Bu Gelişmeyle Bitcoin ve Ether Sert Satış Gördü!

Aslı Dinçer
Aslı Dinçer 3 hafta önce
971 görüntülenme
Bu Gelişmeyle Bitcoin ve Ether Sert Satış Gördü!

Cuma gününe birçok kripto para düşüşle başladı. Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere büyük kripto para birimleri, müşterilerin Perşembe günü ABD ticareti sırasında hisseleri yüzde 58 düşen kripto bankası Silvergate’ten kaçmasıyla yüzde 5’ten fazla düştü. Piyasa değerine göre diğer en büyük 10 kripto para biriminin çoğu, BTC ve ETH’lere benzer düşüşler gördü. İşte detaylar…

Bitcoin ve Ethereum fiyatı, Silvergate olayından etkilendi

Kripto dostu banka Silvergate Capital (SI), hayatta kalamayacağı endişesiyle değerinin yüzde 50’sinden fazlasını kaybetti. California merkezli Silvergate, Çarşamba günü geç saatlerde paylaştığı bir belgede, son olayların etkisinin (özellikle FTX borsasının çöküşü ve müteakip düzenleyici soruşturmaların) bankanın sürekli bir “endişeyle” devam etme kabiliyeti hakkında soru işaretleri uyandırdığını söyledi.  Haber, en az iki satış tarafı notunun düşürülmesine ve çok çeşitli kripto firmalarının Silvergate’den çekilmesine neden oldu.

6 Bitcoin Analisti: Önümüzdeki Aylarda Bunları Bekleyin!

Hisseler, Perşembe ticaretinin kapanmasından kısa bir süre önce yüzde 58 düştü. Henüz ABD’de piyasalar açılmadı. Silvergate’e yönelik baş gösteren endişeler piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi üzerinde etkili oldu. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4.5’lik bir düşüş ile 22.410 dolara geriledi. Kriptokoin.com olarak da bilridiğimiz gibi coin, Bu seviyeye düşmeden önce 23.541 dolara kadar yükselmişti. Ethereum ise yüzde 4.6’lık bir düşüş ile 1.571 dolardan el değiştiriyor. Yine de kripto paralar, ekstrem bir düşüş yaşamadı.

StockCharts.com’da kıdemli teknik analist Julius de Kempenaer, Silvergate ile ilgili haberlerin pek fazla olumsuz bir katalizör olarak çalışmamasının “olumlu olarak görülmesi gerektiğini” söyledi. Bir Web3 girişim stüdyosu olan ContentFi’den Nick Ruck, “Silvergate’in sorunları varmış gibi göründüğü için kurumlar biraz gergin,” dedi. Ruck ayrıca, başka bir volatilite kaynağı olarak dolaşımdaki arzını artıracak olan Mt. Gox Bitcoin’lerine işaret etti.

Bu 44 Web3 ve Yapay Zeka Coini Tahtadan Uçtu!

Coinbase bağlantı sorunları yaşadı

Hızlı satış, gece saatlerinde bağlantı sorunları yaşamaya başlayan büyük kripto borsası Coinbase’i olumsuz etkiledi. Binance, Bitfinex, Kucoin, OKX ve Kraken dahil olmak üzere diğer büyük kripto borsaları benzer sorunlar bildirmedi. Bitcoin’in fiyatı, geçtiğimiz günün büyük bölümünde kabaca 23.500 dolarda sabit kaldıktan sonra, Asya bölgesinde işlem saatleri başladığında 22.020 dolara düştü. Düşüşün ardından 22.400 doların biraz altına yükseldi.

Ether de benzer bir model gördü ve geçen günü sınırlı değişiklikle 1.650 dolar civarında dolaştıktan sonra 1.550 dolara düştü. CoinMarketCap’e göre Bitcoin’in piyasa değeri 20 milyar doların üzerinde düşüşle 431.9 milyar dolara geriledi. Kripto paranın genel piyasa değeri 1.07 trilyon dolar. Coinglass’a göre, Bitcoin vadeli işlemlerinde açık pozisyon son dört saatte yüzde 8.8 düştü. ETH için açık pozisyon yüzde 5 düştü.

Efsane: Bu Al Coin Çökecek

Piyasayı etkileyen diğer gelişmeler

Geleneksel piyasalara bakıldığında, hisse senetleri Perşembe öğleden sonra yeşile döndü ve S&P 500 yüzde 0,8 arttı. CME FedWatch Tool’un gösterdiğine göre, piyasa katılımcılarının gözü bu ayın sonunda yapılacak Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısını izliyor ve traderların yüzde 30’undan fazlası artık FOMC’nin son 25 baz puanlık hamleleri bırakıp oranları 50 baz puan artırmasını bekliyor.

Kripto komisyonculuğu Caleb and Brown’ın ticaretten sorumlu başkanı Jake Boyle, “Bence birçok gözlemci piyasada uzun bir süre yatay hareket bekliyor. Beklenenden daha sert enflasyonu dizginlemek isteyen Fed, finansal koşulları bir süre daha sıkı tutmaya bağlı ve kararlı” dedi. StockCharts.com’dan Kempenaer, BTC fiyatı için “daha yüksek diplerin (yükseliş trendi) ritminin hala yerinde olduğunu” belirtti. 22.800 dolarlık son düşük seviye aşağı çekilene kadar da yükseliş trendinin var olacağına işaret etti. Kempenaer, 21.400 dolar civarında daha ciddi bir destek görüyor. 25.000 doların ise görünüşü iyileştireceğine işaret ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Coindesk

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

Ünlü Kripto Para Şirketi, Coinlerini Sattı! İşte Detayı
Ünlü Kripto Para Şirketi, Coinlerini Sattı! İşte Detayı Ünlü bir kripto para şirketi olan Marathon Digital, Şubat ayında ne kadar Bitcoin sattığını açıkladı. Bilindiği gibi Marathon Digital, en büyük madencilik şirketlerinden biri olmasının yanı sıra, halka açık bir şirkettir. İşte detaylar… Marathon Digital, kripto para...
Aslı Dinçer 3 hafta önce