Bu Tarihe Kilitlenin: FED Kripto Paraların Kaderini Belirleyecek!

Buğra Çağlar
Buğra Çağlar 3 hafta önce
916 görüntülenme
CANLI: FED Başkanı Konuşuyor! Bitcoin ve Altın’a Dikkat!

Bitcoin ve kripto piyasası, önümüzdeki haftalara kadar başka bir yatay trend hareketine yönelebilir. Bir sonraki Fed toplantısı, kripto piyasasının 2023’de nasıl hareket edeceğini çerçeveleyecek. İşte tarih ve ayrıntılar…

Sıradaki Fed toplantısı kripto para piyasası için sahne oluşturacak

Singapur merkezli Asya’nın önde gelen trade firması QCP Capital, mevcut makroekonomik ortamla ilgili yeni bir piyasa analizi yayınladı. Firma analistleri, ABD Merkez Bankası Fed’in bir sonraki FOMC toplantısının 22 Mart’ta yapılacağını ve bunun tüm yılın en belirleyici gelişmesi olduğu kanaatindeler.

QCP Capital analistlerinin açıkladığı gibi, bu hafta önemli makro veri yayınları açısından sessiz geçti. Bir sonraki önemli ekonomik veri noktası, ABD tarım dışı özel sektör istihdamının durumunu yansıtan ekonomik verilerin aylık bir raporu olan ADP Ulusal İstihdam raporu olacaktır.

Ancak daha da önemlisi, Fed’in son zamanlarda yaptığı konuşmalarda ağzından kaçırdığı şey. Fed yetkilileri sürekli olarak uzun süreli bir faiz artırımından bahsettiler, hatta bazıları yumuşak bir iniş gerçekleştirmenin zorluğu hakkında yorum yaptı.

Bu nedenle, QCP’ye göre, piyasa katılımcıları Fed’in 2023’te nihai faiz oranını nereye yerleştireceğini ve Fed’in 2024’te faiz oranlarını düşürmeyi planlayıp planlamadığını göreceğinden, 22 Mart toplantısı tüm yıl için trend belirleyici olacak.

22 Mart, Fed’in 2024 faiz planlarına ışık tutacak

QCP Capital, 22 Mart’taki FOMC toplantısının Fed’in 2024’te nasıl bir para politikası uygulayacağının ipuçlarını vereceğini düşünüyor. Raporda yer alan açıklamalara göre:

Bu ayki FOMC’nin (22 Mart), piyasa katılımcılarının Fed’in 2023’te nihai faiz oranını nerede gördüğünü ve Fed’in 2024’te faiz indirimi yapıp yapmayacağını görebileceği için yılın geri kalanı için zemin hazırlayacağına inanıyoruz.

Resmi olarak Policy Path Chart olarak adlandırılan bu araç, Fed tarafından 16 üyeli FOMC toplantılarının ardından Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında olmak üzere yılda dört kez yayınlanmaktadır. Fed’in “daha ​​uzun süre için daha yüksek” stratejisinin hangi düzeye ve ne kadar uzayabileceğini gösterecek.

DXY, kripto para piyasasının ana indikatörü olacak

Analistlere göre dolar endeksi (DXY), Bitcoin ve kripto piyasasına yön vermeye devam edecek. Doların bu hafta başındaki zayıflığı, 52.6 puana ulaşan Çin’in imalat satın alma yöneticileri endeksinden kaynaklandı. Bitcoin fiyatlarının yükselmesine neden olan “Bununla Çin’in yeniden açılma anlatısı yeniden uyandı”.

Bununla birlikte, uzun vadede QCP, ters korelasyon nedeniyle Bitcoin gibi riskli varlıkların fiyatları üzerinde baskı oluşturması gereken DXY’nin yükselmesini bekliyor. Trade firmasına göre bunun üç nedeni var:

İlk olarak, piyasalar sürekli olarak daha uzun süre daha yüksek bir terminalde fiyatlandıklarından getiri eğrileri daha da yükseliyor. İkinci olarak, PBoC ve BoJ likidite enjeksiyonlarını azalttığı için küresel likidite yeniden daralıyor ve merkez bankaları enflasyonla mücadeleye devam ettikçe azalmaya devam edecek.

