Reklamı kapat

Trader’lar Belirledi: Bitcoin Ekim’de Bu Seviyelerde Olabilir!

Vural Erkan
Vural Erkan 11 Ağustos 2022
0 görüntülenme
Trader'lar Belirledi: Bitcoin Ekim'de Bu Seviyelerde Olabilir!

Kripto analisti Marcel Pechman’a göre türev verileri Bitcoin için 29.000 dolara açık bir yol gösteriyor. Ancak enflasyon ve işsizlik verileri BTC fiyat rallilerini belirlemek için çok önemli olmaya devam edecek. Analist, bu doğrultuda lider kriptonun rotasını belirleyeme çalışıyor.

“Bitcoin, Ekim ayı başlarında 29.000 dolara ulaşacak!”

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere Bitcoin, 24.000 dolar direncinde savaşmaya devam ediyor. Ancak, fiyat orada 10 Ağustos’ta reddedildi. Bunula birlikte reddetme, fiyatı 52 günlük yükselen kanaldan çıkarmak için yeterli değildi. Kanalın 22.500 dolarlık bir desteği var. Bu boğa oluşumu, BTC fiyatının nihayet Ekim ayı başlarında 29.000 dolar seviyesine ulaşacağını gösteriyor.

Bitcoin
Bitcoin 12 saatlik fiyat grafiği / Kaynak: TradingView

Bitcoin türev verileri, kaldıraçlı long’lardan (boğalar) ilgi eksikliğini gösteriyor. Ancak aynı zamanda, daha yüksek bir sürpriz kaza olasılığını fiyatlamıyor. Merakla, 9 Ağustos’taki en son Bitcoin düşüşüne ABD’de listelenen hisse senetlerinden olumsuz bir performans eşlik etti.

8 Ağustos’ta çip ve video grafik kartı üreticisi Nvidia Corp (NVDA), 2. çeyrek satışlarının önceki çeyreğe göre %19’luk bir düşüş göstereceğini açıkladı. Ayrıca, ABD Senatosu 6 Ağustos’ta şirket kazançlarını olumsuz etkileyebilecek bir yasa tasarısını onayladı. Geleneksel varlıkların kripto para birimleriyle yüksek korelasyonu, bazı yatırımcılar için büyük bir endişe kaynağı olmayaa devam ediyor. Fed, istihdam verilerini çok yakından izlediği için enflasyonist baskı azalsa bile yatırımcılar kendilerinin önüne geçmemeli.

Bitcoin

Yatırımcılar için, Fed’in gevşemeye daha yakın olduğunu açıkça görünene kadar risk pozisyonlarını azaltmaları norm olmalı. İşte tam da bu yüzden kripto traderları makroekonomik rakamları bu kadar yakından takip ediyor. Şu anda, Bitcoin 24.000 dolarlık direnci kırma gücüne sahip değil. Ancak traderlar profesyonel yatırımcıların duyarlılığını ölçmek için türevleri incelemesi gerekiyor.

BTC türevleri ölçümleri nötrden düşüşe doğru değişti

Bitcoin vadeli işlem yıllık primi, uzun vadeli future sözleşmeleri ile mevcut spot piyasa seviyeleri arasındaki farkı ölçer. Gösterge, traderların sözleşme sona erene kadar parayı ‘kilitlemelerini’ telafi etmek için %4 ile %8 arasında çalışmalıdır. Bu nedenle, %2’nin altındaki seviyeler aşırı düşüşe işaret eder. Ancak, %10’un üzerindeki rakamlar aşırı iyimserliği gösterir.

BTC
Bitcoin 3 aylık vadeli işlemlerinin yıllık primi / Kaynak: Laevitas

Yukarıdaki grafik, bu metriğin 1 Haziran’da %4’ün altına düştüğünü gösteriyor. Bu da traderların kaldıraçlı long (boğa) pozisyonlara olan talep eksikliğini yansıtıyor. Bununla birlikte, BTC’nin yıldan yıla %51 düştü. Bu durum göz önüne alındığında, mevcut %2’lik veri özellikle endişe verici değil.

Vadeli işlem enstrümanına özgü dışsallıkları hariç tutmak için traderlar ayrıca Bitcoin opsiyon piyasalarını da analiz etmeli. %25 delta çarpıklığı, arbitraj masaları ve piyasa yapıcılar yukarı veya aşağı koruma için aşırı ücret aldığında, bunun önemli bir işaretidir. Bu traderlar bir Bitcoin fiyatı çöküşünden korkarsa, çarpıklık göstergesi %12’nin üzerine çıkacaktır. Öte yandan, genelleştirilmiş heyecan, olumsuz bir %12’lik çarpıklığı yansıtır.

Bitcoin
Bitcoin 30 günlük seçenekler %25 delta çarpıklığı / Kaynak: Laevitas

Veriler, tarafsız bir alan olarak kabul edilen 5 Ağustos’tan bu yana çarpıklık göstergesinin %3 ile %5 arasında değiştiğini gösteriyor. Opsiyon traderları artık aşağı yönlü koruma için fazla ücret almıyor. Bu da heyecandan yoksun olabilecekleri anlamına geliyor. Ancak en azından son birkaç ayda görülen ‘korku’ hissini terk ettiler.

Bitcoin’in mevcut yükselen kanal modeli göz önüne alındığında, Bitcoin yatırımcıları vadeli işlem piyasası verilerine göre alım talebinin olmaması konusunda muhtemelen çok fazla endişelenmemeli. Elbette, türev metriklerine yansıyan sağlıklı bir şüphecilik var. Ancak 29.000 dolarlık bir BTC fiyatına giden yol, enflasyon ve istihdam istatistikleri kontrol altında olduğu sürece netliğini koruyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

BTC, DOGE, SOL ve 7 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri
BTC, DOGE, SOL ve Bu 7 Altcoin İçin Al-Sat Seviyeleri Çıktı! Bitcoin fiyatı mevcut aralığından çıkmayı ve 24.000 doları desteklemek için çevirmeyi amaçlarken, altcoin’ler dip formasyonlarını doğrulamaya çalışarak yukarı yönlü hareketi takip ediyor. BTC ve seçili altcoinl’er, ilgili genel direnç seviyelerinin üzerine çıkıp kısa vadede toparlanmayı uzatabilir mi?...
Buğra Çağlar 11 Ağustos 2022