ardından üç havuzu devre dışı bıraktı. Hackin hemen ardından borsalara bilgisayar korsasının adresi hakkında bilgi verdiler.

Solend, Solana ağına yönelik saldırıların sonuncusuydu

Solana tabanlı bir diğer DeFi protokolü Mango Markets, geçen ay bir saldırıda 100 milyon dolardan fazla zarar gördü. MNGO fiyatı saldırı günü %400 civarında dalgalandı.

Solend (SLND) ise 1,6 milyon dolarlık hacke rağmen sabit kalıyor. Hubble stabilcoin (USDH), Coin98, Kamino ve Stable’de benzer şekilde sert hareketler göstermedi. Ancak bu havuzlar şu anda işlemlere kapalı.

Ekim, kripto para piyasasının hackerla mücadele ettiği bir aydı

Chainalysis’e göre, DeFi projeleri Ekim ayında 11 farklı saldırıda 718 milyon dolar kaybetti. Ekim, toplam 718 milyon doları aşan toplam kayıpla kriptoyla ilgili suçlar için şimdiye kadarki en kötü ay oldu Chainalysis tarafından Perşembe günü işaret edilen veriler, miktarın 11 farklı saldırıda birkaç DeFi protokolünden çalındığını kaydetti. Chainalysis araştırmacıları, bu yıl “muhtemelen rekor için en büyük yıl olarak 2021’i geçecek” diye yazdı. Verilere göre “Şimdiye kadar, bilgisayar korsanları 125 saldırıda 3 milyar doların üzerinde hasılat elde etti.

Saldırganlar 2021’de 3,2 milyar doların üzerinde kazanç elde etti. Ancak 2022, popüler cross chain hizmeti Wormhole’un 325 milyon dolarlık hacki ve ardından Axie Infinity’nin Ronin köprüsüne 625 milyon dolarlık bir saldırı ve ardından 200 milyon dolarlık bir saldırı ile sert bir başlangıç ​​yaptı.

Kriptokoin.com‘dan takip ettiğiniz üzere, BNB Chain’de 7 Ekim’de 556 milyon dolarlık hack saldırısına uğradı. Saldırının ardından Binance ağın tüm hizmetlerini geçici olarak askıya aldı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Kripto Platformuna Saldırı! İşte Etkilenen Altcoinler