Üçüncü neden, S&P 500’ün fiyat-kazanç (F/K) oranının, artan reel getirilere rağmen yavaş yavaş yükseliyor olmasıdır. QCP Capital, “Bu iki önlem birbirinden ayrılmaya devam ederse, ciddi bir düzeltme söz konusu” diyor.

Toplantı volatilite getirebilir

Bu nedenle, DXY ve S&P 500, Silvergate bankasıyla kripto-içsel risklerin yanı sıra ayı piyasasının dönüşü için muhtemelen en büyük argümanlar olacak. Volatilite eğrisi açısından, QCP şu anda önceki satışlardan çok daha yatay olduğunu gözlemliyor ve bu da piyasanın orta vadede yatay bir ticaret ortamı beklediğini gösteriyor. Analistlere göre:

Bu hacim seviyelerinde, ay sonunda FOMC’ye doğru ilerlerken bir miktar volatilite beklentisiyle uzun vega konumlandırıyoruz.

Kriptokoin.com verilerine göre BTC yazım sırasında 22,400 dolardan işlem görüyor. Mart ayında Silvergate bankasının SEC’e yıllık rapor sunamaması, BTC’de olduğu gibi piyasanın genelini olumsuz etkiledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynaklar:
  • Bitcoinist

Risk Açıklaması: Kriptokoin.com’da yer alan yazılar ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Bitcoin ve kripto para birimleri yüksek risk içeren varlıklar olup, bu para birimlerine yatırım yapmadan önce gereken özeni göstermeli ve kendi araştırmalarınızı yapmalısınız. Bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak paranızın bir kısmını veya tamamını kaybedebilirsiniz. Transferlerinizin ve işlemlerinizin kendi sorumluluğunuzda olduğunu ve meydana gelebilecek kayıpların sizin sorumluluğunuzda olduğunu unutmayın. Kriptokoin.com herhangi bir kripto para biriminin veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez veya Kriptokoin.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Kriptokoin.com ve sitede yer alan makalelerin yazarları yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, bu yazıdaki şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar üçüncü parti reklam kanalları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Kriptokoin.com sponsorlu makalelere ve basın bültenlerine de sitesinde yer vermektedir. Bu nedenle Kriptokoin.com’dan yönlendirilen reklam linkleri Kriptokoin.com onayından tamamen bağımsız olarak sitede yer alır ve reklam linkleri ile yönlendirilen ziyaretler ve açılır pencereler kullanıcı sorumluluğundadır. Kriptokoin.com’da yer alan reklamlar ve sponsorlu makalelerdeki linklerle yönlendirilen sayfalar hiçbir surette Kriptokoin.com’u bağlamaz.

Uyarı: Kriptokoin.com’a ait haber içeriklerinden kaynak gösterilip, link verilerek alıntı yapılması Kriptokoin.com’un iznine tabiidir. Sitedeki hiçbir içerik izinsiz olarak kopyalanamaz, çoğaltılamaz veya herhangi bir platformda yayımlanamaz. Kriptokoin.com’a ait kod, tasarım, yazı, grafik ve diğer tüm içerikleri fikri mülkiyet hukuku ve ilgili mevzuatlara aykırı biçimde kullananlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır.

Sorumluluk Reddini Göster

Bunlar ilginizi çekebilir

https://kriptokoin.com/9-web3-coin-buyuk-adimlarla-geliyor
Türklerin Aldığı Bu 4 Altcoin İçin Sıcak Gelişmeler! Türk yatırımcıların yakından takip ettiği 4 altcoin, önemli ağ geliştirme faaliyetlerini duyurdular. Özellikle PancakeSwap (CAKE), önümüzdeki ay yeni bir versiyona geçmeye hazırlanıyor. Aave, ZkEVM ölçeklendirme çözümü genişleteceği yeni altcoin ağları arıyor DeFi protokolü Aave, 27 Mart’ta mainnet...
Buğra Çağlar 3 hafta önce